Mąż modlitwy...

... zanurzony w Bogu, traktował modlitwę jak duchowy oddech, bez którego człowiek wierzący dusi się i duchowo umiera.

W Litanii wzywamy bł. Jana Pawła II , który był „Mężem modlitwy zanurzonym w Bogu”. Pokazał on swoim życiem, że „modlić się znaczy dać trochę swojego czasu Chrystusowi, zawierzyć Mu, pozostawać w milczącym słuchaniu Jego słowa, pozwalać mu odbić się echem w sercu”. Żył w świadomości, że „modlitwa tworzy kapłana i kapłan tworzy się przez modlitwę”. Uczył, że winien on być przede wszystkim człowiekiem modlitwy przekonanym, że czas przeznaczony na bliski kontakt z Bogiem jest czasem najlepiej wykorzystanym, ponieważ wspomaga nie tylko jego samego, ale i pracę apostolską. Modlitwa była najważniejszym elementem jego dnia, gdy był prezbiterem, biskupem i papieżem. W jego wnętrzu dokonywała się ta najważniejsza twórczość, czerpanie mocy, światła, miłości i radości z modlitwy, by potem móc dzielić się tym wszystkim z innymi.

Zawsze znajdował na nią czas i rytmowi modlitwy podporządkowywał rytm pracy duszpasterskiej. Traktował modlitwę jak duchowy oddech, bez którego człowiek wierzący dusi się i duchowo umiera. On nie mógł żyć bez modlitwy i nawet długie godziny potrafił spędzić zatopiony w rozmowie z Bogiem. Wiemy, że szczególnie cenił Różaniec i chętnie rozdawał go ludziom, z którymi się spotykał. W Fatimie w 1991 roku wyznał: „Różaniec to moja ulubiona modlitwa, modlitwa cudowna! To nasze codzienne spotkanie, którego Najświętsza Maryja Panna ani ja nigdy nie zaniedbujemy”.

W książce Przekroczyć próg nadziei bł. Jan Paweł II wyjaśnił Vittorio Messoriemu, na czym polega jego modlitwa, dzięki której może lepiej spełniać swoje posłannictwo. „Modlitwa Papieża ma jednak szczególny wymiar. Troska o wszystkie Kościoły każe mu codziennie na modlitwie pielgrzymować myślą i sercem poprzez cały świat. Wyłania się z tego jak gdyby szczególna geografia modlitwy papieskiej. Jest to geografia wspólnot, Kościołów, społeczeństw, a także problemów, którymi ten świat współczesny żyje”.

Misja specjalna bł. Jana Pawła II trwa, ponieważ bogactwo jego nauczania, oparte na Biblii, Tradycji Kościoła i godzinach spędzonych na kolanach, trwa i jeszcze długo będzie inspirować tak naukowców, jak i ludzi prostych, którzy codziennie przesuwają w spracowanych rękach paciorki różańca – jego ulubionej modlitwy. Chodzi przecież o to, by nie tylko pozostać wiernym słuchaczem niedzielnych kazań, ale żyć uczciwie, szanować innych, wyzwalać się z tego wszystkiego, co czyni nas uległymi wobec zła, żyć prawdą. A do tego niezbędna jest modlitwa. On wspiera nas w tej modlitwie i oręduje za nami u Boga.

 

Jest to fragment książki ks. Leszka Smolińskiego "Całkowicie oddany Maryi", Poznań 2012, Wydawnictwo Hlondianum. W portalu wiara.pl publikujemy dzięki życzliwości Autora.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Maj 2020
  N P W Ś C P S
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  Pobieranie... Pobieranie...