O pewnym życzeniu

Jeżeli dziś tak dużo mówi się o braku poczucia sacrum, to rutyna w udzielaniu Komunii świętej ten brak pogłębia.

Zważywszy na miejsce publikacji ktoś może potraktować artykuł jako następną antykościelną publikację. Bo rzecz ukazała się w gazecie o kościelne sympatie raczej nie posądzanej. Jeśli dodać nieco prowokujący tytuł już tylko krok dzieli od bicia na alarm i wrzasku, że znów biją. Tymczasem nikt nie bije, tym bardziej nie ma zamiaru atakować i szydzić, a jeśli prowokuje, to jedynie do myślenia.

Z trzech życzeń do złotej rybki z biskupiego stawu pana Konrada Stawickiego wybierzmy jedno. Komunia z hostii, konsekrowanej w tej samej Mszy świętej. Ale zanim odwołamy się do konkretnych dokumentów – trzy  obrazy.

W mojej rodzinnej parafii, przy drzwiach kaplicy, gdzie w godzinach rannych codziennie sprawowano Eucharystię, stał mały stolik z głęboką pateną i pojemnik z komunikantami. Chcący przystąpić do Komunii świętej wchodząc przekładali je z pojemnika na patenę, a tę ministrant albo ktoś z obecnych, przynosił w procesji z darami. Podobna praktyka towarzyszyła codziennemu sprawowaniu Eucharystii w naszym seminarium.

W ostatnim czasie kilkakrotnie próbowałem inicjować dyskusję na ten temat. A co za różnica, odpowiadały zdziwione głosy. Przecież to ten sam Pan Jezus.

Przed laty czytałem albo słuchałem (głowy nie dam sobie uciąć) Sługę Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego. Zanim wprowadzimy w życie – twierdził –  postanowienia Soboru Watykańskiego II, najpierw trzeba zatroszczyć się o postanowienia Soboru Trydenckiego. I jako przykład podawał zalecenie tegoż soboru, by Komunii świętej udzielać z Hostii, konsekrowanych w czasie Mszy, w której wierni uczestniczą.

Tu dochodzimy do dokumentów. „Zaleca się ów doskonalszy sposób uczestniczenia we Mszy świętej, który polega na tym, że po komunii kapłana wierni przyjmują Ciało Pańskie z tej samej Ofiary” – Konstytucja o liturgii 55. „Ażeby zaś, również przez znaki zewnętrzne, Komunia święta lepiej ujawniała uczestnictwo w Ofierze, która aktualnie jest sprawowana, należy się troszczyć, ażeby wierni mogli ja przyjąć w Hostiach konsekrowanych w tej samej Mszy świętej” – Instrukcja Eucharisticum misterium 31. „Jest bardzo pożądane, aby wierni podobnie jak kapłan, który jest do tego zobowiązany, przyjmowali Ciało Pańskie z Hostii konsekrowanych w czasie danej Mszy świętej, a w przewidzianych przypadkach przystępowali do kielicha” – Wprowadzenie Ogólne do Mszału Rzymskiego 85.

Warto najpierw zwrócić uwagę na sformułowania: Zaleca się, należy się troszczyć i jest bardzo pożądane, by następnie odkryć dlaczego. Odpowiedź daje Instrukcja Eucharisticum misterium. „Lepiej ujawnia uczestnictwo w Ofierze, która aktualnie jest sprawowana.” Ksiądz Bogusław Nadolski pisze w czwartym tomie Liturgiki: „Uczta ofiarna z darów pochodzących z wcześniej dokonanego aktu ofiarniczego była dla pierwszych chrześcijan nie do pomyślenia i uważano ją za sprzeczną z sensem ofiary.” A konsultor Komisji Kultu Bożego Episkopatu, ks. Mateusz Matuszewski dodaje: „Chciałbym zatrzymać się dłużej nad problemem uczestnictwa ‘doskonalszego’. Jego sens objawia nam już Kanon rzymski, w którym termin ‘uczestnictwo’ został użyty w modlitwie zwanej ofiarowaniem, mającej charakter epiklezy komunijnej. Prosimy w niej, ‘abyśmy przyjmując z tego ołtarza Najświętsze Ciało i Krew Twojego Syna, otrzymali obfite błogosławieństwo i łaskę’. Zwrot: ex hac altaris participatione jest tu bardzo ważny. Uczestnikami błogosławieństwa stają się ci, którzy otrzymują Komunię z darów konsekrowanych podczas tej Mszy Świętej. Wtedy rzeczywiście biorą „z tego ołtarza”, a nie z ołtarza, na którym Eucharystia była wczoraj czy przed tygodniem.”

