Benedykt XVI modli się za ofiary

Z głębokim bólem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci pana Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Polski, jego małżonki i osób towarzyszących – powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej modlitwy Regina Caeli w Castel Gandolfo. Papież polecił „wszystkich miłosiernemu Panu życia”.

W rozważaniu Ojciec Święty przypomniał, że dzisiejszą niedzielę, nazywaną także Niedzielą Białą, czcigodny sługa Boży Jan Paweł II poświecił Bożemu Miłosierdziu. „Jak wszyscy wiemy, wczoraj doszło do tragicznego wypadku lotniczego w Smoleńsku, w którym zginęli prezydent Polski pan Lech Kaczyński, jego żona, przedstawiciele różnych władz państwa polskiego oraz towarzyszące osoby, włącznie z arcybiskupem polowym. Składając głębokie kondolencje zapewniam z
całego serca o modlitwie za dusze ofiar i o wsparciu dla umiłowanego narodu polskiego" – powiedział Benedykt XVI przemawiając po włosku. Po tych słowach zgromadzeni na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo pielgrzymi z Polski odśpiewali: "Dobry Jezu a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie".

Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Serdecznie pozdrawiam Polaków. Z głębokim bólem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci pana Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Polski, jego małżonki i osób towarzyszących. Zginęli w drodze do Katynia, miejsca kaźni tysięcy polskich oficerów, zamordowanych siedemdziesiąt lat temu. Wszystkich polecam miłosiernemu Panu życia. Czynię to jednocząc się z pielgrzymami zgromadzonymi w sanktuarium w Łagiewnikach i czcicielami Miłosierdzia Bożego na całym świecie”.

Wcześniej w rozważaniu przed modlitwą Benedykt XVI powiedział:

„Drodzy bracia i siostry!

Dzisiejsza niedziela kończy Oktawę Wielkanocy, która jest niejako jednym dniem, „który Pan uczynił”, naznaczonym Zmartwychwstaniem i radością uczniów na widok Jezusa. Od starożytności niedziela ta nazywana była „in albis”, od łacińskiej nazwy białej szaty, którą wkładali neofici na chrzcie w noc Paschy i zdejmowali po ośmiu dniach. Czcigodny Jan Paweł II zadedykował tę niedzielę Miłosierdziu Bożemu z okazji kanonizacji siostry Marii Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000.

W miłosierdzie i dobroć Boga bogata jest karta Ewangelii św. Jana (20, 19-31) dzisiejszej niedzieli. Mowa jest tam o tym, że po swym Zmartwychwstaniu Jezus odwiedził swoich uczniów, przechodząc przez zamknięte drzwi Wieczernika. Św. Augustyn wyjaśnia, że „zamknięte drzwi nie przeszkodziły wejść temu ciału, w którym mieszkała boskość. Ten, który rodząc się pozostawił nietknięte dziewictwo matki, mógł wejść do wieczernika przy zamkniętych drzwiach” (In Ioh. 121,4: CCL 36/7, 667); a św. Grzegorz Wielki dodaje, że nasz Odkupiciel, po swym Zmartwychwstaniu, powrócił w ciele niezniszczalnym i namacalnym, lecz w stanie łaski (por Hom. in Evag., 21,1: CCL 141, 219). Jezus ukazuje ślady Męki, pozwalając wręcz na to, by niewierny Tomasz ich dotknął. Jak to jednak możliwe, by uczeń mógł wątpić? W istocie Boża wyrozumiałość, pobłażliwość pozwala nam czerpać korzyść nawet z niedowierzania Tomasza, nie tylko z uczniów wierzących. Faktycznie dotykając ran Pana powątpiewający uczeń ulecza nie tylko własną, ale i naszą nieufność.

Odwiedziny Zmartwychwstałego nie ograniczają się do przestrzeni Wieczernika, lecz idą dalej, aby wszyscy otrzymać mogli przez „tchnienie ducha” dar pokoju i życia. Faktycznie dwa razy Jezus rzekł do uczniów „Pokój wam!” Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Rzekłszy to, tchnął na nich, mówiąc: Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, będą zatrzymane”. Oto misja Kościoła, któremu nieustannie towarzyszy Paraklet: nieść wszystkim radosną nowinę, radosną rzeczywistość miłosiernej Miłości Boga, „abyście – jak mówi św. Jan – wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego” (J 20,31).

W świetle tego słowa zachęcam w sposób szczególny wszystkich pasterzy, aby brali przykład z Proboszcza z Ars, który „w swoim czasie potrafił przemienić serce i życie tak wielu osób, ponieważ udało mu się sprawić, że dostrzegły miłosierną miłość Pana. I w naszych czasach pilnie potrzebne jest podobne przepowiadanie i podobne świadectwo prawdzie Miłości” (List na ogłoszenie Roku Kapłańskiego). W ten sposób umocnią zażyłość i uczynią coraz bliższym Tego, którego nie widziały nasze oczy, ale co do którego Miłosierdzia mamy całkowita pewność. Maryję Pannę, Królową Apostołów, prosimy, aby wspierała misję Kościoła i wzywamy, wołając z radością: Regina Caeli…”

«« | « | 1 | » | »»
« » Grudzień 2021
N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama