Uwzględniają czytania, antyfony mszalne i lokalne zwyczaje.
Pieśń na wejście:
Bliskie jest królestwo Boże + Jerozolimo, chwal Pana nad pany
Dzisiejsza niedziela to niedziela radości, „Laetare” – od pierwszych słów Antyfony na wejście: „Raduj się, Jerozolimo, * zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie. * Cieszcie się, wy, którzy byliście smutni, * weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy.”. Proponuję zaśpiewać Psalm 147B (w Śpiewniku Siedleckiego: w Nieszporach o NMP), a jako refren, co dwie zwrotki, „Bliskie jest…”. Znany refren i prosta melodia psalmu sprawią, że wierni włączą się we wspólny śpiew.
Pieśń na przygotowanie darów:
Wstań, który śpisz
Chrystus ukazany jest w dzisiejszej liturgii słowa i prefacji jako „światłość” – pieśń nawiązuje do tego obrazu.
albo: Com przyrzekł Bogu
Wielki Post posiada, oprócz pokutnego i pasyjnego, także wymiar chrzcielny. Pieśń jest wyrazem radości i dziękczynienia z powodu bycia w Kościele, w którym spotykamy się z naszym Panem i jesteśmy oświeceni łaską.
Pieśń na Komunię:
Pójdź do Jezusa
Pieśń nawiązuje do Antyfony na Komunię: „Pan dotknął moich oczu, * poszedłem, obmyłem się, przejrzałem * i uwierzyłem Bogu” oraz do perykopy ewangelicznej o Jezusie, który uzdrawia niewidomego.
albo: Jezu drogi, Tyś miłością
Zaproszenie Jezusa do naszego serca, aby w nim królował, pomimo naszych grzechów.
Dziękczynienie:
Panie, ufam miłosierdziu Twemu
Pieśń dziękczynna; zwrotki mówią o uwielbieniu Boga za Jego miłosierdzie. Bóg jest „Dobroczyńcą”, i „światłością dla mych oczu”.
Zakończenie:
Wielbić Pana chcę
Śpiewamy dziś „radosną pieśń”, dlatego kilkukrotnie powtórzony kanon z Taizé pasuje na zakończone Eucharystii.