Szkolenie

W przedszkolu uczą nas poznawania liter, wymawiania własnych imion, grupowania liter, ale również grzeczności, poznawania otoczenia i wielu innych spraw, bez których stalibyśmy się „mniej ułożonymi”. W szkole podstawowej ta nauka intensyfikuje się na wielu różnych płaszczyznach, które pozwalają nam zyskiwać większą świadomość i wiedzę.

Podobnie przedstawia się sprawa zyskiwania wiedzy i świadomości religijnej. Najpierw rodzice prowadzą nas do Kościoła na Msze święte, aby nas przygotować do otwarcia się na wiarę. Później uczymy się religii w szkole i gimnazjum. Po szkole średniej część z nas uważa, iż wiedzę na temat wiary posiadła już w tak dużym stopniu, że nie warto dalej się edukować w tym zakresie. Chyba jednak wypadałoby czasami sięgnąć do tej naszej pierwszej czytanki w edukacji religijnej. Bo przecież wszyscy mamy tę pierwszą czytankę od narodzin aż po ostatnią drogę na miejsce swojego spoczynku: jest nią w każdej Mszy świętej Słowo Boże, czytane w Liturgii Słowa. To Ono nas wychowuje, daje nam przykłady postaw, zachowań, uczy nas miłości, pokory, dobroci. Święty Hieronim napisał: „Nieznajomość Ewangelii jest nieznajomością Chrystusa". A my przecież mamy poznawać Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Poznając Go, mamy podążać Jego Drogą, by żyć z Nim, w Nim i przez Niego.

W Liście Apostolskim Tertio millennio adveniente Jan Paweł II zachęca, aby chrześcijanie powrócili „z odnowionym zapałem do Biblii". W Konstytucji o Objawieniu Bożym zaś, że wierni „winni mieć szeroki dostęp do Pisma Świętego", które jest dla nich „utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego", co w praktyce oznacza przywrócenie Biblii całemu Ludowi Bożemu. Dlaczego? Ponieważ Biblia ma wprowadzać w autentyczny dialog ze słowem Bożym. Poszczególne kroki to: czytanie Pisma św., medytacja, modlitwa, kontemplacja i wreszcie działanie. Musimy pamiętać, że prawdziwe odrodzenie życia religijnego musi być oparte na Słowie Bożym. A jak wygląda podział Słowa Bożego w Liturgii Słowa? Schemat jest niezmienny: I Czytanie, Psalm Responsoryjny, II Czytanie (w niedziele, święta, wielkie uroczystości), Aklamacja, Ewangelia. To podział, a treść? No właśnie, jeśli jeszcze podział ktoś po mszy pamięta, to z zapamiętaniem treści znacznie gorzej. Dlatego więc mamy nie tylko słuchać, ale i analizować, medytować; to jest doświadczenie, na które się decydujemy, aby żyć i formować swoje życie według Pisma Świętego.

Dzisiaj jest wspaniała okazja, by przypomnieć o naszej własnej religijnej edukacji z owej „pierwszej czytanki” – Pisma Świętego. W Ewangelii Jezus do nas wyraźnie mówi: "Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie!” (Mk 7,14). Ktoś może to poczytać za zdanie wyrwane z kontekstu całej Ewangelii, a jednak, gdy się zastanowimy nad tymi słowami, pojmiemy, iż mają one głębszy sens. Tym sensem jest nasza wiara i zrozumienie tego, co przez nie tylko te słowa Bóg chce nam powiedzieć, czego chce nas nauczyć, co nam chce przekazać.

W końcu to takie proste, wystarczy otworzyć Pismo święte, znaleźć wybrany fragment, a potem w atmosferze wyciszenia przeczytać. Nie zapomnijmy przed lekturą wezwać pomocy Ducha Świętego. Wybrany tekst należy czytać powoli i spokojnie, po lekturze rozważyć orędzie, które ma pomóc w osobistej medytacji nad tekstem, a następnie zastanowić się, co Bóg chce mi powiedzieć przez dane Słowo. Na zakończenie warto podjąć konkretne postanowienie wypływające z medytacji nad Słowem i pomodlić się. Zawsze warto poświęcić trochę czasu na medytację, na analizę słów, które do nas kieruje Bóg, bo On czyni to z miłości do nas, abyśmy kierując się Jego Słowem rozsiewali dobro wokół.



«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Grudzień 2024
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...