Sobór ukazał prawdziwego ducha liturgii

Benedykt XVI wystosował za pośrednictwem sekretarza stanu przesłanie do uczestników pielgrzymki z okazji 5-lecia motu proprio Summorum Pontificum, którym Papież umożliwił swobodne korzystanie z przedsoborowej liturgii.

Pielgrzymka odbyła się w dniach 1-3 listopada. Do Rzymu przybyło ponad 2 tys. tradycjonalistów, w tym również lefebryści. 3 listopada Mszę św. w dawnym rycie odprawił dla nich w bazylice watykańskiej kard. Antonio Cañizares Llovera, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W ten sposób, jak zaznaczył, chciał pokazać, że sięganie do przedsoborowych rytów jest czymś normalnym, co pogłębia rozumienie liturgii. Kard. Cañizares zastrzegł jednak, że wierni uczestniczący w tego rodzaju liturgiach nie mogą ignorować soborowej konstytucji Sacrcosanctum concilium. Dotyczy ona bowiem nie tylko reformy liturgicznej, ale ukazuje również prawdziwego ducha liturgii.

Podobne słowa czytamy również w papieskim przesłaniu. „Ważne jest zachowanie skarbów, które wyrosły z wiary i modlitwy Kościoła, z uznaniem należnego im miejsca” – pisze kard. Bertone, zaznaczając jednak, że należy też uznać wartość i świętość formy zwyczajnej rytu rzymskiego, czyli liturgii posoborowej. „Ogłaszając Rok Wiary w 50. rocznicę Soboru Watykańskiego II Ojciec Święty wzywa wszystkich wiernych, aby w sposób szczególny dali wyraz jedności w wierze. W ten sposób staną się oni skutecznymi twórcami nowej ewangelizacji” – napisał watykański sekretarz stanu do pielgrzymów, którzy przybyli do Rzymu z okazji 5-lecia motu proprio Summorum Pontificum.

«« | « | 1 | » | »»
 • Soplica
  07.11.2012 14:49
  Tylko i wyłącznie w duchu posłuszeństwa uczestniczę w NOM. Normalne musi wrócić. Kiedy? Wie to tylko Pan Bóg..... Kto raz uczestniczył w pełni w OM ten wie o czym mowa.
 • Don Liturgus
  09.11.2012 17:19
  Papież Benedykt XVI: "Zaraz po Soborze zakładano, że zapotrzebowanie na Mszał z roku 1962 ograniczy się do starszego pokolenia, które w tej formie liturgii wyrosło. W międzyczasie jednak okazało się z całą oczywistością, że młodsze pokolenie też może odkryć tę formę liturgiczną, poczuć jej piękno i odnaleźć w niej ten sposób spotkania z Tajemnicą Najświętszej Eucharystii, który byłby najlepiej do niego dopasowany"

  "Nie ma żadnej sprzeczności między jednym a drugim wydaniem Mszału Rzymskiego. W dziejach Liturgii występują rozwój i postęp, ale nie ma żadnego zerwania. To, co dla poprzednich pokoleń było święte, również dla nas pozostaje święte i wielkie i nie może być nagle całkowicie zakazane lub, tym bardziej, uznane za szkodliwe. Wszystkim wyjdzie na dobre zachowanie bogactw, które wzrastały w wierze i modlitwie Kościoła i przyznanie im należytego miejsca"

  Z tego wynika, że posoborowa liturgia wcale nie musi być "lepsza" od przedsoborowej.

  Z resztą odróżnijmy dwie kwestie: soborowe zalecenia odnośnie do liturgii i liturgię posoborową. Jedno z drugim nie koniecznie musi być w pełni zgodne. Dlaczego prawie zawsze cały kanon odmawiany jest w języku narodowym, skoro sobór zalecał zachowanie języka łacińskiego w jego przeważającej części? W którym dokumencie sobór zalecał odwrócenie księdza tyłem do Sanctissimum? itd. itd.

 • Trad
  11.11.2012 12:21
  Polecam wszystkim posoborowym, co to Mszę Św. chcą do muzeum zaprowadzić list Komisji Ecclesia Dei, który mówi o tym, że NOM jest ważny, ale to co na nim się dzieje, można uznać, za NIEGODNE! I Panu Bogu nie miłe!
  Wolę wiec szukać świętości na Mszy Św. wszechczasów, niż musieć w Bogu niemiłych praktykach !
  http://wdtprs.com/blog/2012/08/important-pced-response-to-two-dubia-about-legitimacy-in-universae-ecclesiae/

  A skoro posoborowie takie światłe, niechsobie tłumaczy! Łaciny nie zna, ale angielski na pewno!

 • ifos
  28.11.2012 19:51
  Moim zdaniem duch liturgii czy to w przedsoborowej czy posoborowej pozostaje ciągle ten sam, ale przedsoborowa liturgia skrywała w sobie pewną tajemniczość i wydaje mi się , że kapłan odwrócony twarzą do Najświętszego miejsca w kościele tworzył "atmosferę" większego uwielbienia P. Jezusa Chrystusa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Październik 2019
  N P W Ś C P S
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  Pobieranie... Pobieranie...