Mądrość, rozum, wiedza

I cóż to za problem? Mamy szkoły, gimnazja, uniwersytety, politechniki – w zależności od zainteresowań możemy wybrać poziom szkolenia i zrealizować swój program nauczania.

No, powiedzmy, że do wiedzy zdobytej poprzez naukę dodamy trochę doświadczenia i mamy problem z głowy. W zdobywaniu wiedzy pomaga nam rozum, a mądrość gromadzi się nam przez lata nauki i doświadczenia. Takie to proste?

Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, dzień, który można traktować jako narodziny naszego Kościoła. Prosimy o dar zrozumienia, nauki, powołania, miłości i dobra. Duch Święty w dzisiejszych czasach przemawia do nas ustami wielkich tego świata, pokazując nam drogę i kierunek rozwoju. Jest w tym jednak jedno ale: prosząc o dary, musimy zrozumieć, że nic samo z siebie nie przychodzi, sam Dar może czasami pozostać nie rozpoznany i nie zauważony, jeśli nie jest wspomagany naszą własną wiedzą, mądrością i MODLITWĄ.

Szczególnym przykładem działania Ducha Świętego jest msza Święta, podczas której uczestniczymy w misterium Pańskim – bo tym właśnie jest msza. Duch Święty stara się nami kierować tak, abyśmy szli drogą Chrystusową i podążali do Boga, a my musimy umieć te wskazania odczytać. A jak odczytywać? Wołamy: „Przyjdź Duchu Święty i napełnij serca wiernych!”. Lecz, poza samym wołaniem, starajmy się zrozumieć treść tego wołania. Duch Święty daje nam to, co jest dla nas największym skarbem:

DAR MĄDROŚCI – to dar, który doskonali cnotę miłości i pozwala nam rozkoszować się sprawami Bożymi, czyli uczestniczyć w nabożeństwach, modlitwach, bez znużenia, ze zrozumieniem tego, co wokoło nas się dzieje. Działanie Ducha Świętego, przygotowane przez dar mądrości, przekazuje człowiekowi głęboką rozkosz, płynącą z przedmiotu wiary.

DAR ROZUMU pozwala nam zgłębiać prawdy objawione, dostrzegać blask piękna życia nadprzyrodzonego, widzianego przez wiarę. Tajemnice Trójcy Świętej, pochodzenia Osób Boskich przekraczają naszą zdolność pojmowania – a jednak dar mądrości umożliwia nam rozumienie spraw Bożych, a dar rozumu oświeca i umacnia w nas wiarę.

DAR RADY pozwala nam doskonalić cnotę roztropności, pomagając w konkretnych wypadkach wybierać to, co przynosi duszy największy pożytek duchowy. Dar rady przygotowuje duszę, by mogła pójść za głosem Boga, przemawiającego w głębi serca, i przyjąć np. powołanie.

DAR MĘSTWA, podobnie jak i cnota męstwa, dotyczy mocy i wytrwałości w życiu duchowym. To Duch Święty pomaga nam rozwiązywać wątpliwości, znosić doświadczenia. Nierzadko dar ten tłumaczy przemianę pewnych osób, stających się gotowymi w każdej chwili, pracować i cierpieć dla Boga.

DAR WIEDZY przygotowuje duszę, by mogła pokonywać w sobie zauroczenie, udoskonala cnotę nadziei poprzez całkowite zdanie się na Boga. Ma za zadanie oświecać od wewnątrz człowieka, dawać odczuć próżność rzeczy ziemskich, po to, aby mógł zdecydowanie i wyłącznie nastawić się na szukanie i pielęgnowanie rzeczywistości duchowych.

DAR POBOŻNOŚCI to uczucie dziecięctwa Bożego, udoskonalającego cnotę sprawiedliwości. Dzięki niemu "sam Duch Święty wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi", pociągając nas do Boga z zaufaniem i dziecięcą miłością.

DAR BOJAŹNI BOŻEJ to dyspozycja, dzięki której unikamy obrazy Bożej. Działanie Ducha Świętego powiększa w duszy miłość, a tym samym i troskę o unikanie grzechów, lecz nie wywołuje w niej żadnego niepokoju czy stanu zalęknienia.

Siedem Darów, siedem pragnień, na każde jedno nasze życie. Warto zacząć chłonąć wiedzę z Łask Ducha Świętego, by zrozumieć wagę i ogrom Łask, które nas prowadzą przez nasze życie do Boga. Może to wyżej już czytaliście, może wielokrotnie Wam o tym mówiono, ale tej wiedzy nigdy za dosyć, nigdy za mało, nigdy za dużo. Ta wiedza to nasze wprowadzenie w życie chrześcijańskie, w życie duchowe, w życie wieczne, by być jednego serca i jednego ducha. Naprawdę warto.

Boże Ty pragniesz zjednoczyć w Duchu Świętym wszystkich ludzi, spraw, aby wierzący mieli jedno serce i jednego ducha, budowali ten świat w jedności i pokoju; daj zdrowie chorym, pociechę strapionym, a wszystkich obdarz zbawieniem. DUCHA ŚWIĘTEGO ZEŚLIJ NA SWÓJ KOŚCIÓŁ.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

« » Wrzesień 2021
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama