„Liturgia jednym aktem kultu”

„Liturgia jednym aktem kultu” - to temat międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się we czwartek, 20 maja 2010 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Swoje odczyty przedstawiło kilkunastu wykładowców z Rzymu, Krakowa, Katowic, Kielc i Opola.

Udział w konferencjii wzięli dwaj biskupi - metropolita katowicki abp Damian Zimoń oraz biskup legnicki Stefan Cichy, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.

Ks. prof. Manlio Sodi SDB z Rzymu przedstawił na początku wykład na temat: „Celebracja liturgiczna zespołem czynności koniecznych do sprawowania Pamiątki zbawczych wydarzeń”. Następnie uczestnicy konferencji zajęli się wymową ciała i wymową muzyki w liturgii (ks. prof. UŚ dr hab. Andrzej Żądło i ks. prof. UŚ dr hab. Antoni Reginek). S. dr hab. Adelajda Sielepin CHR mówiła o milczeniu, jako „przestrzeni adoracji-kontemplacji i wsłuchiwania się w sprawowane misterium”. Zajęto się również kwestią wystroju wnętrz świątyni.

Druga część spotkania dotyczyła słów wypowiadanych w liturgii. Tu głos zabrali m. in. ks. prof. Matias Augé CMF (Anselmianum, Rzym), ks. prof. UO dr hab. Erwin Mateja oraz ks. prof. dr hab. Helmut J. Sobeczko z Uniwersytetu Opolskiego.

Komentując obrady konferencji abp Zimoń podkreślił potrzebę ustawicznej refleksji nad liturgią, dlatego każde takie spotkanie ma swoja wartość. „Ważne jest dowartościowanie w ostatnich latach słowa Bożego czytanego i głoszonego w liturgii” - powiedział metropolita katowicki. Przypomniał również, że czekamy na adhortację Benedykta XVI po Synodzie biskupów poświęconym Słowu Bożemu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Październik 2018
  N P W Ś C P S
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  Pobieranie...