Propozycje śpiewów - Msza Wieczerzy Pańskiej

Uwzględniają czytania i antyfony mszalne.

Śpiew na wejście:
A myśmy się chlubić powinni (zwrotki od nr 1 do nr 5)
W krzyżu cierpienie (zwrotki od nr 1 do nr 4)
Introit Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej głosi pochwałę Krzyża Chrystusowego, przez który „jesteśmy zbawieni i oswobodzeni”. Dlatego też rozpocznijmy obchód Świętego Triduum Paschalnego śpiewami wyrażającymi myśl antyfonę na wejście, tj. „A myśmy się chlubić powinni” lub/oraz „W krzyżu cierpienie”.
 
Śpiew podczas umywania nóg:
Przykazanie nowe daję wam (zwrotki od nr 1 do nr 7)
Na obrzęd umywania nóg, zwany „mandatum”, Mszał Rzymski przewiduje sześć antyfon, które podejmują tematykę miłości do naszych bliźnich. Jedna z nich została zaczerpnięta z hymnu o miłości świętego Pawła Apostoła: „Teraz trwają wiara, nadzieja i miłość. Z nich największa jest miłość”, dlatego warto wykonać śpiew „Przykazanie nowe daję wam” (zwłaszcza zwrotkę nr 7).
 
Śpiew na przygotowanie darów:
Gdzie miłość wzajemna i dobroć (zwrotki od nr 1 do nr 4)
Mszał Rzymski proponuje, aby w czasie procesji z darami wykonywać śpiew „Gdzie miłość wzajemna i dobroć”.
 
Śpiew na Komunię:
Oto święte Ciało Pana (zwrotki od nr 1 do nr 3)
Pan wieczernik przygotował (zwrotki od nr 1 do nr 6)
Antyfona na Komunię Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej jest powtórzeniem głównej myśli z drugiego czytania z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian: „To jest Ciało moje za was wydane; ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy spożywać będziecie, na moją pamiątkę”. W ten szczególny wieczór podczas Komunii świętej warto wykonać pieśni „Oto święte Ciało Pana” oraz „Pan wieczernik przygotował”.
 
Śpiew po Komunii:
Dziękujemy Ci, Ojcze nasz (zwrotki od nr 1 do nr 8)
Po Komunii świętej uwielbiajmy naszego Ojca niebieskiego za ustanowienie Najświętszej Ofiary śpiewem hymnu z „Nauki Dwunastu Apostołów” („Didache”) – „Dziękujemy Ci, Ojcze nasz”.
 
Śpiew na przeniesienie Najświętszego Sakramentu:
Sław, języku, tajemnicę (zwrotki od nr 1 do nr 6)
W czasie przeniesienia Najświętszego Sakramentu wskazane jest śpiewanie hymnu „Sław, języku, tajemnicę”. Pamiętajmy, że dwie ostatnie zwrotki („Przed tak wielkim Sakramentem”) należy odśpiewać wtedy, gdy procesja przyjdzie do „Ciemnicy”.
«« | « | 1 | » | »»
« » Lipiec 2021
N P W Ś C P S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Pobieranie... Pobieranie...