Uwzględniają czytania, antyfony mszalne i obrzędy dzisiejszej liturgii.
Pieśń na wejście:
Bądź mi litościw
Śpiew zgodny z Antyfoną na wejście: „Panie, Ty wszystkim okazujesz miłosierdzie * i żadnego ze swych stworzeń nie masz w nienawiści. * Nie zważasz na grzechy ludzi, * aby mogli się nawrócić, * przebaczasz im, bo Ty jesteś Panem, Bogiem naszym.”
Pieśń podczas obrzędu posypania głów popiołem:
Pierwszy śpiew opisuje obrzęd i wprowadza wiernych w czas pokuty oraz przeżywania Męki Pańskiej. Drugi jest powtórzeniem słów kapłana, posypującego popiołem. Trzeci to antyfona podana w mszale.
Pieśń na przygotowanie darów:
Nawróć się ludu w pokorze
Śpiew nawiązujący do pierwszego czytania z Księgi Joela, oraz słów Jezusa z Ewangelii: nawrócenie, post, płacz, lament, modlitwa, uczynki miłosierdzia.
Pieśń na Komunię:
Psalmy będące parafrazą psalmów pokutnych, oraz pieśń kierująca myśli ku Męce Pańskiej, której świadkiem jest Chleb Eucharystyczny, Ciało Pańskie zawisłe na krzyżu, teraz ofiarujące się nam do spożywania.
Dziękczynienie:
Pieśń nawiązująca do obrazów Męki i pocieszenia z niej płynącego.
Zakończenie:
Któryś za nas cierpiał rany
Krótkie, trzykrotne zawołanie do cierpiącego Chrystusa, dobrze kończy surową liturgię Popielca, zostaje w umysłach wiernych, wychodzących w ciszy ze świątyni.
_____________________________
Od dziś propozycje śpiewów przygotowuje pan Jan Buczyński, organista i katecheta z Pruszkowa. Witamy na pokładzie wiara.pl i dziękujemy za podjęcie współpracy z naszym portalem.