Kiedy do Komunii?

„Decyzja o przystąpieniu dziecka do I Komunii nie powinna być związana z klasą, lecz z rodzicami i parafią” – pisze na swoim blogu biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Ustosunkował się w ten sposób do tematu poruszonego na antenie Programu I Polskiego Radia.

Dziennikarze zastanawiali się nad terminem przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej dzieci o różnym wieku (7 i 8-latków), które wskutek nowych rozporządzeń, znajdą się w tej samej klasie. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski wiek przystępowania do I Komunii nie został zmieniony, a więc w związku z pójściem 6-latków do I klasy szkoły podstawowej, termin zostaje automatycznie przeniesiony na III klasę.

Bp Kiernikowski zwraca uwagę na swoim blogu, że w sprawie przystępowania dzieci do sakramentów (począwszy od chrztu świętego), zasadnicza odpowiedzialność i prawo decyzji wspomagającej dziecko, spoczywa na rodzicach. Decyzje o przystąpieniu dziecka do I Komunii winny zapadać w kontekście życia sakramentalnego rodziców i mieć odniesienie do parafii, bardziej niż od przynależności dziecka do klasy - wyjaśnia biskup

W diecezji siedleckiej te problemy są poruszane już drugi rok, podczas spotkań z rodzicami dzieci mających przystąpić do I Komunii Świętej. W ubiegłym roku zorganizowano trzy takie spotkania. W tym roku pierwsze spotkanie dla rodziców i katechetów oraz duszpasterzy parafii siedleckich i okolic odbędzie się 5 listopada.

Bp Kiernikowski dodaje, że chce na blogu podjąć tę właśnie tematykę, gdyż może to stać się okazją do wyjaśnienia wielu aspektów tej ważnej sprawy. Zachęca też do wymiany opinii na temat roli dobrego przygotowania a następnie dobrego przeżycia I Komunii św. przez dzieci, ich rodziny i parafię.

Bp Kiernikowski podkreśla, że nie wyklucza roli środowiska klasy w przygotowaniu do I Komunii Świętej, ale ta jest na dalszym planie. Jego zdaniem, potrzeba większej świadomości znaczenia życia sakramentalnego rodziców i roli parafii jak wspólnoty życia sakramentalnego.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anteas
  30.09.2011 15:51
  Takie głupie gadanie. Jak by pójście dziecka do pierwszej komuni miało zależeć od stopnia uduchowienia rodziców. A zawarcie katolickiego małżeństwa też powinno od rodziców zależeć?
 • Maciej
  30.09.2011 17:47
  Ks, Biskup ma rację. Decyzja o przystąpieniu do Pierwszej Komunii powinna należeć do ks. Proboszcza, uczącego religii, rodziców. To oni powinni ocenić czy dziecko jest zdolne do pobożnego i godnego przyjęcia Ciała Pańskiego. To nie wiek matrykalny ma decydować o tym. Dziecko z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym czy znacznym jest u Komunii.
  A jego rozwój intelektualny na poziomie dziecka 2-5 lat. Chciałbym aby te"normalne" dzieci a nawet dorośli z taką wiarą i miłością przyjmowały Jezusa.
 • Łukasz
  30.09.2011 18:13
  Dziecko 7-letnie może jeszcze nie znać rangi I Komunii Świętej i myślę, że w tym kontekście były wypowiedzi na temat odpowiedzialności rodziców , natomiast małżeństwo jest zawierane przez osoby dorosłe, teoretycznie znający rangę tegoż sakramentu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Listopad 2018
  N P W Ś C P S
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  Pobieranie...