Ministranci do świętego Wojciecha

W czerwcu przyszłego roku w Gnieźnie odbędzie się V Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do grobu św. Wojciecha. Przygotowania już ruszyły.

Rozpoczęła się m.in. wielka dziewięciomiesięczna nowenna przygotowująca grupy ministranckie do gnieźnieńskiego spotkania.

Ministranci i lektorzy spotkają się w Gnieźnie 8 czerwca. Do wspólnej modlitwy przy grobie św. Wojciecha zaprosił ich prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński przyznaje, że Liturgiczna Służba Ołtarza wypełnia niezwykle ważne zadania, a jej znaczenie w życiu młodego człowieka jest nie do przecenienia.

„Pamiętam, że dla mnie, kilkuletniego chłopca, który wyrósł w rodzinie katolickiej, zaangażowanie w posługę liturgiczną i wejście w struktury ministranckie były czymś fantastycznym. Miało to również ogromne znaczenie wychowawcze. Z jednej strony byli rodzice, którzy zgadzali się na podjęcie tej posługi przez syna, z drugiej był ksiądz i świadomość, że oto ktoś zobaczył we mnie kogoś godnego takiej funkcji! To wszystko przyczyniało się do budowania własnej tożsamości i poczucia wartości, siły, świadomości, że to, co robię, jest dobre” – wspomina prymas.

Przyznaje również, że budujący jest widok wielopokoleniowych struktur Liturgicznej Służby Ołtarza, w której swoje miejsce mają zarówno kilkuletni chłopcy w komżach, jak i panowie na emeryturze służący jako lektorzy czy nadzwyczajni szafarze Komunii świętej.

„Nawet kiedy patrzymy na księży, musimy pamiętać, że wszystko zaczyna się od ministrantów. To niezwykle ważny czas jeśli chodzi o budzenie powołań, to wspaniała szkoła ewangelizacji, w której każdy chłopiec, niezależnie od środowiska rodzinnego, z jakiego pochodzi, ma szansę otrzymać dobrą szkołę wychowania” – mówi abp Kowalczyk.

Pielgrzymce przyświecać będzie hasło „Jesteście synami i dziedzicami”, które ma nawiązywać do Roku Wiary. Jak tłumaczy ks. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO oraz szef komitetu organizacyjnego, ma ono wskazywać na konieczność świadomego podjęcia depozytu wiary, dojrzałego jej przeżywania i przekazywania kolejnym pokoleniom.

W czasie Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej ministranci i lektorzy odnowią swoje przyrzeczenia chrzcielne. Wezmą również udział w pielgrzymce z relikwiami św. Wojciecha oraz w uroczystych Nieszporach przy grobie patrona Polski. Organizatorzy zaplanowali także zwiedzanie miejsc związanych z początkami polskiej państwowości. Będzie to możliwe, ponieważ pielgrzymka ministrantów i lektorów zorganizowana zostanie tak, aby dać jej uczestnikom możliwość noclegu.

„Pomyśleliśmy, że szkoda by było, gdyby ci młodzi ludzie nie zobaczyli wszystkiego tego, co warto u nas zobaczyć. Oczywiście modlitwa przy grobie św. Wojciecha jest najważniejsza i po to się spotkamy. Ale jeśli tuż obok mamy takie miejsca, jak Ostrów Lednicki, Strzelno, Mogilno, Biskupin, Kruszwica, to grzechem zaniedbania byłoby je ominąć” – mówi ks. Dębiec. Dodaje również, że pobyt w tych miejscach nie będzie miał charakteru wyłącznie turystycznego. „Każde z nich wpisane zostanie jako stacja na pielgrzymkowej drodze. Szczegółowy plan tych stacji jest dopracowywany” – tłumaczy kapłan.

Mimo, że do pielgrzymki, zostało jeszcze dziewięć miesięcy, przygotowania już ruszyły. We wrześniu rozpoczęła się wielka nowenna przygotowująca grupy ministranckie do czerwcowego spotkania. W różnych zakątkach Polski służba liturgiczna modli się śpiewem Bogurodzicy i litanią do św. Wojciecha. Poza modlitwą ministranci i lektorzy wypełniają też zadania, które mają im pomóc w lepszym rozumieniu tego, co znaczy być synem i dziedzicem – we własnym domu, w Ojczyźnie i w Kościele.

O kolejnych etapach przygotowania do pielgrzymki ministrantów informować będzie przygotowywana właśnie strona internetowa www.ministranci2013.pl W chwili obecnej pobrać z niej można potrzebne materiały. Pielgrzymka ma także swój profil na Facebooku ministranci2013.

«« | « | 1 | » | »»
« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama