Pielgrzymka muzyków kościelnych

Na Jasną Górę przybyła ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych. Spotkanie zgromadziło organistów, dyrygentów, chórzystów, kantorów, członków zespołów wokalno-instrumentalnych, a także przedstawicieli muzycznych środowisk akademickich. Sanktuarium jako wielowiekowy ważny ośrodek muzyki liturgicznej, podjęło się integracji muzyków i tych, którzy troszczą się o formację i edukację muzyczną w Polsce. Pielgrzymka odbywa się w 50. rocznicę pierwszego zjazdu organistów, który zainicjował kard. Stefan Wyszyński.

- Celem spotkania muzyków jest przede wszystkim odkrywanie i pogłębianie świadomości ich roli we wspólnocie Kościoła - mówi o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski. Jak przypomina zakonnik, muzyka liturgiczna to „nie oprawa muzyczna, ale integralna część liturgii”. - Muzycy spełniają rolę służebną i oni pierwsi stają się duszpasterzami przez kształtowanie emisji głosu, uczenie różnych form wykonawczych śpiewów liturgicznych. To powoduje, że wspólnota może wzrastać – twierdzi o. Kilnar.

Organiści podkreślają, że pielgrzymka pomaga im inaczej spojrzeć na swoją posługę. - Może się wydawać, że wykonuje się pracę, no jednak granie po kilka Mszy w niedzielę czy w tygodniu to jest wysiłek, ale tu tego doświadczam, że to jest właśnie modlitwa – powiedział Dominik Bocek z Istebnej.

Na konieczność odnowy wymiaru służebnego w liturgii, wskazywał muzykom bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej przy Konferencji Episkopatu Polski. - W Kościele cokolwiek robimy, zwłaszcza wokół liturgii, a do tego też należy muzyka kościelna, musi być przepełnione duchem służby, jeśli tak nie jest, to wykonujemy tylko jakieś zadanie i nawet jeśli jest ono na wysokim poziomie artystycznym, pozostaje tylko wykonanym zadaniem – przypomina bp Greger.

- Tożsamość muzyka kościelnego opiera się na tożsamości chrześcijanina, który uczestniczy w powszechnym kapłaństwie wiernych. Animując śpiew liturgiczny bierze on czynny udział w duszpasterstwie wobec wspólnoty – dodaje ks. dr Lucjan Dyka, Prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

- Muzyk często bywa pierwszym głosicielem liturgii. Zanim lektor przeczyta czytanie, kapłan Ewangelię, to już w pieśni na wejście muzyk kościelny może przekazać treści ewangeliczne, które niosą ze sobą konkretne prawdy wiary – podkreśla ks. Dyka.

Podczas pielgrzymki konferencję pt. „Tożsamość muzyka kościelnego” wygłosił ks. dr Sławomir Zawada, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Bielsku-Białej. Podkreślił on, jak ważne jest podjęcie refleksji nad świadomością swojej misji, aby praca była przeżywana jako służba. O tożsamości muzyka kościelnego stanowią: powołanie, wybranie i posłanie.

Tegoroczne spotkanie zbiega się z 60-tą rocznicą I Ogólnopolskiego Kongresu Chorału Gregoriańskiego oraz I Ogólnopolską Pielgrzymką Organistów na Jasną Górę, która na zaproszenie kard. Wyszyńskiego odbyła się w 1958 r. i była wielką manifestacją wiary.

Jasna Góra od wieków jest ważnym ośrodkiem muzyki liturgicznej. Celebracje nabożeństw, na które licznie gromadzili się pielgrzymi, wymagały od paulinów także podjęcia opieki duszpasterskiej, która zakładała przygotowanie od strony muzyczno-liturgicznej. Od XVI w. działała tu Kapela Jasnogórska a wieku XVIII istniał przy sanktuarium Dom Muzykantów, w którym uczono nie tylko śpiewu i gry na instrumentach, ale także samodzielnego tworzenia kompozycji, co podnosiło ośrodek do rangi akademickiej.

Także i dziś Jasna Góra utrzymuje kontakt z ośrodkami muzycznymi nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Stowarzyszenia działające przy sanktuarium prowadzą badania naukowe, zajmują się popularyzacją zbiorów Jasnogórskiej Muzyki Dawnej czy konserwacją i katalogowaniem instrumentarium Jasnogórskiej Kapeli. Wielu muzyków i kompozytorów wiązało z Jasną Górą swoją twórczość, czego przykładem może być Wojciech Kilar.

Powołanie do istnienia w 2011 r. Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej daje możliwość oddziaływania także na współczesne pokolenie tych, którzy z muzyką liturgiczną wiążą swoją przyszłość. Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I-go Stopnia w Częstochowie kształci dzieci w zakresie przedmiotów ogólnych szkoły podstawowej a także muzycznej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Listopad 2024
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
Pobieranie... Pobieranie...