Chrzest w misji Kościoła

W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie w diecezji siedleckiej, pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego, 7 maja odbył się Kongres eklezjologiczny podsumowujący w rejonie parczewskim roczną pracę duszpasterską z programem „Chrzest w życiu i misji Kościoła”.

W ramach tego programu ks. Jacek Sereda Kierownik Duszpasterstwa Rodzin, wygłosił w Parczewie cztery katechezy noszące wspólny tytuł: Ziemia Obiecana - obietnica i sprzeniewierzanie się.

W Kongresie udział wzięło 160 osób z sześciu dekanatów: parczewskiego, komarowskiego, hańskiego, radzyńskiego, wisznickiego i włodawskiego. Spotkanie rozpoczęła Modlitwa Przedpołudniowa z Liturgii Godzin.

W homilii biskup zwrócił uwagę na nowość chrześcijańskiego życia wypływającą z Chrystusowej tajemnicy pojednania. - Usprawiedliwienie to wyprowadzenie człowieka z logiki grzechu. Na skutek grzechu każdy z nas szuka sprawiedliwości na własną rękę. Sami chcemy decydować, co dla nas dobre i złe. Jezus zrezygnował z szukania swojej sprawiedliwości i przyjął na siebie niesprawiedliwy wyrok. Kto uwierzy w Niego, nie chce już dłużej bronić swojej racji – podkreślał. Chrześcijaństwo to, jego zdaniem, znajomość prawdy o usprawiedliwieniu przez wiarę w Chrystusa. - Bóg ukochał nas jako swoich nieprzyjaciół. Chrystus oddał za nas życie, gdy byliśmy grzesznikami i występowaliśmy przeciwko Bogu. (…) Dostąpiliśmy zbawienia, aby być znakiem zbawienia dla innych. Chrześcijanin, który nie ewangelizuje oraz nie daje życia innym, jest bezpłodny - mówił.

W opinii bpa Kiernikowskiego, w dzisiejszych czasach nie wystarczy duszpasterstwo zachowawcze. W każdej parafii i rodzinie potrzeba duszpasterstwa misyjnego. Wyjaśnił, że realizowany w diecezji siedleckiej program „Chrzest w życiu i misji Kościoła” nie jest po to, byśmy byli bardziej pobożni, lecz bardziej misyjni, gotowi przebaczać tym, którzy nas krzyżują.

Co wniosły tegoroczne katechezy w życie ludzi z rejonu parczewskiego? Odpowiedź na to pytanie można było usłyszeć podczas Godziny świadectw, którą prowadził ks. Marek Paluszkiewicz - Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Siedleckiej Kurii. – Dzięki tym katechezom lepiej mogłem przygotować ludzi do przeżycia Triduum Paschalnego, a także zacząłem poważnie myśleć o moim chrzcie. Moja głowa jest już w Ziemi Obiecanej, ale reszta ciała jest jeszcze w Egipcie - wyznał o. Stanisław z Włodawy. Program „Chrzest w życiu i misji Kościoła” pokazał mi, że wiara rodzi się ze słuchania Ewangelii. Zobaczyłam, że mój grzech niszczy mojego męża i moją rodzinę. To ja, pierwsza potrzebuje nawrócenia – mówiła Elżbieta z Włodawy. – Dzięki katechezom zobaczyłem Egipt w moim życiu - stwierdził Stanisław z Włodawy. - Po wysłuchaniu katechez zrozumiałem, kim jest chrześcijanin, który daje się prowadzić Duchowi Jezusa Chrystusa – wyznał ks. Norbert Teratycki z Drelowa.

Dziękując na zakończenie wszystkim, którzy włączyli się w program „Chrzest w życiu i misji Kościoła”, bp Kiernikowski przypomniał, że ma on pomóc zrozumieć, kim jesteśmy jako chrześcijanie.

Zapowiedział też temat czwartego zeszytu katechez, który będzie dotyczył naszej relacji do proroctwa w kontekście wygnania babilońskiego.

Gospodarzem spotkania była parafia św. Jana Chrzciciela w Parczewie na czele z proboszczem ks. prałatem Tadeuszem Lewczukiem. Agapa przygotowana przez parafian zakończyła parczewski Kongres eklezjologiczny. Kolejny odbędzie się 14 maja w sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. Wezmą w nim udział przedstawiciele rejonu bialskiego.

«« | « | 1 | » | »»
« » Listopad 2021
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama