O sakramencie małżeństwa i nieużywanym supersmartfonie

Z sakramentem małżeństwa może być jak z nowoczesnym smartfonem. Nosisz w kieszeni urządzenie, który ma mnóstwo funkcji bardzo ułatwiających codzienne życie, ale z nich nie korzystasz, bo... nie poznałeś, jak naprawdę twój smartfon działa.

Ksiądz Maciej Dalibor SDS, jeden z inicjatorów ogólnopolskiego przedsięwzięcia "TAK na serio" przygotowywanego z myślą o małżeństwach, a dziś także wicerektor seminarium salwatorianów w Bagnie, poprowadził w sobotę 24 kwietnia w parafii NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie dzień skupienia dla małżonków. Towarzyszyły mu słowa z Księgi Kapłańskiej: "Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty".

- Kiedy zapytałem duszpasterzy parafii i znajome małżeństwa o ich potrzeby i temat spotkania, powtarzało się jedno: obudzić i umocnić nadzieję w tych trudnych także dla małżeństw czasach i przypomnieć istotę sakramentu małżeństwa, to, co sobie ślubowali te kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu - mówi ks. M. Dalibor.

Małżonkowie z różnych parafii diecezji mieli więc okazję najpierw posłuchać biblijnej historii obrazującej problemy Abrahama i Sary, na podstawie której ks. Dalibor mówił im o wielu niełatwych sytuacjach, jakie i dziś spotykają mężów i żony, m.in. egoizmu, dążenia do realizacji własnych celów, braku rozmowy, nieuwzględniania Pana Boga w swoich decyzjach.

Małżeństwa, które uczestniczyły w dniu skupienia w Cygańskim Lesie z ks. Maciejem Daliborem SDS.   Urszula Rogólska /Foto Gość Małżeństwa, które uczestniczyły w dniu skupienia w Cygańskim Lesie z ks. Maciejem Daliborem SDS.

Odnosząc zobrazowane problemy do własnej codzienności, uczestnicy spotkania mogli je rozważyć w kontekście słowa Bożego na adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie w czasie Mszy św.

Dopełnieniem rozważania biblijnego była druga konferencja, w której na podstawie tekstu "Obrzędu sakramentu małżeństwa", a zwłaszcza słów przywitania pary przez celebransa, ks. Dalibor tłumaczył małżonkom, jak wykorzystać na co dzień prezent, który otrzymali na drogę do świętości: sakrament małżeństwa i pozostałe sakramenty, w których przed laty zaprosili Pana Boga do swojego życia. Bo - jak mówił prelegent - w wielu małżeństwach bywa jak w sytuacji wiekowego seniora, który ma problem z poradzeniem sobie z nowoczesnym smartfonem. Nie korzysta z wielu jego funkcji, bo nie zna możliwości urządzenia.

Ks. Roman Wróblewski SDS tym razem na dzień skupienia, adorację i Mszę św. zaprosił małżeństwa.   Urszula Rogólska /Foto Gość Ks. Roman Wróblewski SDS tym razem na dzień skupienia, adorację i Mszę św. zaprosił małżeństwa.

Takim "urządzeniem" dla małżonków jest sakrament małżeństwa, którego dogłębne poznanie daje możliwości poradzenia sobie z wszelkimi problemami. - Poznając istotę poszczególnych sakramentów, świadomie uczestnicząc w Eucharystii, odkrywamy skuteczną pomoc na wszelkie kryzysy. Nie ma możliwości, żeby nie drgnąć do przodu, jeśli ma się świadomość tego - podkreślił ks. Dalibor.

Wśród uczestników dnia skupienia byli m.in. Anna i Tomasz Willingerowie: - Czytamy Pismo Święte, znamy historię Abrahama, a tu usłyszeliśmy zupełnie nowe dla nas podejście do tej historii - w kontekście porozumienia się w małżeństwie i rozwiązywania problemów. Mamy za sobą 21 lat małżeństwa, wiele konferencji, rekolekcji, ale ponownie odkryliśmy coś dla siebie - mówią

Ks. Maciej Dalibor SDS poprowadził dzień skupienia dla małżeństw w Cygańskim Lesie.   Urszula Rogólska /Foto Gość Ks. Maciej Dalibor SDS poprowadził dzień skupienia dla małżeństw w Cygańskim Lesie.

Potwierdzają to Elżbieta i Jacek Korzonkowscy będący małżeństwem o 17 lat. - Przyszliśmy tu, żeby pogłębić swoją wiarę, odkryć coś nowego - tym odkryciem było inne spojrzenie na słowo Boże - a przy okazji po długim czasie mieliśmy okazję spotkać się z innymi ludźmi, spędzić razem trochę czasu. Na pewno nie był to stracony czas!

Dzień skupienia dla małżeństw był drugim z trzech zaplanowanych w salwatoriańskiej parafii. W marcu spotkali się tu mężczyźni, a spotkanie dla nich przygotował ks. Roman Wróblewski (pisaliśmy o nim TUTAJ). Z kolei na 22 maja duszpasterze parafii zaplanowali spotkanie dla kobiet. O szczegółach i zapisach będzie można przeczytać na stronie parafii - TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»
« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama