Liturgia to nie pole bitwy

To paradoksalne, że właśnie liturgia, podstawowe miejsce harmonii i spotkania, pojmowana jest czasem jako swego rodzaju pole bitwy pomiędzy tymi, którzy chcieliby zrewidować sposób wykorzystywania muzyki i śpiewu podczas celebracji – zwraca uwagę krytyk muzyczny Marcello Filotei.

Tak krytyk muzyczny „L'Osservatore Romano” komentuje w piątkowym wydaniu watykańskiego dziennika dyskusję na temat, której rzymska „La Repubblica” poświęciła aż trzy strony czwartkowego numeru.

„Nie ulega wątpliwości – pisze dalej Filotei – że w wielu przypadkach poziom 'artystyczny' utworów muzycznych wykonywanych w kościele jest dyskusyjny, uproszczeniem zdaje się jednak – jeśli nie instrumentalizacją – przeciwstawianie tej produkcji korpusowi gregoriańskiemu. Jeżeli już, to pytanie brzmi, jak zapewnić, by dzisiejsze śpiewy były na poziomie godnym roli, jaką odgrywają w liturgii, roli, która nie jest tylko dekoracyjna”.

Krytyk muzyczny zgadza się z opinią, że poziom muzyki wykonywanej w kościołach nie różni się od poziomu muzyki nadawanej w radiu czy telewizji. „Jakość pieśni, które słyszymy w kościele jest na ogół odbiciem o wiele szerszej sytuacji kulturalnego upadku. Argumentu tego nie należy jednak wykorzystywać dla twierdzenia, że wszystko to, co przyszło po Soborze Watykańskim II jest do wyrzucenia en bloc” – uważa Marcello Filotei.

Apeluje on na koniec, aby w toczącej się dyskusji – w której każdy odwołuje się do swoich słusznych racji – nie posuwano się do „instrumentalizacji tych, którzy, tak po jednej, jak i po drugiej stronie, wymachują swoimi poglądami na muzykę jak maczugą”. – „Może nie wiemy jeszcze, jak dojść do komponowania współczesnych hymnów, które respektowałyby tradycję i wysoki poziom artystyczny i mogły współegzystować z chorałem gregoriańskim. Można jednak uniknąć odmawiania godności artystycznej tym, którzy wysuwają tezy odmienne od naszych. Przynajmniej przez szacunek dla liturgii” – pisze krytyk muzyczny watykańskiego dziennika.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LITURGIA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Lipiec 2018
  N P W Ś C P S
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  Pobieranie...