Kiedy do I Komunii

Od lat katechizuję dzieci, zarówno drugoklasistów, jak i 6-latki przygotowujące się do I Komunii Świętej. Mam porównanie obu grup i nikt nie przekona mnie do opóźniania wieku Pierwszej Komunii dzieci!

Uważam, że w obecnych czasach, gdy zaniedbuje się katechezę dorosłych, a poziom wiary w społeczeństwie jest wątpliwy – dobrodziejstwem byłoby ogólne obniżenie wieku dzieci. Im dziecko starsze, tym bardziej samotne w duchowym przygotowaniu do tak ważnego sakramentu. Rodzina ogranicza się do wynajęcia lokalu na przyjęcie, zakupienia prezentów i urządzenia hucznej imprezy ku własnej czci.

Przeciętnie mam co roku ok. 80 drugoklasistów do Komunii, autentyczne zaangażowanie w przygotowanie wykazuje ok. 10 rodzin. W pozostałych dziecko samo „zalicza” materiał, samo chodzi na próby, Różaniec, Roraty, Drogę Krzyżową i niedzielną Eucharystię, samo się modli, samo przygotowuje się do spowiedzi. Jak taki malec ma brać na serio wiarę? Kiedyś dziecko powiedziało mi, że chciałoby być dorosłe, bo wtedy nie będzie musiało chodzić do kościoła i modlić się, tylko jak tato będzie mogło siedzieć przed telewizorem i spać do południa...

Miałam również szczęście przygotowywać do Komunii dzieci 6-letnie. Wszyscy na tym korzystaliśmy! Ja, bo miałam kontakt z rodzinami dzieci przychodzących z opiekunami na dodatkowe zajęcia w salce katechetycznej. Rodzice, bo odświeżali sobie wiadomości z religii i pogłębiali wiedzę (gdy dzieci wyżywały się plastycznie w swoich zeszytach, miałam pogadanki dla rodziców). Zawsze mogli zapytać, zwierzyć się z problemów, jakie przysparzało im przekazywanie wiary pociechom. I dzieci, bo widziały rodziców modlących się z nimi na katechezie, w kościele, na Eucharystii. Wzór, jaki dawali im wtedy mama i tata, procentował w przyszłości! W klasach starszych bezbłędnie można było rozpoznać, który uczeń jest po wczesnej Komunii, dzieci te są bardziej posłuszne, aktywne, zaangażowane (np. na Mszach szkolnych), rodzice mieli mniej kłopotów wychowawczych z tymi dziećmi, bo czym skorupka za młodu nasiąknie...

Uroczystość angażowała i wzruszała całą rodzinę, odbywała się bez wyścigu z prezentami, bez alkoholu, w świątecznej atmosferze. Oczywiście i tu zdarzają się wyjątki, ale równie nieliczne – kilkuprocentowe. Nie rozumiem pomysłu przesunięcia Pierwszej Komunii do trzeciej klasy i zastanawiam się, z kim go konsultowano. Nie sądzę, żeby to był dobry pomysł w sferze wiary. Wczesna Komunia jest trudna. Wymaga przygotowania od katechety i od rodziny. Wymaga wyrzeczeń, poświęcenia czasu dziecku i Bogu przez katechezę, rekolekcje, regularne przystępowanie do sakramentów, Eucharystię i modlitwę. Ale skoro znajdujemy czas na korepetycje, dodatkowy angielski, szkołę muzyczną, basen, to dlaczego nie mamy go na higienę naszej duszy?

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Ania
  20.09.2010 21:12
  Zgadzam się zupełnie z siostrą, że wczesna Komunia Święta jest inaczej przeżywana i przez dziecko jak i rodziców. To wielka łaska dla całej rodziny i pogłębienie wiary. Fakt, że takie dziecko wiary uczy się od maleńkości - po prostu obserwuje rodziców i to rodzice są jego nauczycielami. Ja mam dwójkę dzieci po wczesnej Komunii Świętej i uważam, że czas przygotowywania ich do tego Sakramentu był czasem rekolekcji rodzinnych. Niezwykle nas ubogacił a dzieci tak pięknie przeżywały przyjęcie Pana Jezusa do serca - były takie niewinne i czyste.
 • x
  21.09.2010 21:46
  Mądry argument za wczesną komunią pewnego mądrego księdza, który bardzo wiele dzieci w swoim życiu przygotował do I Komunii Świętej: zanim w szkole spotkają się ze złem niech wcześniej spotkają Pana Jezusa.
 • konrad
  18.10.2011 14:58
  tylko wczesna Komunia - 6 lat maksymalnie 7, aby Łaska działała w sercach dzieci jak najwcześniej, bez przesadnego akcentowania wiedzy religijnej. Niestety problemem są rodzice.
 • jan
  07.04.2014 02:19
  I tak trzymać! Trzy miesiące - do chrztu, sześć lat - do komunii. A potem mamy tylu KATOLIKÓW na pokaz. Wierzący a nie praktykujący, co to za wiara?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Luty 2019
  N P W Ś C P S
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL