Uwzględniają czytania, antyfony mszalne i lokalne zwyczaje.
Pieśń na wejście:
Do Ciebie wznoszę serce me
Śpiew będący parafrazą Psalmu 25, który zawiera Antyfona na wejście: „Oczy moje są zwrócone ku Panu, * bo On uwalnia moje nogi z sidła. * Wejrzyj na mnie i zmiłuj się nade mną, * bo jestem samotny i nieszczęśliwy”.
albo: Bądź mi litościw
Ta pieśń koresponduje z alternatywną Antyfoną na wejście: „Gdy zajaśnieje w was moja świętość, * zgromadzę was ze wszystkich krajów i wyleję na was wodę czystą, * i będziecie obmyci z wszelkich nieprawości waszych, * i dam wam ducha nowego” – choć jest parafrazą Psalmu 50 (a Antyfona to tekst z Księgi Ezechiela), niektóre zwrotki pieśni wprost nawiązują do obmycia i stworzenia nowego serca i ducha (szczególnie zwrotki 2. i 3.).
Pieśń na przygotowanie darów:
Dałeś nam przykład
Hymn Liturgii Godzin – nawiązuje do perykopy ewangelicznej i modlitwy nad darami (obmycie z grzechów, pokuta).
albo: Nawróć się, ludu
Pieśń mówi o pokutnych elementach Wielkiego Postu (post, nawrócenie, jałmużna), a także o „obmyciu się dziś żywą wodą”, co nawiązuje do Ewangelii.
Pieśń na Komunię:
Ludu kapłański
Można zaśpiewać wybrane zwrotki tej pieśni, szczególnie zwrotkę 6. („ożywcze źródło, dające łaskę […], żywa Wodo”), która wprost nawiązuje do Antyfony na Komunię: „Kto będzie pił wodę, którą Ja mu dam, * stanie się ona w nim źródłem wytryskającej ku życiu wiecznemu”.
albo: Nieskończona, najśliczniejsza
Piękna pieśń do Serca Pana Jezusa, która pasuje również w Wielkim Poście: zawiera delikatne akcenty pasyjne i pokutne, oraz niesie nadzieję zbawienia dla grzeszników, którzy nawracają się ku życiu wiecznemu.
albo: Witam Cię, witam
Pieśń eucharystyczna, nawiązująca do krzyża, na którym wisiało to samo Ciało, które jest uobecnione w Hostii – a także mówiąca o litości i miłości Bożej, pokoju i wykorzenieniu zła.
Dziękczynienie:
Dzięki Ci, Panie, za Ciało Twe i Krew
Pieśń dziękczynna; zwrotki mówią o uniżeniu człowieka, potrzebie uwolnienia go z grzechów, nawróceniu – dzięki misterium Eucharystii.
Zakończenie:
Krzyżu Chrystusa; Panie ,Ty widzisz
Nadal śpiewamy, na zakończenie Mszy w pierwszej części Wielkiego Postu, pieśni pasyjne (okresowe), bo taki jest charakter choćby nabożeństw tego czasu, czy ludowej pobożności.
albo: Niech żyje Jezus zawsze w sercu mym
Trzykrotnie powtórzone zdanie (w niektórych wariantach śpiewników są podane kolejne zwrotki), będące najważniejszym przesłaniem chrześcijańskim, które powinno być obecne w dążeniu każdego człowieka, wychodzącego ze Mszy świętej.