Nowi szafarze Komunii św.

Podczas uroczystej Mszy św. 12 grudnia biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga promował 74 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. dla diecezji pelplińskiej. Zwracając się do szafarzy dziękował, że swoją decyzją o podjęciu posługi wykazują się „znakomitym wyczuciem potrzeby Kościoła”.

Słowo wprowadzenia w liturgię wygłosił ks. prał. Dr Eugeniusz Stencel, odpowiadający za przygotowanie i formację szafarzy. Przypomniał: „W trosce o nas żywy i owocny udział w Najświętszej Ofierze Chrystusa i Kościoła została przywrócona posługa Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św., którzy są pomocnikami szafarzy zwyczajnych, czyli kapłanów i wspierają ich w posłudze sakramentalnej, w rozdzielaniu Komunii św. i zanoszeniu jej ludziom chorym”. Dodał, że stają się szafarze „apostołami Eucharystii”. Ks. Stencel przypomniał, że w diecezji pelplińskiej ta posługa jest obecna od 17 lat i „jest nieocenionym dobrem i wspomaganiem ewangelizacji przez ludzi świeckich”. Obecna promocja jest 10-tą w historii diecezji.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej homilię wygłosił bp Szlaga, który na wstępie podziękował szafarzom, że zechcieli podjąć się zadania, które „jest bardzo dostojne, bardzo ważne oraz wymagające”. Stwierdził, że dla niektórych to spełnienie myśli sprzed lat o powołaniu kapłańskim a dla wszystkich - spełnienie pragnienia uczczenia Chrystusa w sposób szczególny, połączone ze „znakomitym wyczuciem potrzeby Kościoła”.

Sporą część homilii hierarcha poświęcił liturgii III niedzieli Adwentu, wskazując na powody radości, która dominuje w tejże liturgii. Ta „radość niesie pokrzepienie w naszych smutkach”, podobnie jak wymagały tego okoliczności, w których pisał o wspomnianej radości prorok Izajasz. Bp Szlaga wskazał, że „każdy czas jest trudny i każdy ma swoje miejsce nadziei”. Za św. Jakubem, zachęcał biskup pelpliński, do cierpliwości, ażby „wyczekać tę pełną radość, które idzie od Pana”.

Przypominając bohatera Ewangelii III niedzieli adwentu, św. Jana Chrzciciela, stwierdził do szafarzy, że będą oni podobnie jak ów patron Adwentu, mówić do chorych, do których przybędą z Komunią św. „Oto Baranek Boży”. Przez to będą innych „podbudowywać i prowadzić do spotkania z Chrystusem”. Kaznodzieja zachęcał „Niech to się przypomina wam za każdym razem, kiedy z Komunią św. będziecie przed ludźmi, którzy na was czekają i na Chrystusa w Eucharystii”.

Na koniec homilii zachęcał bp Szlaga, żeby szafarze z pokorą pełnili swoją posługę, gorliwie ukazując Chrystusa a przez to „zaskarbiali wdzięczność wszystkich, do których z Komunią św. przyjdziecie”.

«« | « | 1 | » | »»
« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama