Dlaczego kompendium? Powód jest jeden – bardzo prosty: zwięźle i zrozumiale przedstawić kwestie posługi liturgicznej. (...) Pragniemy, by kompendium tworzyło praktyczny przewodnik dla tych, którzy chcą dźwigać ciężar odpowiedzialności za oprawę liturgiczną w swojej parafii.
„Chrystus jest obecny zawsze w swoim Kościele, zwłaszcza w czynnościach liturgicznych” – czytamy w soborowej Konstytucji o liturgii świętej (KL 7). „Jest obecny w ofierze Mszy św. tak w osobie celebrującego (…), jak zwłaszcza pod postaciami eucharystycznymi. Jest obecny swoją mocą w sakramentach (…) w swoim słowie. Jest obecny, gdy Kościół modli się i śpiewa psalmy” (KL 7). Liturgia ziemska jest przedsmakiem liturgii niebieskiej, źródłem łaski dla nas, ale wymaga ona odpowiedniego wyrobienia duszy. Takie zaś ułatwia godne i piękne sprawowanie czynności liturgicznych. Należą one do całego Kościoła. „W sprawowaniu liturgii każdy, kto wykonuje swą funkcję – czy to duchowny, czy wierny świecki – powinien w pełni wykonywać wyłącznie tylko to, co należy do niego z natury rzeczy i na podstawie przepisów liturgicznych” (KL 28). „Należy więc starannie wychować te osoby w duchu liturgii oraz przygotować je do odpowiedniego i zgodnego z przepisami wykonywania przysługujących im czynności” (KL 29).
Z radością zatem należy powitać inicjatywę alumnów Częstochowskiego Seminarium Duchownego, którzy postanowili przygotować Kompendium ceremoniarza. Ceremoniarz najbardziej jest odpowiedzialny za godne i piękne sprawowanie liturgii świętej, potrzebuje więc dobrego opanowania całego bogactwa znaków i gestów świętych czynności. Alumni naszego Seminarium pokusili się nawet o wzorcowe ukazanie modelu świętej posługi przy Pańskim ołtarzu w czasie sprawowania Przenajświętszej Eucharystii. Nasza liturgia rzymska odznacza się estetyką, szlachetną prostotą i czytelnością znaków – dokładne jej więc wykonywanie będzie rodziło u wiernych ducha skupienia i pobożności.
Cieszę się, że wydane Kompendium ceremoniarza ubogacone obrazkami, wychodzi w czasie, kiedy archikatedra częstochowska doczekała się wielkiej inwestycji budowy nowego ołtarza, nowej ambony i nowego miejsca przewodniczenia w pięknie odnowionym prezbiterium. Ufamy, że dzięki temu hymn na cześć Baranka, Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, będzie rozbrzmiewał jeszcze piękniejszym głosem.
Dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Kompendium ceremoniarza. Życzę uczestnikom świętej liturgii w naszej archikatedrze i gdzie indziej głębokich przeżyć religijnych i duchowych, dzięki którym przybliżamy się do uszczęśliwiającego sprawowania niebieskiej liturgii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |