Komentarze 2
 • gosc12
  21.12.2010 10:02
  Prawdą jest, że zbiór pieśni i piosenek religijnych jest przebogaty.
  Prawdą też jest, że jakoś w ludziach chęć do śpiewania w kościele i poza nim gdzieś się zapodziała. Kiedyś "Skarbiec" czy "Skarbczyk" był obowiązkowym "wyposażeniem" (że się tak wyrażę) katolika. Dziś dla wygody (albo z lenistwa) w wielu kościołach są modlitewniki.
  Cóż z tego, skoro mało kto ich używa. I ludzie nadal śpiewają, np. " i próżny dla nich Twej męki trud" .
  Ale, żeby nie było marudnie pozwalam sobie polecić dwie pieśni obecne w naszym Kościele od niemalże XVIII w., których autorem jest Franciszek Karpiński. Chodzi o pieśń poranną "Kiedy ranne wstają zorze" i wieczorną: "Wszystkie nasze dzienne sprawy" .
  Kiedy w tym szalonym pędzie ( nie zabieganiu, ale pędzie) za swoim cieniem, postarajmy się o swoiste ramy otwierające i zamykające naszą codzienność:
  "Ledwie oczy przetrzeć zdołam, wnet do mego Pana wołam..." i "wszystkie nasze dzienne sprawy, przyjm litośnie, Boże Prawy..."
  I nie chodzi o wymówkę, że burczę jak niedźwiedź, zamiast śpiewać, ale ofiarować i to burczenie Bogu. On mnie takim stworzył i takim mnie kocha, za co składam Mu dzięki. :)
 • marianna
  21.12.2010 15:15
  "Śpiewać nie umiesz? (...) Ale przecież i Ciebie urzeka czasem piękno tej muzyki. Zwłaszcza jej słowa. Prawda? Zamieniaj je w modlitwę. To ważne zwłaszcza podczas wspólnych nabożeństw. Nie istnieje wtedy relacja ja i mój Bóg. Zamienia się w relację my i nasz Bóg. Z inicjującego modlitwę stajesz się momentami biernym słuchaczem. To wcale nie umniejsza wartości modlitwy" - pisze Autor.Tylko że w sytuacji, kiedy więcej osób tal pomyśli, kto będzie śpiewał. Umiejętność śpiewania trzeba rozwijać - a to znaczy, że trzeba zacząć śpiewać. Sama zauważam, że kiedy długo nie śpiewam, marnie mi to potem idzie. Z kolei mój mąż, który kiedyś buczał i fałszował przeraźliwie, śpiewa zupełnie nieźle od kiedy po prostu zaczął to robić.
  Wiem, zmiana dawnego szkolnego śpiewu na przeteoretyzowane wychowanie muzyczne też nie sprzyja rozwojowi umiejętności pięknego śpiewania.
  A czasem jest jeszcze gorzej - człowiek w kościele nie otwiera ust ani do śpiewu, ani do modlitwy, bo tak naprawdę nie wierzy, że do Kogoś mówi. I może dlatego w naszych kościołach robi się coraz ciszej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Luty 2020
  N P W Ś C P S
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  Pobieranie... Pobieranie...