Budować pokój

Pokój wprowadza się najpierw przez osobiste nawrócenie i szacunek wobec każdego człowieka

1. „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję” (J 14, 27). Po zakończeniu I wojny światowej pewien Amerykanin ustalił nagrodę w wysokości miliona dolarów dla tego, kto opracuje plan uniwersalnego pokoju. Zgłoszono ponad 22 tysiące planów i propozycji. Komisja konkursowa wnikliwie oceniała każdą ze zgłoszonych propozycji. W końcu jednak odnalazła plan najkrótszy i najbardziej przekonujący. Składał się on tylko z dwóch słów: „Przyjmijcie Jezusa”.

Pokój ma swoje źródło w Bogu i Jego słowie. Nieustannie przypomina nam o tym Duch Święty. Czytając tekst dzisiejszej Ewangelii, odkrywamy, że głównym celem Ducha Świętego nie jest przekazywanie informacji. To prawda, że jest On Nauczycielem i Doradcą, który może nas doprowadzić do poznania całej prawdy. Duch Święty nie ogranicza się do przekazywania nam wiedzy. On również jest pełnią miłości, którą ukochał nas Jezus, umierając za nas na krzyżu – miłości tak wielkiej, że złamała na zawsze panowanie grzechu i śmierci. A będąc jednocześnie Ogniem, który oczyszcza, i Gołębicą, która niesie nam pokój, Duch Święty porusza nie tylko nasz umysł, ale też i serce.

2. „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję” (J 14, 27). Budowanie ewangelicznego pokoju domaga się włączania w to niezło wszystkich, „także tych, którzy są nieco dziwni, trudni i skomplikowani, tych, którzy wymagają uwagi, tych, którzy są inni, tych, którzy są bardzo obciążeni życiem, mają inne zainteresowania”. Ten proces jest trudny i potrzebuje „wielkiej otwartości umysłu i serca”, ponieważ „nie usiłuje też pomijać lub ukrywać konfliktów, ale raczej ‘przyjąć konflikt, rozwiązać go i przemienić w ogniwo nowego procesu”. Do tego, by tak się stało, są potrzebne pewne cechy, a wśród nich zwłaszcza pogoda ducha, kreatywność, wrażliwość i umiejętności (por. Gaudete et exultate 89).

Papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju 2019 naucza, że pokój jest nawróceniem serca i duszy. Chodzi więc najpierw o pokój z samym sobą, który odrzuca bezkompromisowość, gniew i zniecierpliwienie, a – zgodnie z zaleceniami św. Franciszka Salezego – stosuje „trochę słodyczy wobec siebie, aby dać trochę słodyczy innym”. Po drugie, chodzi o pokój z innym, a więc członkiem rodziny, przyjacielem, obcym, ubogim, cierpiącym, który rodzi się ze spotkania i wysłuchania czyichś wniosków. Trzecią kategorię stanowi pokój ze światem stworzonym, który zaprasza do odkrywania wspaniałości Bożego daru oraz części odpowiedzialności, jaka spada na każdego z nas, jako mieszkańców świata, obywateli i twórców przyszłości.

3. „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję” (J 14, 27). Przekazywanie pokoju znajduje się w centrum misji uczniów Chrystusa. W świecie budowniczych pokoju i jedności oraz przyjaźni społecznej nie ma więc miejsca na plotki, tworzone przez ludzi krytykujących i niszczących, ale rozsiewanie wokół siebie dobra. To od każdego z nas – i to już dziś – zależy, czy na świecie zapanuje pokój. Jednak nie może on zapanować na świecie, jeżeli wcześniej nie znajdzie mieszkania w sercu człowieka. Kierując się zatem nauką Chrystusa, najpierw wprowadzajmy pokój w naszych sercach, następnie w rodzinach, później w sąsiedztwie, a dopiero pokój zapanuje w naszym społeczeństwie. I w taki właśnie sposób pokój jest możliwy. Pokój wprowadza się najpierw przez osobiste nawrócenie i szacunek wobec każdego człowieka. Ale najbardziej trwałym traktatem pokojowym, jaki ludzie mogą wymyśleć, jest przyjęcie do swojego życia Jezusa i Jego nauk, jak to uczyniła Maryja, Matka Zbawiciela i Królowa Pokoju, najlepsza z matek. I tego uczyła nas też nasza ziemska matka, najważniejsza osoba od pierwszych sekund naszego życia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza dziś, w Dniu Matki, i wyrazić jej za to wielkie dzieło wychowania do wiary i pokoju naszą wdzięczność.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

« » Styczeń 2022
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama