Zachować świętość Adwentu

Przy wszystkich wymaganiach tego czasu – zakupach, przesyłkach, pieczeniu, dekorowaniu, rozrywce – nazbyt łatwo można oderwać wzrok od Jezusa. Jak więc możemy sprawić, by ten Adwent był inny?

Słowa popularnej piosenki bożonarodzeniowej przypominają: „To jest najwspanialszy czas w roku...”. Ale dla wielu z nas tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie mogą być również najbardziej pracowitym, najbardziej stresującym i wręcz wymagającym czasem w roku. Przy wszystkich wymaganiach tego czasu – zakupach, przesyłkach, pieczeniu, dekorowaniu, rozrywce – nazbyt łatwo można oderwać wzrok od Jezusa. Jak więc możemy sprawić, by ten Adwent był inny?

Zacznijmy od początku. Daj Jezusowi pierwsze miejsce, planując w kalendarzu kilka prostych, ale wzruszających działań, aby przypomnieć sobie i swojej rodzinie, o co chodzi w tym czasie, a następnie zaplanować resztę uroczystych obrzędów.

Warto postawić na rozwiązania proste, osiągalne i łatwe do zapamiętania. W ten sposób można zachować świętość w Adwencie, używając sześciu liter Adwentu:

- A (ang. Adoration) jak adoracja. Trzej Mędrcy byli pierwszymi adorującymi Jezusa, podróżującymi z daleka, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu Królowi, gdy leżał w żłobie. Nie musimy wcale daleko podróżować, aby naśladować ten gest. Możemy adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie w naszej parafii, gdzie cierpliwie czeka On na nasze nawiedzenie. Umów się więc na spotkanie z Jezusem. Wybierz jedną godzinę, w dogodnym dla siebie czasie, kiedy jesteś tylko ty, twoja rodzina i On. Po prostu odpoczywaj w Jego obecności przed tabernakulum i zanurz się w tym, jak bardzo cię kocha i chce być z tobą.

- D (ang. Divine Word) jak słowo Boże. Daj swojej rodzinie 10-minutową przerwę każdego dnia Adwentu. Wygospodaruj te cenne minuty, kiedy działa to najlepiej dla twojej rodziny – w porze kolacji, przed snem lub wieczorem przed obejrzeniem filmu. Usiądź z największą księgą ze wszystkich: Biblią. Przeczytaj małą część Ewangelii i pozwól, aby słowa weszły do twojego serca i umysłu. Co słowo Boże próbuje powiedzieć w szczególny sposób twojej rodzinie dzisiaj? Poproś każde ze swoich dzieci, aby podzieliło się swoimi przemyśleniami.

- V (ang. Virgin Mary) jak Dziewica Maryja. Wszyscy potrzebujemy towarzyszy podróży. Nikt nie powinien przejść przez to życie sam. Matka Boża jest doskonałą towarzyszką Adwentu, kiedy pozwalamy Jej otulić naszą rodzinę płaszczem ochronnym, kształtować cnoty i wstawiać się za wszystkimi naszymi potrzebami. Istnieją dwa specjalne święta maryjne, które przypadają w grudniu: uroczystość Niepokalanego Poczęcia (8 grudnia) i święto Matki Bożej z Guadalupe (12 grudnia). Zaplanujcie, że weźmiecie udział w tych Mszach, jeśli to możliwe, jako rodzina. Sprawcie, aby te dni były wyjątkowe dzięki uczczeniu Matki Bożej, rodzinnemu różańcowi lub wspólnej kolacji.

- E (ang. Examination of Conscience) jak rachunek sumienia. Z pomocą Ducha Świętego zastanów się, gdzie musisz wyprostować swoje drogi na przyjście Pana. Zaproś całą rodzinę, aby zrobiła to samo. Następnie przystąpcie do sakramentu pojednania, czyli spowiedzi. Poczuj oświecenie, ulgę, świeżość, a przede wszystkim radość, aby odkryć piękno tego czasu. Nie ma lepszego sposobu niż spowiedź, aby przygotować nasze serca na przyjście Jezusa. Idźcie jako rodzina, aby przyjąć ten sakrament, a potem idźcie wspólnie świętować lub zobaczyć świąteczne światła. Przebaczenie Chrystusa jest prawdziwym powodem do świętowania.

- N (ang. Neighborliness) jak sąsiedztwo. Czy jest lepszy prezent, który możemy dać Jezusowi na urodziny, niż trochę więcej życzliwości, miłości i uwagi dla naszych bliźnich, szczególnie biednych, owdowiałych, osieroconych, samotnych i zepchniętych na margines? Grudzień jest pełen okazji, aby przekazać prezenty mniej zamożnym rodzinom, pracować jako wolontariusz, odwiedzić samotnych, przynosząc ze sobą trochę braterstwa i radości. Jest to wspaniała chwila nauki dla twojej rodziny, aby dowiedzieć się o uczynkach miłosierdzia: wybierz jeden z nich, który twoja rodzina może wykonać razem, przedłużając chrześcijańską miłość jako Kościół domowy.

- T (ang. Traditions) – jak tradycje. Przypomnij swojej rodzinie codzienne o świętości i świętości Adwentu, włączając do swojego domu specjalne tradycje rodzinne. Jest ich wiele do wyboru, a wśród nich: wieniec adwentowy, drzewo Jessego, kalendarz adwentowy i dekorowanie domu fioletem. To świetny sposób, aby twoja rodzina połączyła się w oczekiwaniu na Wcielenie Pana.

I ostatnia wskazówka: najlepszym sposobem na ochronę i wzmocnienie Adwentu twojej rodziny jest wczesne planowanie i rozsądne oczekiwanie. Zbierz rodzinę, wymyśl plan działania, aby uczcić i świętować ten wyjątkowy okres liturgiczny. Umieść te pomysły w kalendarzu, abyś był dobrze przygotowany, a twoje dobre plany nie przyniosły rozczarowujących rezultatów.

(Na podstawie: Elizabeth Ficocelli, 6 Ways to Keep Your Advent Holy, www.ncregister.com)

Światła Soboru - Światła Adwentu

WIARA.PL DODANE 25.11.2022 AKTUALIZACJA 24.12.2022

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ADWENT

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Luty 2024
N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Pobieranie... Pobieranie...