Dziękujemy, że nas wybrałeś

Znane, prawda? Ale skąd… Gdzieś obiło się o uszy… Może na lekcji religii? W jakimś artykule? Cytat z papieskiego dokumentu? Jest! Chyba na Mszy świętej!

Tak, zgadza się. Hasłem przewodnim tegorocznego Wielkiego postu na wiara.pl są słowa zaczerpnięte z II Modlitwy Eucharystycznej. „Wspominając śmierć i zmartwychwstanie Twojego Syna, ofiarujemy Tobie, Boże, Chleb życia i Kielich zbawienia i dziękujemy, że nas wybrałeś, abyśmy stali przed Tobą i Tobie służyli.

Czym kierowaliśmy się wybierając temat?

Po pierwsze wybór. Zostaliśmy wybrani. Czytania liturgiczne roku A są częścią przygotowania do chrztu dorosłych. Dla pozostałych okazją do modlitwy i refleksji, by jeszcze głębiej przeżyć odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych podczas Wigilii Paschalnej. Ryt katechumenatu kandydatów do chrztu najczęściej nazywa wybranymi. Oczywiście pozostajemy nimi także po chrzcie. Święty Paweł z Liście do Efezjan błogosławi Boga, który „wybrał nas przed założeniem świata” (Ef 1,4). Dlatego jesteśmy „królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym” (1P 2,9). Stając przy ołtarzu, składając ofiarę Jezusa Chrystusa, za ten wybór dziękujemy.

Stając przy ołtarzu. Czyli drugi motyw, jakim kierowaliśmy się wybierając temat. Nasz cykl wielkopostny jest kontynuacją poprzednich. W Adwencie podjęliśmy refleksję nad tajemnicą czasu – Dnia Pańskiego. Boże Narodzenie było okazją do zastanowienia się nad hymnem „Chwała na wysokości Bogu”. W Wielkim Poście podejmiemy temat Modlitw Eucharystycznych. Nie tylko tej, z której pochodzi temat.

Kierując się logiką Wielkiego Postu odwrócimy ich kolejność. Ponieważ pierwsza część tego okresu ma charakter pokutny, zaczniemy od dwóch Modlitw o Tajemnicy Pojednania. Kolejnym etapem będzie piąta ME, tak mocno podkreślająca między innymi prowadzenie przez Jezusa drogą miłości i jedności. Od niej przejdziemy do czwartej, trzeciej i drugiej, by w Wielkim Tygodniu zatrzymać się nad Kanonem Rzymskim, tak bardzo związanym zwłaszcza z Wielkim Czwartkiem i największymi świętami kościelnymi.

Zauważyliśmy w Adwencie, że dużym zainteresowaniem czytelników cieszyły się krótkie rozważania kolekty mszalnej z działu „Modlitwa na dziś”. Postanowiliśmy do tego wrócić. Będzie publikowana każdego dnia z bardzo krótkim rozważaniem. Prowokującym, by zatrzymać się i w świetle modlitwy Kościoła zobaczyć swoje życie.

Zachęcamy także do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin. Rano – jutrznia; wieczorem – nieszpory.

Nie zabraknie również rozważań Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, Rzymskich stacji, tekstów modlitw i pomocy liturgicznych, tak bardzo oczekiwanych przez posługujących przy ołtarzu.

Na koniec zachęcamy, by – przynajmniej  od czasu do czasu – zajrzeć do gromadzonego od 2002 roku wielkopostnego archiwum. Znajduje się w nim prawie pięćset tekstów, napisanych przez naszych autorów na Wielki Post. Wpadamy na nie przypadkiem i odkrywamy, że mimo upływu lat nie straciły nic ze swojej aktualności. Być może dla wielu również będą odkryciem.

Wielki Post przed nami. Zapraszamy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Marzec 2024
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Pobieranie... Pobieranie...