Przewodnik po Bożym Narodzeniu :.Liturgia okresu Narodzenia Pańskiego:Komentarze do liturgii :.
Propozycje śpiewów :.
Niedziela Świętej Rodziny - Cudowny pomysł Pana Boga :.
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki :.
Objawienie Pańskie (Trzech Króli) :.
Niedziela Chrztu Pańskiego :.
Królewskie błysło światło
św. Efrem :.Królewskie błysło światło w królewskim Efraimie,
dziś się wypełniło błogosławieństwo Jakuba.
Dziś drzewo życia śmiertelnym niesie ufność;
niejasne słowo Salomona znalazło wyjaśnienie.
Bóg siedzi w piątym rzędzie
Andrzej Macura :.Trochę za miastem, gdzie rozciąga się coś, co może uchodzić za łąki. Trawy, jak dla przyzwyczajonego do polskich widoków niewiele. Ślady jakiejś zabudowy, groty. I mały kościółek, z przepiękną sceną Bożego Narodzenia. „Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”. Musieli być zaskoczeni, gdy w tym skromny otoczeniu zjawiły się wielbiące Boga zastępy anielskie. Może noc na tych wzgórzach jest o wiele piękniejsza niż pałacowe wnętrza?
Ikona Narodzenia Pańskiego
just_now :.Najwcześniejsze przedstawienia ukazują tylko Dzieciątko znajdujące się w ciemnej grocie i owinięte w pieluszki oraz towarzyszących Mu woła i osła. Dopiero nieco później w scenie pojawiają się inni ludzie: Matka Boża, pasterze oraz Józef. Obecnie obowiązujący w Cerkwi prawosławnej ikonograficzny wariant Bożego Narodzenia ostatecznie wykształcił się w VI w. w Palestynie i przedstawia zwykle aż kilkanaście postaci. Ikona Narodzenia Chrystusa jest znakomitym przykładem pokazywania przez ikonografię bizantyjską w jednym przedstawianiu kilku zdarzeń, w taki sposób bardzo dokładnie przedstawia ewangeliczną opowieść o Narodzeniu.
Słowo w kruchym ciele
Ks. Tomasz Jaklewicz :.„Na początku było Słowo” – pierwsze zdanie Prologu nawiązuje do pierwszych słów Biblii, czyli do hymnu o stworzeniu świata z Księgi Rodzaju: „Na początku stworzył Bóg stworzył niebo i ziemię” (Rdz 1,1). Dwa podstawowe czyny Boga to stworzenie i zbawienie. Święty Jan przerzuca most między tymi dwoma wydarzeniami. Bóg, który stworzył świat i człowieka, jest tym samym Bogiem, który zbawia świat i człowieka. Można powiedzieć, że Bóg dokańcza dzieło stworzenia, a właściwie poprawia to, co człowiek zepsuł przez grzech.
Katecheza u żłóbka
O. Elzear Nowak OFM :.Franciszek umieszcza ubogi żłóbek z Jezusem pod ołtarzem, na którym była sprawowana Eucharystia tej nocy. I kiedy po przyjęciu do serca żywego Boga w Eucharystii bierze w objęcia figurkę przedstawiającą Dziecię Jezus, ta w jego ramionach również staje się żywa.