Pięć homilii
Piotr Blachowski
Słowo Boże, wiara, usprawiedliwienie, Zbawienie to kwestie dyskutowane podczas Soborów, konferencji. Jest to tak ważne, bo stanowi wielką szansę dla wszystkich ludzi stworzonych przez Stwórcę, bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy środowisko, a co za tym idzie – bez względu na religię, w jakiej ich rodzice i oni sami byli wychowani.
Najważniejszym nakazem pozostawionym przez wstępującego do nieba Jezusa było głoszenie Ewangelii na cały świat. To nakaz oznajmiający nam jednocześnie, że śmierć, później Zmartwychwstanie, a w rezultacie Zbawienie dotyczy nie tylko nas, tych wybranych, którzyśmy uwierzyli i przyjmujemy Jego naukę, lecz także tych, którzy, mimo iż nie znają zasad wiary, są predestynowani do uwierzenia, usprawiedliwienia i Zbawienia.
Poucza nas, by tych, którzy o Nim jeszcze nie słyszeli, informować, ewangelizować i prowadzić do wspólnej chwały. Słowa przekazywane nam poprzez Dzieje Apostolskie: «Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi». (Dz 1,7-8) skierowane były wprawdzie do uczniów, ale pośrednio skierowane są również do nas, bowiem przyjmując chrzest staliśmy się Jego uczniami, na których ciąży obowiązek głoszenia prawdy.
W jaki sposób z godnością wypełnić ten obowiązek? To nasz największy problem, z którym borykać się będziemy do końca naszego ziemskiego życia. Ale jest dla nas nadzieja, bowiem kieruje nami miłość i dobro. Święty Paweł dokładnie określa nasze zadania: „Niech da wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych i czym przemożny ogrom Jego mocy względem nas wierzących – na podstawie działania Jego potęgi i siły.”(Ef 1,18-19).
Sam Chrystus kieruje do nas kolejne ważne słowa: „Wy jesteście świadkami tego.” (Łk 24,48), co oznacza, iż mamy świadczyć przed innymi prawdę o Chrystusie, prawdę o Jego życiu, naukach, prawdę o WIERZE. Mamy nie tylko służyć w Słowie, ale też wypełniać słowa Chrystusa mówiącego do Apostołów, iż mają być świadkami odpuszczenia grzechów wszystkim narodom – czyli nie tylko narodom wybranym, lecz wszystkim ludziom. W kontekście tego cytatu z Ewangelii Łukasza rozumieć powinniśmy, że Wniebowstąpienie nie oznacza zerwania kontaktów i ustania opieki Boga nad ludźmi, wręcz odwrotnie, zapewnia nam opiekę aż do skończenia świata.
Jezu Chryste Zmartwychwstały, żyjemy z Tobą, w Tobie i dla Ciebie, pozwól nam wypełniać Twoje zalecenia i zadania dla dobra naszego wspólnego kościoła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |