Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Zrozumienie tradycji Bożonarodzeniowych pomaga przeżyć misterium narodzenia Pana, a to z kolei przenosi się na naszą codzienność, by żyć na miarę obdarowania.
Doświadczamy komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia. Powoli z uroczystości Wcielenia robi się Gwiazdka, a znaki związane z przyjściem na świat Zbawiciela stają się jednie elementami nastrojowymi, których głębokie przesłanie treściowe jest już nieczytelne.
Trafnie zauważył św. Augustyn: „Co innego się widzi, a w co innego się wierzy, bo to, co się widzi, jest znakiem, a znak jest objaśniony przez Słowo. A Słowo trzeba przyjąć z wiarą, a wtedy jest się uczestnikiem misterium – wszystko się wyjaśnia”.
Ludzkość długo była przygotowywana przez Boga Ojca na przyjście Jezusa Chrystusa. Proroctwa mesjańskie miały pomóc Go rozpoznać i przyjąć z wiarą. W darze Syna Ojciec wyrażał swą miłość do nas, pragnienie bliskości, bycia we wspólnocie: "A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka [Izajasza]: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię EMMANUEL, to znaczy: Bóg z nami" (Mt 1,22-23). Syn Boży stał się człowiekiem, aby człowiek – przez wiarę i chrzest – stał się synem Bożym.
Zrozumienie tradycji Bożonarodzeniowych pomaga przeżyć misterium narodzenia Pana, a to z kolei przenosi się na naszą codzienność, by żyć na miarę obdarowania.
WIGILIA – (słowo z jęz. łacińskiego: czuwanie) oznacza dzień poprzedzający wielkie święta, którym jest obecnie objawienie się Syna Bożego w ludzkiej naturze. Tradycyjnie w Polsce zachowuje się post, który wyraża oderwanie się od tego, co przemijające i cielesne ku temu, co duchowe i „w górze” – ku Bogu. Ten post (jak i godzinny post eucharystyczny przed każdą Komunią świętą) to robienie przychodzącemu Panu miejsca w sobie.
DEKORUJEMY CHOINKĘ w dniu 24 grudnia, gdy wspominamy naszych pierwszych rodziców: Adama i Ewę. Choinka to drzewo, które nie traci zielonych igieł wtedy, gdy inne drzewa zrzucają liście. Jest to symbol wierności – tak samo wierny jest Pan Bóg w swej miłości do człowieka. Zielone drzewko przypomina o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego przez Chrystusa, który przez krzyż otworzył człowiekowi drogę do utraconego drzewa życia (Rdz 3,22), czyli daru nieśmiertelności. Chrystus przychodzi do nas z darami odkupienia, dlatego pod choinką umieszczamy prezenty jako symbol Jego darów.
WIECZERZA WIGILIJNA wyraża nie tylko wspólnotę pomiędzy ludźmi, ale i wspólnotę ludzi z Bogiem.
Wyznanie miłości jest w stanie wytrącić z równowagi zakochanych, a cóż dopiero wydarzenie miłości jakim jest przyjście na świat Bożego Syna?! Niech to zdumienie towarzyszy nam w adoracji żłobka i śpiewie kolęd, pomagając w odpowiedzi naszej miłości na Miłość Boga Ojca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |