h

Cztery bramy - Adwent 2015

Cztery bramy, cztery znaki, czterech pomagających doświadczyć spotkania świętych, cztery niedziele Adwentu. Zapraszamy.

Cztery bramy - Adwent 2015   Brama. Zamknięta oznacza izolację, brak poczucia bezpieczeństwa, niekiedy lęk przed obcymi i przypadkowym spotkaniem. Szeroko otwarta jest znakiem gościnności, daje możliwość wejścia do środka lub wyjścia na zewnątrz. Sama w sobie jest znakiem i miejscem przejścia. Czasem oczekiwania. Nigdy celem sama w sobie. W bramie nie można zamieszkać. Przez bramę trzeba przejść i iść. W głąb lub dalej.

W roku Jubileuszu Miłosierdzia Franciszek zaprasza do przejścia przez bramę. Nie tylko w wymiarze fizycznym. W Liście do abpa Fisichella czytamy: „Pragnę, by jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech. Aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej Katedrze i w kościołach wyznaczonych przez Biskupa diecezjalnego, a także w czterech Bazylikach Papieskich w Rzymie, na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia. Jednocześnie rozporządzam, by w sanktuariach, gdzie zostały otwarte Drzwi Miłosierdzia, i w kościołach, które tradycyjnie są uznawane za Jubileuszowe, była możliwość uzyskania odpustu. Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem w Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem.” Zatem spowiedź, odpust, pielgrzymka i miejsce oczekiwania na spotkanie twarzą w twarz.

Czterem bramom odpowiadają cztery znaki – miejsca, gdzie w sposób szczególny doświadczamy Bożego Miłosierdzia. Wskazują na nie oficjalne pomoce duszpasterskie, przygotowane na Jubileusz Miłosierdzia. W pierwszym tomiku czytamy: „W kontekście Jubileuszu doniosłego znaczenia nabierają miejsca celebracji, a szczególnie ołtarz, drzwi, źródło chrzcielne oraz miejsce do celebracji sakramentu pojednania” – s. 37. Wskazanym wyżej bramy to konfesjonał, drzwi świątyni, chrzcielnica i ołtarz.

Cztery bramy, cztery znaki, czterech pomagających doświadczyć spotkania świętych, cztery niedziele Adwentu. Zapraszamy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Luty 2021
N P W Ś C P S
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
Pobieranie... Pobieranie...