publikacja 29.02.2016 23:00
III tydzień Wielkiego Postu - wtorek.
Opis stacji
Bazylika św. Pudencjany (Basilica di Santa Pudenzia na al Viminale) przypomina nam o najwcześniejszym okresie chrześcijańskiej tradycji Rzymu, ucieleśniając równocześnie trzy istotne wątki tej tradycji: obecność w Rzymie Piotra i jego osobistą troskę o wspólnotę chrześcijan w tym mieście; powszechność zbawczej ofiary Chrystusa; kult męczenników.
Jak mówi o tym znajdująca się w niej inskrypcja, bazylika znajduje się nad domem senatora Pudensa, „pierwszego, który udzielił gościny św. Piotrowi” (i który, jak się sądzi, jest właśnie tym „Pudensem”, o którym mowa w 2Tm 4,21). Zgodnie z tradycją właśnie w tym miejscu Piotr rozpoczął ewangelizację Rzymu, w czym pomagały mu córki senatora: Prakseda i Pudencjana. W roku 145 papież Pius I przekształcił rozległy dom Pudensa i sąsiednie termy Novatusa w jedno miejsce kultu – Oratorium Świętego Pasterza.
W roku 384 św. Syrycjusz, papież, poświęcił oratorium św. Piotrowi i przebudował świątynię z pomocą prezbiterów Massima, Leoparda i Illicia (jak wyryto za ich życia na marmurze). Świątynię obrócono o dziewięćdziesiąt stopni, granitowe kolumny z dawnej hali ustawiono teraz wzdłuż nawy, natomiast apsyda znalazła się w miejscu eksedry poprzedniego budynku. Drugą zakrzywioną część hali zburzono, przedłużono nawę i uzyskano w ten sposób plan łacińskiego krzyża.
Następnie apsydę udekorowano, znajduje się tu najstarsza zachowana do dzisiaj chrześcijańska mozaika – jedna z pierwszych prób oddania przez sztukę chwały i tajemnicy Wcielenia. Przedstawia Chrystusa siedzącego na tronie pod wysadzanym kamieniami szlachetnymi krzyżem, na tle miasta, w otoczeniu apostołów, łącznie ze św. Pawłem. Nad nim unoszą się symbole czterech ewangelistów, po raz pierwszy przedstawionych w dobrze znanej odtąd postaci: mężczyzny ze skrzydłami (św. Mateusz), skrzydlatego lwa (św. Marek), skrzydlatego wołu (św. Łukasz) i orła (św. Jan). Apostołowie siedzą w obrębie krzywizny eksedry (aczkolwiek dwóch brakuje, ponieważ trzeba ją było zmniejszyć, by umieścić nad nią kopułę). Najbliżej Chrystusa siedzą św. Piotr i św. Paweł, pierwszy w szacie rzymskiego senatora, drugi w chitonie filozofa. Nad ich głowami znajdują się wieńce trzymane przez dwie kobiety, w których często upatruje się święte Praksedę i Pudencjanę, ale są to najpewniej wyobrażenia Kościoła pogan i Kościoła Żydów, gdyż podobny wątek powtarza się w bazylice św. Sabiny i Bazylice Matki Boskiej Większej.
Za apsydą, w ambicie pozostałym po termach, znajduje się szereg ciasno upakowanych kaplic. Pierwsza od lewej odznacza się starożytnym rodowodem i była od zawsze poświęcona św. Piotrowi. Marmurowa rzeźba przedstawiająca scenę wręczenia kluczy Piotrowi przez Chrystusa, której twórcą jest Giacomo della Porta, pochodzi dopiero z 1596 roku, jednak w kościele zachowały się niewyraźne ślady fresków z okresu, gdy go budowano. W ołtarzu znajdują się fragmenty drewna pochodzącego – jak mówi tradycja – ze stołu, przy którym po raz pierwszy odprawił w Rzymie Eucharystię św. Piotr.
Pierwotne Oratorium Świętego Pasterza zostało przebudowane przez św. Grzegorza VII (papieża w latach 1073-1085) i pełniło być może funkcję baptysterium; z tamtego okresu pochodzi inskrypcja na prawej ścianie, będąca spisem relikwii przechowywanych w kościele. Jedna z kaplic przebudowana w roku 1588 przez kardynała Enrica Caetaniego to doskonały przykład sztuki okresu kontrreformacji, gdzie intarsje z marmuru oraz mozaiki tworzą wspaniały gzyms ołtarza.
Łyk Wody żywej
George Weigel: Rzymskie pielgrzymowanie wydawnictwom.pl
Miłosierdzie jest silniejsze nie tylko od grzechu. U kresu wielkopostnej wędrówki, w jej najbardziej dramatycznym momencie, którym jest Zmartwychwstanie, okaże się, że miłosierdzie jest także potężniejsze od samej śmierci. Okazywać innym miłosierdzie w czasie naszego ziemskiego pielgrzymowania to zatem przygotowywać się do tego, by być zdolnym przyjąć Boże miłosierdzie w chwili śmierci i sądu. Miłosierdzie przygotowuje nas do odkupienia i na Gody Baranka.