IV Niedziela Wielkanocna

Ja jestem dobrym Pasterzem. Komentarze do liturgii i modlitwa wiernych.

Wstęp do liturgii

Zgromadzeni na słuchaniu słowa Bożego i łamaniu chleba pragniemy tu i teraz uobecniać zbawcze misteria męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, prosząc jednocześnie w tę Niedzielę Dobrego Pasterza o liczne i święte powołania do służby kapłańskiej i życia konsekrowanego.

To w Eucharystii, Jezus jako Ten, który pokonał śmierć i przeszedł do życia, posila nas Swym Ciałem oraz poi nas Swoją Krwią dając nam zadatek życia wiecznego i uzdalniając nas w szczególny sposób do modlitwy i oddania Bogu Ojcu czci i chwały Jemu należnej.

Świadomi, że tak często odrzucamy Chrystusowe zaproszenie do pełnego uczestnictwa w Jego Ofierze uobecnianej w każdej Mszy Świętej, błagajmy Boga o zmiłowanie.

Wstęp do liturgii słowa

Zaczerpnijmy teraz duchowego pokarmu ze źródła słowa Bożego. Jezus w liturgii słowa ukazany jest jako Dobry Pasterz, który daje życie swoim owcom. Tylko ten, kto słucha Jego „głosu” i wypełnia je w codzienności może osiągnąć życie, które trwa wiecznie.

Każdy z nas, od momentu chrztu świętego jest powołany do owczarni Pana Jezusa Chrystusa. Jesteśmy szczególną Jego własnością, Jego ludem i owcami w Jego ręku. To On „prowadzi nas nad wody, gdzie możemy odpocząć”, On pasie nas i prowadzi do źródeł wód życia, ocierając z naszych oczu wszelką łzę.

Przyjmijmy Jezusa do naszego życia, a na pewno się nie zawiedziemy.

Modlitwa wiernych

Zgromadzeni wokół Chrystusa, Dobrego Pasterza, prośmy gorąco, by napełnił nasze serca wielkim pragnieniem pełnego zjednoczenia z Nim.

1. „Jezus powiedział: Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je.”
Błagajmy za Kościół święty, by zawsze był wierny swojemu Pasterzowi i trwał z Nim w pełnym zjednoczeniu na modlitwie i w ofiarnej miłości. Ciebie prosimy.
2. „Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne.”
Błagajmy za Ojca Świętego i naszego biskupa N., aby silni męstwem Apostołów byli gotowi oddać życie za powierzone im przez Chrystusa owce. Ciebie prosimy.
3. „Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki.”
Błagajmy o nowe liczne i święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, aby w owczarni Chrystusa nie zabrakło dobrych pasterzy. Ciebie prosimy.
4. „Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich.”
Błagajmy za ludzi uwikłanych w sekty, by spotkali na swojej drodze życia prawdziwych świadków żywego Boga. Ciebie prosimy.
5. „I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca.”
Błagajmy za zmarłych, którzy poświęcili się na służbę w owczarni Pana, aby w domu Ojca mogli cieszyć się wieczną obecnością przebywania z Bogiem. Ciebie prosimy.
6. „Ja i Ojciec jedno jesteśmy.”
Błagajmy za nas samych, abyśmy zawsze z miłością myśleli i mówili o naszej owczarni i jej pasterzach. Ciebie prosimy.

Wszechmogący wieczny Boże, spraw, byśmy wierni natchnieniom i nauce Kościoła świętego, zawsze swoim życiem świadczyli o naszej miłości i nie ustawali w wysiłkach świecenia dobrym przykładem. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. 

Przed prefacją

Dobremu Pasterzowi, wyśpiewajmy pieśń chwały za to, że nieustanie posyła nowych robotników na ewangeliczne żniwo świata. Dziękujmy za kapłanów, dzięki którym spotykamy się z Jezusem podczas każdej Eucharystii.

Przed rozesłaniem

Na trud głoszenia zmartwychwstałego Chrystusa w naszym codziennym życiu przyjmijmy teraz błogosławieństwo Trójjedynego Boga.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Październik 2019
  N P W Ś C P S
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  Pobieranie... Pobieranie...