Zatem problem tkwi nie w teologii, ale w praktyce. Ta zaś domaga się pogłębienia świadomości i konkretnych rozwiązań, jak chociażby mniejsze naczynia liturgiczne, czy wspomniane wyżej pateny na komunikanty.

Przy okazji lektury tekstu pana Stawickiego przyszło mi do głowy czwarte życzenie. Aby Komunia święta nie była rozdawana jak karty do pokera. Ten ważny moment podzielony jest na cztery etapy: ukazanie Postaci, proklamacja: Ciało Chrystusa, wyznanie wiary: Amen i przyjęcie Hostii. Jedyne, co może sprawić pośpiech, to zagubienie sensu Komunii. Jeżeli dziś tak dużo mówi się o braku poczucia sacrum, to rutyna w udzielaniu Komunii świętej ten brak pogłębia.

Na koniec jeszcze jedna refleksja. Ostatnio coraz częściej szufladkujemy autorów ze względu na miejsce publikacji swoich przemyśleń. Jak widać zamiast pytać gdzie, lepiej zapytać o czym. Wtedy nie będzie problemu braku dialogu katolików z katolikami.
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • custos
  16.08.2012 21:40
  @ ajja

  Cyt: "Wykorzystywanie komunikantów konsekrowanych na tej samej Mszy to idea bardzo słuszna i logiczna.
  Ale przy okazji chciałam zwrócić uwagę na zachowanie, które mnie bardzo razi. Mianowicie stanie/siedzenie przez celebransa i ministrantów tyłem do tabernakulum przez większość Mszy, szczególnie gdy potem otwiera się je i udziela Komunii z Ciała Pańskiego, które tam przecież cały czas było, nie zmaterializowało się w momencie otwarcia drzwiczek."kon. cyt.

  Otóż w prezbiterium są trzy najważniejsze miejsca celebracji: ołtarz, ambona i miejsce przewodniczenia. Nie wspomina się o tabernakulum nie z powodu braku szacunku dla NS ale z powodu dynamiki liturgii Mszy św. Trzeba odróżnić wszystkie sposoby obecności Chrystusa : w zgromadzeniu liturgicznym, (gdzie dwóch albo trzech...) w osobie prezbitera lub biskupa ( działają in persona Christi), w Słowie Bożym - gdy lektor czyta mówi Bóg, i oraz w sposób substancjalny pod postaciami eucharystycznymi. Chrystus jest obecny cały czas, ale na różne sposoby, Obecność tabernakulum przyszła później, na początku przechowywana w domach, później w zakrystii (słowo pochodzi od "sacrum") i przeznaczona była dla chorych, którzy nie mogli być na Eucharystii. W wiekach średnich, gdy dominowała adoracja a nie przyjmowanie Komunii tabernakulum zostało obudowane nastawą i wrosło w obraz prezbiterium. Ale nie zawsze tak było, stąd powrót do komunikowania z darów przyniesionych na eucharystię. Trzeba jednak przyjąć fakt, że nie zawsze jest możliwe przeniesienie tabernakulum do kaplicy adoracji, właśnie pod pretekstem "braku szacunku" dla Eucharystii. A może to właśnie przez szacunek do Niej, aby nie siedzieć tyłem, do tabernakulum, bo podczas akcji liturgicznej ono nie uczestniczy, centrum stanowi ołtarz. W jego kierunku skłaniamy się przechodząc, przed nim przyklękamy, jak jest już po konsekracji itp. Wszystko to ujmuje OWMR w kolejnych punktach. W nowobudowanych kościołach najczęściej nie ma z tym problemu, chyba że brakuje konsekwencji biskupowi przy zatwierdzaniu projektu.

  Cyt.: „Jeśli kapłan przez znaczną część celebracji ignoruje Najświętszy Sakrament, to jaką z tego naukę mogą wyciągnąć świeccy? Czy nie utrwali to w nich przekonania, że to nie Ciało Pańskie, a tylko symbol? Uważam że tabernakulum i ołtarz powinny stanowić jedną całość, wtedy nie było by problemu z brakiem czci. Usuwanie tabernakulum z najważniejszego miejsca w świątyni i przenoszenie go do kąta nie uważam za godne rozwiązanie” kon. cyt.

  Ołtarz nie może stanowić jedności z tabernakulum. OWMR wyraźnie zakazuje sprawowania Eucharystii na ołtarzu, gdzie jest tabernakulum. Przeczyłoby to dynamicznej akcji liturgicznej gdzie jest moment, gdy nie ma postaci eucharystycznych, za chwilę już są. Jak powiedziano wyżej Chrystus jest między nami w różnych formach. Służba liturgiczna przyklęka przed tabernakulum 2 razy: kiedy podchodzi od ołtarza gdzie jest NS i drugi , na zakończenie gdy odchodzi. Poza tymi momentami musimy skupić się na tym co się dzieje na ołtarzu. Tabernakulum znajduje się za „niewidzialną zasłoną”, Idziemy do niego , gdy zabraknie nam konsekrowanych podczas Mszy komunikantów.
 • Adam2
  16.08.2012 22:27
  Dziękuję za poruszenie tematu.
  Zauwazyliśmy również z przykrością,że dużo Księży podając wiernym Hostię, nie robi tego z należytym i należnym szacunkiem.
  Jak wspomniano w artykule ,najczęściej jest to pośpiech,rutyna i byle jakoś.

  Zdarzają się jednak wyjątki.W naszym Kościele,jeden z Kapłanów ,czynił to z oznaką wielkiej Wiary,Czci i Szacunku.Pozostałych trzech Księży,czyniło to jednak jak powyżej napisałem.

  Wydaje się że Przełożeni,nie widzą w tym problemu.
  Może jest to wynik formowania Kapłanów w zeminariach?

  Nie piszę tego, aby kogoś krytykować,ani atakować.Wydaje się,że w ubiegłych latach,czyniono to z należnym naszemu Panu szacunkiem i czcią.
 • Sylwia
  17.08.2012 11:39
  Dziękuję za ten wpis!

  Pośpiech i powierzchowność,które psują wiele w relacjach międzyludzkich,mogą też przyczynić się do banalizacji Komunii świętej,jak i liturgii w ogóle.Przykład z kartami do pokera jest,niestety,bardzo trafny.Ja dołożyłabym jeszcze odmawianie Modlitwy Pańskiej w trakcie mszy św.w tempie ckm-u:(

  Kwestią podstawową jest umiłowanie Eucharystii!A to się może dokonywać tylko przez osobiste nawrócenie kapłanów i świeckich.Byłabym ostrożna z tym obowiązkiem codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu dla kapłanów.To jak by nakazać mężowi codziennie przytulać żonę.Czy to można nakazać?A jeśli nawet,to czy takie przytulanie z obowiązku może uszczęśliwić żonę?Panu Jezusowi z pewnością nie jest potrzebna gwardia adorujących Go z musu ludzi.On chce widzieć w swoim Kościele zakochaną w Nim Oblubienicę.

  A Gościowi przyznaję przy okazji 300 punktów(na 100 możliwych:))za promocję filmu "Ja jestem".
 • kika
  17.08.2012 19:38
  Custos - dziękuję za wyważony i logiczny komentarz. Pomógł mi uporządkować wiedzę w dyskutowanej dziedzinie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Grudzień 2018
  N P W Ś C P S
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  Pobieranie...