Czym jest człowiek. Antropologia teologiczna

Po raz pierwszy w Polsce - książka Edyty Stein pt.:” Czym jest człowiek? Antropologia teologiczna”

W antropologii teologicznej Edyta Stein ogniskuje swe rozważania wokół pytania o to, „czego nasza wiara uczy o człowieku, aby w tym świetle poddać sprawdzeniu zarówno własną koncepcję człowieka, jak i każdą obcą”. Na niniejszy tom składa się cykl niewygłoszonych wykładów dla Niemieckiego Instytutu Pedagogiki Naukowej, opracowany w roku 1933 – w czasie przełomowym zarówno dla dziejów nazizmu, jak i dla dalszych losów samej autorki, w której dojrzewała wówczas decyzja o wstąpieniu do Karmelu.

W swym ujęciu antropologicznym Edyta Stein ukazuje człowieka, jako jedność duszy/ducha i ciała, jako istotę stworzoną, obdarzoną rozumem, wolną wolą i łaską. Ponieważ działanie mocy Bożej przejawia się zwłaszcza w sakramentach, autorka omawia je, jako fundament życia duchowego. Zajmuje się także kwestią wolności w kontekście natury i łaski. W obszernej, choć niedokończonej części, autorka podejmuje dyskusję z tezami modernistów dotyczącymi związków pomiędzy rozumem a wiarą. Dla współczesnego czytelnika wskazane przez Edytę Stein błędy modernizmu mogą stać się punktem wyjścia do przemyślenia obecnego kryzysu wiary oraz pogłębionego rozumienia Kościoła.

„W czasach liberalizmu ideologicznego i niebywałych możliwości manipulacji genetycznych musimy ponownie odkryć fakt, na który Edyta Stein wskazywała już w czasach nazistowskich: że życie z Jezusem Chrystusem i w Jezusie Chrystusie, w Jego Kościele, może zmienić człowieka - uczynić go zdolnym do wolności, do poznawania prawdy i do dobra”. (Beate Beckmann-Zöller)

Premiera książki odbędzie się 25 września o g. 18.00 we Wrocławiu, w Domu Edyty Stein. 

25 września przypada święto Jom Kippur - święto w którym urodziła się Edyta Stein - dlatego spotkanie wydawnicze będzie połączone z uroczystością urodzinową. Nie zabraknie urodzinowego tortu a całość wydarzenia uświetni występ Chóru Synagogi pod Białym Bocianem!

O książce:

Św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein)
Czym jest człowiek? Antropologia teologiczna
przekład:  Grzegorz Sowinski
Wydawnictwo Karmelitów Bosych
- format: 125x 195
- oprawa twarda
- ilość stron: 392 strony


 

«« | « | 1 | » | »»
« » Grudzień 2021
N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama