Dla kogo?

Gołym okiem widać, że ruch w naszych kościołach zaczyna się dopiero w Wielką Sobotę. Wniosek jest oczywisty. Przed nami wielka praca nad Triduum.

Komentarz na Wielki Czwartek to trudne zadanie. Zwłaszcza dla księdza. Jak i co pisać, by nie stracić z oczu tego, co najważniejsze. Chodziło mi od rana po głowie, by do rocznicy wyboru Benedykta XVI jakoś nawiązać. Bo przeszła jakby trochę nie zauważona. Ale potem pomyślałem, że skoro Wielki Tydzień wyklucza jakiekolwiek inne obchody, to pewnie i samemu papieżowi niezbyt zależało na uroczystym świętowaniu i medialnym szumie. Więcej. Można przypuszczać, że właśnie z powodu Wielkiego Tygodnia tego szumu sobie nie życzył. W tym przekonaniu utwierdza mnie wczorajsza audiencja generalna, w całości poświęcona przeżywaniu Triduum Paschalnego. Papież mówił: „zachęcam was do przyjęcia tej tajemnicy zbawienia, do intensywnego udziału w Triduum Paschalnym, będącego jądrem całego roku liturgicznego i czasem wyjątkowej łaski dla każdego chrześcijanina. Zapraszam was do znalezienia w tym okresie czasu na skupienie i modlitwę, aby w ten sposób móc czerpać głębiej z tego źródła łaski.”

Jądro roku liturgicznego i czas wyjątkowej łaski. Dla kogo? Zerknąłem wczoraj wieczorem do naszych statystyk. Największą ilością odsłon w serwisie Liturgia cieszyły się w ostatnich dniach komentarze liturgiczne i propozycje śpiewów. Czyżby wyjątkowy czas tylko dla ministrantów i organistów? Pytanie wcale nie retoryczne. Wielokrotnie mogłem obserwować zdziwienie, gdy mówiłem, że świętowanie Paschy rozpoczyna się Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Jakie tam święta – słyszałem. Jak proboszcz koszyczek poświęci, to owszem. Ale dziś zwykły dzień. Rzeczywiście, gołym okiem widać, że ruch w naszych kościołach zaczyna się dopiero w Wielką Sobotę. Wniosek jest oczywisty. Przed nami wielka praca nad Triduum.

Ta praca to z jednej strony zadanie dla duszpasterzy, katechetów i liderów wspólnot. Z drugiej zadanie dla poszczególnych wiernych. Zadanie znalezienia czasu. O co wcale nie jest aż tak trudno. Upewnił mnie w tym przekonaniu wywiad, jaki kiedyś słyszałem w radio. Do rozmowy zaproszono jedną z laureatek konkursu na wolontariusza roku.  Dziewczyna była zdziwiona, że na coś można nie mieć czasu. Wie pan – powiedziała do dziennikarza – jak się jest zaangażowanym w trzy dzieła, to i na czwarte czas się znajdzie. Bo problemem  nie jest brak czasu, ale odpowiednia organizacja czasu.

W niedzielę, po sumie, umawiałem się z ministrantami na próbę asysty przed Mszą Wieczerzy Pańskiej. Zaproponowałem godzinę siedemnastą. Za późno, wszystko będzie w pośpiechu – odezwał się Jędrzej. Popatrzyłem na pozostałych i zadumałem się nad ich wyjątkową jednomyślnością. Czyli można znaleźć czas na skupienie i modlitwę. Oczywiście jeśli rozumie się wyjątkowość tego czasu dla każdego chrześcijanina.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Kasia
  23.04.2011 00:19
  A może jednak nie jest tak źle. To prawda, w sobotę dzikie tłumy przewalą się przez kościoły, z koszyczkami pełnymi pyszności i dziwności. Ale ruch się zaczyna - wg moich poznańskich spostrzeżeń - jednak wcześniej. Już w Wielki Czwartek wieczorem, na Mszy Wieczerzy Pańskiej, trudno znaleźć miejsce siedzące w kościele. Teraz, nocą wielkopiątkową, kościół - czas adoracji Pana w grobie - bynajmniej nie był pusty. Kolejki do spowiedzi w kościołach wiją się od kilku dni kilometrami. To nie znaczy, że jest świetnie. Ale felieton w tonie minorowym jednak mnie trochę zastanowił. A może po prostu mieszkam w szczęśliwej parafii?
 • Radek
  23.04.2011 19:37
  U nas - Ostrów Wielkopolski - przez całe Triduum Paschalne bardzo dużo ludzi. Nie jest źle.
 • Michał
  23.04.2011 20:52
  U mnie w parafii jakby jednak trochę według opisu księdza. Gdy był czas dyskusji nad wolnym świętem Obajawienia Pańskiego to twierdziłem, że oddam trzy inne wolne świąteczne dni za dwa inne: Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Choć cieszy mnie każdy wolny dzień to zdania nie zmieniłem.
 • +antysmok
  25.04.2011 00:11
  "WIELKA-NOC"... a u nas ciągle wielki poranek. Słyszymy rano: Pan Zmartwychwstał! A w Nocy nie tylko byśmy słyszeli coś, w co można uwierzyć lub nie; ALE tej Nocy można tego doświadczyć - też na sobie: doświadczyć by Żyć! Kiedyś jak byłem mały (5 lat?) zapytałem mamy: "mamo, dlaczego my tej nocy nie idziemy do Kościoła, przecież to święto nazywa się Wielkąnocą? Mama nie umiała mi na te pytanie odpowiedzieć. Dopiero franciszkanie pomogli mi w tym... w wieku 20 lat. Teraz nie wyobrażam sobie roku bez Triduum, bez Wigilii Paschalnej. Telewizja ciągle pokazuje zdjęcia z Rezurekcji (a przecież wtedy jest po wszystkim!), pokazuje etnografów mówiących o ludowych tradycjach. Proboszczowie boją się siedmiu czytań ze ST i jednego z NT oraz Ewangelii w Wigilię, bo ich parafianie zlinczują! O "Świętach" mówi się: Niedziela (pierwsze Święto), Poniedziałek (Drugie)... jakie drugie? Poniedziałek to drugi dzień Oktawy. Przedłużenie Niedzieli Zmartwychwstania czyli Trzeciego dnia Triduum! A przecież Święta zaczynają się w Wielki Czwartek Wieczorem* a kończą w Niedziele nieszporami chrzcielnymi. Faktycznym Pierwszym Dniem Triduum jest Wielki Piątek. Dobrze oddaje charakter początku Triduum tradycja grekokatolicka, nazywająca Liturgię Wieczorną w Wielki Czwartek - Wigilia Wielkiego Piątku. Drugim dniem jest Sobota. Niedziela Trzecim. Wielu z nas zaczyna świętować kiedy tak naprawdę wszystko się dokonało - bo w Niedzielę rano! Oj wiele o tym mogę pisać i serce się kraja. Nasze Święta Paschalne (nasze - czyli polskie) są jakieś zawieszone między tym co było przed 1951 rokiem a ostateczną reformą Triduum w 1955 r. Wtedy to Kościół wrócił do praktyk z czasów św. Augustyna.

  * patrz: początek dnia wg kalendarza Żydowskiego i Liturgicznego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Czerwiec 2018
  N P W Ś C P S
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  Pobieranie...