Banderas przed tronem Maryi

Sławny hiszpański aktor, Antonio Banderas, uczestniczy w obchodach Wielkiego Tygodnia w swym rodzinnym mieście, Maladze. Gwiazdor od dzieciństwa jest członkiem Reales Cofradías Fusionadas (Królewskich Bractw Połączonych). W Niedzielę Palmową oraz w środę wziął udział w procesjach swego bractwa.

Antonio Banderas (trzeci z prawej) podczas poświęcenia nowego tronu Maryi w kościele św. Jana Chrzciciela w MaladzeWielki Tydzień ma niezwykły przebieg w całej Hiszpanii, a zwłaszcza w południowej części kraju - Andaluzji. Codziennie, począwszy od piątku poprzedzającego Niedzielę Palmową, odbywają się tam uroczyste procesje z udziałem tłumów ludzi. Nosi się wówczas tzw. pasos - ogromne, ważące od 1,5 do 3 ton platformy, na których ustawione są figury Chrystusa lub Matki Bożej albo rozbudowane sceny religijne. Każdą platformę niesie kilkudziesięciu tragarzy.
Procesje organizują tzw. hermandades - bractwa religijne, działające przy poszczególnych kościołach. Każde bractwo skupia zwykle kilkuset lub tysiąc kilkuset członków, tzw. nazarenos. Bractwa mają swoje stroje, tzw. tunicas - habity z charakterystycznymi capillos - spiczastymi kapturami, zakrywającymi całą twarz, z wyciętymi otworami na oczy. Każde bractwo ma tunicas i capillos w ściśle określonym kolorze.

Brat Bandera
Bardzo uroczysty przebieg mają procesje w Maladze, największym mieście Costa del Sol, południowego wybrzeża Hiszpanii. Do bractw należy tam 28 tysięcy ludzi. Z tej miejscowości pochodzi artysta znany jako Antonio Banderas, który naprawdę nazywa się José Antonio Domínguez Bandera (bez "s" na końcu drugiego nazwiska), jeden z najpopularniejszych aktorów na świecie. Banderas, mieszkający obecnie w Hollywood, od dziesięciu lat nie uczestniczył w obchodach Wielkiego Tygodnia w Maladze. - Obawiałem się, że dziennikarze i fotoreporterzy pism brukowych zakłócą przebieg uroczystości – tłumaczył aktor hiszpańskiej agencji prasowej EFE.
Figura Najświętszej Maryi Dziewicy od Łez i ŁaskTym razem artysta postanowił jednak przyjechać. - Jestem to winien mojej żonie, Melanie Griffith i córce, Esteli del Carmen. Nie potrafię im opowiedzieć co się czuje podczas takiej procesji w Maladze. To po prostu trzeba przeżyć. Mam nadzieję, że paparazzi zostawią nas w spokoju. W tym przecież nie ma nic dla nich sensacyjnego – mówił po przyjeździe do Hiszpanii.
Jest jeszcze drugi powód przybycia Banderasa. W sobotę przed Niedzielą Palmową w kościele św. Jana Chrzciciela w Maladze odbyło się uroczyste poświęcenie nowego tronu figury Najświętszej Maryi Dziewicy od Łez i Łask (la Virgen María Santísima de Lágrimas y Favores), niesionej przez jego bractwo. Aktor współfinansował wykonanie nowego tronu. Na stronie internetowej bractwa można przeczytać, że wkład finansowy "brata José Antonia Domíngueza Bandery" był bardzo duży, ale sam aktor nie chce o tym mówić.

W zielonym kapturze
Strój bractwa, do którego należy Antonio BanderasW Niedzielę Palmową Banderas, ubrany tak jak inni członkowie jego bractwa, w tunikę z zielonym kapturem, wziął udział w trwającej trzy i pół godziny procesji, zorganizowanej z okazji poświęcenia nowego tronu figury. Aktor szedł, wraz z innymi członkami bractwa, przed figurą. Z tyłu szła natomiast nie tylko jego żona, znana aktorka amerykańska Melanie Griffith, ale także brat artysty, Javier. Właściwa wielkotygodniowa procesja bractwa odbyła się w środę.
Pełna nazwa bractwa, do którego należy Banderas brzmi: Hermandad Sacramental y Reales Cofradías Fusionadas Nuestro Padre Jesús de Azotes y Columna, Santísimo Cristo de la Exaltación, Santísimo Cristo de Ánimas de Ciegos, María Santísima de Lágrimas y Favores, e Ilustre Archicofradía de la Santa Vera Cruz y Sangre, Nuestra Señora del Mayor Dolor y San Juan Evangelista.


Antonio Banderas
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

« » Wrzesień 2021
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama