Droga Miłosierdzia

Nowe nabożeństwo dla Kościoła powszechnego po raz pierwszy zostanie odprawione 2 kwietnia, w wigilię Święta Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.

„Jest Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, dlatego są też nadzwyczajne wydarzenia, które pomagają nam w tym, abyśmy głębiej weszli w tę tajemnicę, abyśmy mogli odkryć, jak we współczesnym świecie Pan Jezus na różne sposoby puka do ludzkiego serca, pochyla się nad naszymi słabościami, ukazuje drogę nadziei, pomaga często, może nawet po latach, uporządkować swoje życie” – mówi ks. Franciszek Ślusarczyk, twórca nowego nabożeństwa Droga Miłosierdzia.

Tajemnice pierwszych siedmiu z dwudziestu jeden stacji Drogi Miłosierdzia będzie można rozważać w czasie nabożeństwa odprawianego w ramach wieczornego czuwania w wigilię Niedzieli Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Spotkania Jezusa z kart Ewangelii zostaną zilustrowane współczesnymi materiałami filmowymi przygotowanymi specjalnie do tego nabożeństwa przez Telewizję Polską. Uczestnicy nabożeństwa zobaczą je na telebimach w łagiewnickiej bazylice. Całe nabożeństwo będzie transmitowane przez TVP Polonia i TVP3 o godz. 21.30.

Droga Miłosierdzia zbudowana jest na wzór Drogi Krzyżowej. Pierwsze siedem stacji dotyczy spotkań Jezusa, które budują wiarę napotkanych osób. Ks. Ślusarczyk wymienia np. niewidomego, trędowatego, jawnogrzesznicę czy przypadek wskrzeszenia zmarłego. „Te kolejne spotkania są nie tylko historycznymi spotkaniami – one wciąż się dokonują. Dlatego też ilustracją poszczególnych spotkań będą krótkie trzyminutowe filmy, które ukazują aktualność Ewangelii we współczesnym świecie” – wyjaśnia twórca nabożeństwa i dodaje, że w filmach będą ukazane sceny z ulic Warszawy, „kiedy współczesny człowiek zmaga się z podobnymi problemami i również – w głębi serca – tęskni za doświadczeniem przebaczenia, miłości, pokoju”.

Kolejne siedem stacji to spotkania Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej, kiedy to niejako On potrzebuje miłosierdzia od ludzi. W tej części autor wskazuje na spotkania z Weroniką, Szymonem z Cyreny, Matką Bożą, płaczącymi niewiastami czy łotrem na krzyżu. „Jezus, który sam potrzebuje niejako umocnienia, miłosierdzia ze strony ludzi, nie zapomina także o tym, żeby uczestnikom tych spotkań otworzyć oczy w nowy sposób” – mówi ks. Ślusarczyk.

Ostatnia część dotyczy siedmiu spotkań po zmartwychwstaniu, kiedy Jezus spotyka się z niewiastami, z Apostołami; kiedy udziela im władzy odpuszczania grzechów, obdarza darem pokoju i wysyła z orędziem miłosierdzia do całego świata. „Szczególnymi przewodnikami na Drodze Miłosierdzia będą: oczywiście sam Jezus, który spotyka poszczególne osoby, ale także św. siostra Faustyna, przez którą Bóg przypomniał w minionym stuleciu o tajemnicy miłosierdzia i św. Jan Paweł II, który tę tajemnicę na przełomie tysiącleci przekazał całemu światu jako szczególne orędzie nadziei” – mówi kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W realizacji Drogi Miłosierdzia brał udział m.in. ks. Łukasz Piórkowski. „Jest to pierwsze nabożeństwo w Kościele powszechnym, które wykorzystuje bogactwo środków multimedialnych. Narracja jest osadzona w realiach ewangelicznych – to są fragmenty historii ewangelicznych, w których Chrystus ukazuje miłosierdzie, ale przeniesione do współczesnej Warszawy. Duża metropolia, szybka akcja. To zupełnie nowa jakość – obraz przystosowany do percepcji młodego człowieka, przeniesiony do współczesnej Warszawy. Jestem przekonany, że będą państwo zaskoczeni owocami pracy TVP i innych ośrodków medialnych, które zaangażowały się w tę pracę” – mówi ks. Piórkowski.

Całość nabożeństwa zostanie niebawem wydana w formie książkowej, którą uzupełnią płyty z filmami ilustrującymi poszczególne stacje. Ks. Ślusarczyk wyjaśnia, że nabożeństwo przygotowano i opracowano tak, żeby jego nową formę można było przeżyć także w niewielkiej wspólnocie, w parafii.

Autor nabożeństwa mówi, że jeśli ono się przyjmie, to będzie mogło być rozwijane na wzór Drogi Krzyżowej – schemat jest jeden, ale rozważań są tysiące.

Koncepcja nabożeństwa narodziła się pięć lat temu. Ks. Ślusarczykowi chodziło o połączenie przestrzeni sanktuariów w Łagiewnikach i Białych Morzach – miejsc, gdzie znajduje się grób św. siostry Faustyny i obraz Jezusa Miłosiernego, bazylika konsekrowana przez papieża Polaka i nowe sanktuarium dedykowane św. Janowi Pawłowi II. Myśląc o młodzieży kapłan marzył, żeby tak jak w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie są kolejne kaplice Drogi Krzyżowej, tak samo w Łagiewnikach, stanęły kioski multimedialne.

„Jest np. spotkanie Chrystusa z człowiekiem trędowatym. Młody człowiek może odczytać sobie fragment Ewangelii na ekranie, fragment encykliki o miłosierdziu Bożym; może poznać fragment „Dzienniczka” i to, czym jest duchowy trąd, jakie niesie niebezpieczne skutki. Może zobaczyć fragment filmu ze spotkania Jana Pawła II z trędowatymi na Madagaskarze, żeby postawił sobie kilka pytań dotyczących siebie samego, żeby zobaczył jak ten duchowy trąd objawia się we współczesnych realiach życia i żeby z tego spotkania wyniósł jakieś światło nadziei dla siebie, dla swoich bliskich, dla swojej rodziny” – mówi ks. Ślusarczyk.

«« | « | 1 | » | »»
« » Grudzień 2021
N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama