Niedziela 20 kwietnia 2008 r.
Katolicyzm - Dz 6,1-7 • Ps 33 • 1 P 2, 4-9 • J 14,1-12 - V Niedziela Wielkanocna; Agnieszki (dz)
Prawosławie - NIEDZIELA PALMOWA. Wejście Pana do Jerozolimy. Liturgia św. Jana Chryzostoma; prep. Jerzego
Luteranizm - IV Niedziela po Wielkanocy - Cantate (Niedziela Śpiewana)
Judaizm - Pesach 1 (druga noc sederu)
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Towarzyszyli Jezusowi w trakcie publicznej działalności, widzieli cuda, których dokonywał, słuchali Jego nauczania. Pytania Tomasza i Filipa pokazują jednak, że nie pojęli wszystkiego. Jakże bliscy są w tym niezrozumieniu, dzisiaj nie jest nam wcale łatwiej odczytać słowa Pana. Uczniowie pytają, bo szukają Boga, chcą znaleźć Jego oblicze. Jezus udziela, także nam, ostatecznej odpowiedzi: tylko przez Niego możemy poznać, kim jest Bóg. Chrystus objawia Boga w niepowtarzalny sposób. Sam jest Bogiem, Synem, który objawia Ojca. W Chrystusie Bóg przyszedł do człowieka, i to w taki sposób, że człowiekiem się stał. Odtąd nie jest już Bogiem dalekim i jakby nieobecnym. To Bóg bliski, którego można zobaczyć, wzywać po imieniu, a tym samym łatwiej Go kochać. Odtąd wiemy, kim jest Bóg, ale także, kim jest człowiek. „Znamy drogę, którą jako ludzie mamy kroczyć na tym świecie – pisze Benedykt XVI w »Jezusie z Nazaretu« – Jezus przyniósł Boga, a tym samym prawdę naszego »dokąd?« i »skąd?«”. Jezus Chrystus jest prawdą i życiem, a tym samym drogą, do Ojca, w którego domu jest dla nas mieszkań wiele. (Dorota Wilk, studentka teologii i dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim, pisze pracę magisterską na temat obrazu Boga w pismach Josepha Ratzingera)
Poniedziałek 21 kwietnia 2008 r.
Katolicyzm - Dz 14,5-18 • Ps 115 • J 14,21-26 - Św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła, Konrada (bł), Feliksa (m)
Prawosławie - TYDZIEŃ MĘKI PAŃSKIEJ. WIELKI PONIEDZIAŁEK; Liturgia uprzednio poświęconych Darów; św. Nifona, ap. Hermasa, ap. Herodiona
Judaizm - Pesach 2 (1 Omer)
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Gdy jednak dowiedzieli się, że (...) zamierzają ich znieważyć i ukamienować, uciekli do miast Likaonii: do Listry i Derbe oraz w ich okolice, i tam głosili Ewangelię. (Dz 14,5–6)
Postępowanie apostołów jest pochwałą zdrowego rozsądku – który nie oddala od Boga, ale i nie zwalnia od głoszenia Jego Ewangelii. W perspektywie wiary nawet ucieczka nie musi być klęską – chrześcijaninem można być zawsze i wszędzie.
To dobra wiadomość: Bóg nie żąda od nas rzeczy niemożliwych, nie na naszą miarę, oddzielonych od okoliczności, w których żyjemy. Służba Jemu nie zwalnia nas także z rozwagi – nie każde narażenie się na śmieszność czy upokorzenie w imię wyższych celów warte jest pochwały.
Myśl na dziś
Gdzie Bóg nas posiał, tam mamy kwitnąć. F. Pastorelli
Wtorek 22 kwietnia 2008 r.
Katolicyzm - Dz 14,19-28 • Ps 145 • J 14,27-31a - Sotera (p), Kajusa (p), Leona (bp)
Prawosławie - WIELKI WTOREK; Liturgia uprzednio poświęconych Darów; męcz. Wadima
Judaizm - Chol Hamoed: Pesach 3 (2 Omer)
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. (Dz 14,28B)
Ucieszyć się radością Boga. Nie pytać jedynie o to, czy jest ze mną, czy nam pomoże, gdzie był, kiedy... Cieszyć się Jego chwałą, tym, że zasiada po prawicy Ojca.
Być może to jedynie zmiana rozłożenia akcentów w naszej modlitwie – w centrum ma być On i Jego „potrzeby”, nie moje. Być może to sprawa większej otwartości wobec ludzi, zaufania – Bóg jest na właściwym miejscu i kocha ich, więc nie musimy tak bardzo się o nich zamartwiać. Być może trzeba coś zmienić w naszym działaniu – skoro Jezus zasiadł po prawicy Boga, to znaczy, że Mu się udało, że dokonał tego, co obiecał, więc czas, byśmy na serio potraktowali nasze chrześcijaństwo, związane z nim zobowiązania.
Myśl na dziś
Bóg myśli o pokarmie, który żywi duszę, a my o obiedzie z trzech dań. ks. Jan Twardowski
Środa 23 kwietnia 2008 r.
Katolicyzm - Dz 1,3-8 • Ps 126 • Flp 1,20c-30 • J 12,24-26 - ŚW. WOJCIECHA, BISKUPA I MĘCZENNIKA, UROCZYSTOŚĆ, Jerzego
Prawosławie - WIELKA ŚRODA; Liturgia uprzednio poświęconych Darów; męcz. Audycjusza, męcz. Azadana, męcz. Jakuba
Judaizm - Chol Hamoed: Pesach 4 (3 Omer)
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Wam bowiem z łaski dane jest to dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale i dla Niego cierpieć. (Flp 1,29)
Wiara w Chrystusa nie jest pochwałą cierpiętnictwa. Nie jest nawet pochwałą cierpienia – tak jakby sens życia chrześcijan sprowadzał się do mężnego przyjmowania jak największego bólu i przeciwności. Postawmy jednak pytania retoryczne: Czy ktoś z nas może uciec od cierpienia? Nie doświadczać trudności? Uniknąć krzywd? Nie, nikt. I tu właśnie wiara w Chrystusa po raz kolejny, dobitnie, okazuje się łaską: to, czego nie możemy uniknąć; to, co chce nas zniszczyć; to, co jest najczęściej niesprawiedliwe – dzięki Bogu może nam służyć, obrócić się na nasze dobro.
Myśl na dziś
Chrystus nie przyszedł, aby znieść cierpienie, nie przyszedł, aby je wyjaśnić, lecz aby je wypełnić swoją obecnością. Paul Claudel
Czwartek 24 kwietnia 2008 r.
Katolicyzm - Dz 15,7-21 • Ps 96 • J 15,9-11 - Świętych męczenników Jerzego i Fidelisa z Sigmaringen, kapłana, Grzegorza (bp.)
Prawosławie - WIELKI CZWARTEK; Wspomnienie Mistycznej Wieczerzy; Liturgia św. Bazylego Wielkiego; męcz. Antypy, prep. Jakuba, św. Warsonofiusza
Judaizm - Chol Hamoed: Pesach 5 (4 Omer)
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej (...) To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna. (J 15,10-11)
Wypełnianie przykazań ma nam przynosić radość – jakoś dziwnie to brzmi w kontekście debat, jak to ograniczają nas moralne nakazy Kościoła i spełnianie religijnych praktyk. Trwać w Bogu, czyli cieszyć się pełnią radości – jakże to dalekie od stawianych sobie przez nas celów, planów na najbliższą i dalszą przyszłość.
Zrozumieć, że nasze szczęście jest w Nim – i po prostu nie ma innego. Bo choćbyśmy się nie wiem jak starali, nie wiem, co robili – poza Bogiem czeka nas klęska, bezsens, rozpacz. W Bogu – przemijanie zbliża nas do domu Ojca; cierpienie nas przemienia; słabość przyzywa moc.
Myśl na dziś
Coś, co nie jest wieczne, jest niczym dla nas, którzy jesteśmy wieczni. św. Jan Gualbert
Piątek 25 kwietnia 2008 r.
Katolicyzm - 1 P 5,5b-14 • Ps 89 • Mk 16,15-20 - ŚW. MARKA, EWANGELISTY, ŚWIĘTO
Prawosławie - WIELKI PIĄTEK. Wspomnienie męki Pańskiej. Na jutrzni odprawianej w czwartek wieczorem czytanie 12 Ewangelii pasyjnych. Wielkie Godziny Kanoniczne. Liturgii nie ma. Ścisły post. Na wieczerni wyniesienie całunu (płaszczanicy) na środek cerkwi; prep. Bazylego, prep. Izaaka Syryjczyka
Judaizm - Chol Hamoed: Pesach 6 (5 Omer)
Islam - Dzień Modlitwy
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Wszyscy zaś wobec siebie wzajemnie przyobleczcie się w pokorę, Bóg bowiem pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje. (1 P 5,5B)
Przetestowane wielokrotnie: jak sama się nie pochwalisz – na innych nie licz; trzeba znać wartość swojej pracy; lepiej nie siedzieć cicho w kącie, ale wyrywać się do odpowiedzi. Jak zachować pokorę, skoro w naszych relacjach tak ważne jest ocenianie i poklask? Skoro tak wiele dają nam słowa uznania, tak bardzo pomagają nam gesty podziwu?
Pokora nie jest nieprawdą o nas, celowym pomniejszaniem zasług, udawaniem. Jest raczej prawdą o tym, kim jesteśmy i jak wiele nam dano: stworzeniami Boga, którym dana została łaska wzrostu. Jest widzeniem naszych czynów we właściwym świetle: wdzięcznością wobec Stwórcy, swoich przodków, współpracowników, samych siebie. Jest w końcu radością, że nie do nas należy zbawianie świata, że on już został zbawiony. Pomylić się nie da. Prawdę z kłamstwem, życie ze śmiercią. Modlitwa rozjaśnia.
Myśl na dziś
Nie możesz dać/ czego nie masz// czego nie możesz dać/ to posiada ciebie. ks. Janusz Stanisław Pasierb
Sobota 26 kwietnia 2008 r.
Katolicyzm - Dz 16,1-10 • Ps 100 • J 15,18-21 - MB Dobrej Rady, Marli, Anakleta (p), Marcelina (p)
Prawosławie - WIELKA SOBOTA. Pod koniec jutrzni procesja z całunem (płaszczanicą) dookoła cerkwi. Liturgia św. Bazylego Wielkiego; męcz. Artemona
Judaizm - Chol Hamoed: Pesach 7 (6 Omer)
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Był tam pewien uczeń imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która przyjęła wiarę, i ojca Greka. Bracia z Listry dawali o nim dobre świadectwo. Paweł postanowił zabrać go z sobą w podróż. (J 16,1–3)
Danie o kimś świadectwa zakłada istnienie pewnych więzi we wspólnocie: żeby ludzie mogli o mnie zaświadczyć, muszą najpierw doświadczyć tego, kim jestem, jakie jest moje chrześcijaństwo. Nie chodzi o poklepywanie po plecach i poleganie na tzw. znajomościach, ale o odpowiedzialność za siebie nawzajem. Bliskie relacje nie pogarszają ostrości widzenia. Oto dostrzegamy cel – służbę Bogu – i w tym kontekście widzimy uzdolnienia i predyspozycje własne i bliźniego, umiemy je znaleźć, docenić, obrócić na korzyść wspólnoty.
Myśl na dziś
Nie jesteś moim bratem, jeśli niczego ode mnie nie oczekujesz, jeśli niczego nie mogę ci dać. Phil Bosmans