Wyjdź!

Bóg nie mówi szczegółowo, jak realizować to ogromne pragnienie, które się otrzymuje. Konkretny sposób, w jaki człowiek odpowiada na to wezwanie, pozostawiony jest jego twórczej wolności.

Wezwanie Boga, które kieruje On do każdego człowieka, jest tak naprawdę wezwaniem człowieka, by zrealizował on najgłębsze pragnienie swego serca. Bo człowiek często żyje na ziemi, zajmuje się różnymi sprawami i nie pyta siebie, czego tak naprawdę gorąco pragnie. Ale Bóg to pragnienie zna – i wzywając czasem w sposób radykalny (gdy patrzy się na to z boku), pomaga człowiekowi przeżyć swoje życie w pełni.

Tak było z Abrahamem, tak było z Szawłem. Wzywając ich, Bóg jednocześnie dał im możliwość uzyskania w pełni tego, czego najbardziej pragnęli: Abraham został ojcem – i to nie jednego syna, a wielu narodów: „Pan rzekł do Abrama: «Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem. Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo ludy całej ziemi»” (Rdz 12,1-3), a Paweł mógł gorliwie służyć Bogu Prawdziwemu, czego z całego serca pożądał (Dz 22,3).

Charakterystyczne jest jednak, że Bóg nie mówi szczegółowo, jak realizować to ogromne pragnienie, które się otrzymuje. Konkretny sposób, w jaki człowiek odpowiada na to wezwanie, pozostawiony jest jego twórczej wolności. Właśnie odpowiedzialność i twórczość w budowaniu własnego życia jest najdoskonalszą formą realizacji podobieństwa do Stwórcy. Wola Boga nie jest z góry szczegółowo zapisanym planem, określającym kształt ludzkiego życia.

Patrząc na postać Abrahama i jego wypełnianie powołania można dostrzec, że wiąże się ono z niejednym trudem i kryzysem. Kiedy po kolejnych latach wędrówki nie spełnia się obietnica potomstwa Abraham całkiem logicznie i realistycznie ocenia swoją sytuację i na obietnicę nagrody od Boga tak odpowiada: „O Panie, mój Boże, na cóż mi ona, skoro zbliżam się do kresu mego życia, nie mając potomka; przyszłym zaś spadkobiercą mojej majętności jest Damasceńczyk Eliezer. Ponieważ nie dałeś mi potomka, ten właśnie zrodzony u mnie sługa mój, zostanie moim spadkobiercą.” (Rdz 15,2-3) Można by uznać, że Abraham rezygnuje ze swojego pierwszego pragnienia, skoro tak długo się ono nie zrealizowało. Zawiera więc swoisty kompromis pomiędzy pragnieniem a rzeczywistością: spadkobiercą będzie sługa zrodzony w jego domu, ktoś rzeczywisty, kogo można zobaczyć, z kim można porozmawiać. Odpowiedź Boga może zadziwiać: „Ale oto usłyszał słowa: «Nie on będzie twoim spadkobiercą, lecz ten po tobie dziedziczyć będzie, który od ciebie będzie pochodził». I poleciwszy Abramowi wyjść z namiotu, rzekł: «Spójrz na niebo i policz gwiazdy, jeśli zdołasz to uczynić»; potem dodał: «Tak liczne będzie twoje potomstwo». Abram uwierzył i Pan poczytał mu to za zasługę.” (Rdz 15,4-6) Czy jednak od razu nastąpiło wypełnienie tej obietnicy? Nie. Czekanie trwało nadal i Abraham zaczął działać po ludzku, modyfikując kolejny raz swoje pierwotne pragnienie: za podpowiedzią żony, Sary, Abraham począł syna z niewolnicą Hagar (Rdz 16,1-4). Czy takie działanie to bunt przeciwko Bogu? Nie. To próby odczytania woli Boga na nowo, w rzeczywistości, która nieubłaganie zdawała się przeczyć jego pragnieniom: on miał już sto lat, Sara dziewięćdziesiąt. Bóg jednak kolejny raz ponawia swoją obietnicę: „A Bóg mu na to: «Ależ nie! Żona twoja, Sara, urodzi ci syna, któremu dasz imię Izaak. Z nim też zawrę przymierze, przymierze wieczne z jego potomstwem, które po nim przyjdzie. Co do Izmaela, wysłucham cię: Oto pobłogosławię mu, żeby był płodny, i dam mu niezmiernie liczne potomstwo; on będzie ojcem dwunastu książąt, narodem wielkim go uczynię. Moje zaś przymierze zawrę z Izaakiem, którego urodzi ci Sara za rok o tej porze».” (Rdz 17,19-21). Znowu wszystko sprowadzone zostało do trwania w pierwszym zawierzeniu.

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Maj 2024
N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Pobieranie... Pobieranie...