Jak co miesiąc, modlimy się w dwóch papieskich intencjach, ogólnej i misyjnej.
Wyznaczane są one ze znacznym wyprzedzeniem. Obecne zatwierdził jeszcze Benedykt XVI pod koniec 2011 r. Pierwsza z nich to: „aby odpowiedzialni za wymiar sprawiedliwości kierowali się zawsze uczciwością i prawym sumieniem”. Papieże ostatnich czasów nieraz poruszali te sprawy, spotykając się z przedstawicielami sądownictwa. Jan Paweł II, przyjmując w Watykanie 20 marca 1986 r. polską pielgrzymkę prawników, tak mówił o drodze ich powołania i powierzonych im zadań:
„Pytanie o drogę jest pytaniem o wartość, pytaniem o życie i o jego sens, o powołanie i o jego realizację. Jest więc pytaniem sumienia, które ustawicznie wystawiane jest na próby. Szczególnym posłannictwem, apostolstwem prawników jest troska o ład społeczny, bez którego dobro osoby ludzkiej, a więc i dobro społeczeństwa, ulegają zagrożeniu ze strony siły, która nie uznając praw, sama czyni się prawem. Porządek prawny obowiązujący w społeczeństwie nie jest i nie może być, rzecz jasna, celem sam dla siebie. Ma on charakter służebny w stosunku do człowieka, do osoby ludzkiej oraz w stosunku do wspólnoty społecznej, w jakiej ta osoba spełnia swoje zadania. Tworząc ów porządek prawny i strzegąc jego prawdy, w sposób istotny służycie człowiekowi”.
Papież poleca nam też intencję misyjną na każdy miesiąc. W maju mamy się modlić, „aby seminaria, zwłaszcza Kościołów misyjnych, formowały pasterzy według Serca Chrystusa, całkowicie oddanych głoszeniu Ewangelii”. Na głoszenie Słowa Bożego jako główne zadanie kapłanów wskazał Ojciec Święty Franciszek, udzielając w Niedzielę Dobrego Pasterza 21 kwietnia święceń kapłańskich diakonom, którzy odbyli formację w seminariach diecezji rzymskiej.
„Wszystkim głoście Słowo Boże, które sami z radością przyjęliście – mówił Papież. – Przypomnijcie sobie wasze mamy, babcie, katechetów, którzy dali wam Słowo Boże i wiarę... ten dar wiary, jaki wam przekazali. Rozważajcie Słowo Boże, by wierzyć w to, co czytacie, nauczać tego, w co wierzycie, żyć tym, czego innych nauczacie. Pamiętajcie też, że Słowo Boże nie jest waszą własnością: to Słowo Boga. A Kościół jest strażnikiem Słowa Bożego. Świadomi, że zostaliście wybrani spomiędzy ludzi i ustanowieni dla nich w sprawach odnoszących się do Boga, radośnie i ze szczerą miłością sprawujcie kapłaństwo Chrystusowe, chcąc podobać się tylko Bogu, a nie sobie samym. Jesteście pasterzami, a nie funkcjonariuszami, pośrednikami, a nie negocjatorami”.