Ja kapłanów po prostu nie mam

„Zewsząd ludzie proszą mnie o księdza. A ja kapłanów po prostu nie mam. Musimy paść na kolana i pokornie prosić Pana o nowe powołania” – wyznał przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Angelo Bagnasco.

Kryzys powołań nie ominął również Włoch. Ksiądz na parafii staje się luksusem – przyznaje kard. Bagnasco. W jego przekonaniu Kościół musi się odwołać do pomocy dobrze przygotowanych świeckich. Już dziś w niemal 26 tys. parafii pracuje 200 tys. asystentów pastoralnych.

Podczas gdy kapłanami są wyłącznie mężczyźni, ich pomocnikami są zazwyczaj kobiety (80 proc.). 70 proc. z nich jest poniżej 50. roku życia. Ich obowiązki są różne. Pomagają przy liturgii i w parafialnej katechezie, prowadzą grupy młodzieżowe, przygotowują do sakramentu małżeństwa, a także zajmują się sprawami administracyjnymi i utrzymaniem samej świątyni. Oczywiście, zastrzega kard. Bagnasco, kapłani wciąż odgrywają rolę najważniejszą. To oni bowiem sprawują Eucharystię, a bez Eucharystii nie ma Kościoła – podkreśla szef włoskiego episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Małgorzata
  05.12.2011 23:16
  W naszej parafii właściwie cały czas mamy jednego lub kilku kleryków. Ministranci widzą, że koledzy z ich szeregów zostają kapłanami. To jest taki przykład, który dodaje odwagi kolejnym chłopcom, którzy mają powołanie. Już kilka razy słyszałam, jak wikariusze pracujący u nas podkreślali, że w naszej parafii kapłanów się kocha i szanuje. Modlimy się za kapłanów, szczególnie w I czwartki. Myślę, że nie trzeba jakiś wielkich akcji, żeby pomóc odkryć i później wspomagać powołanych. A powołania Pan Bóg daje wszędzie.
 • Ewa
  25.12.2011 19:56
  O powołania kapłańskie należy się po prostu modlić. Innej drogi do ich pojawienia się czy zwiększenia ich liczby po prostu nie ma. "Proście więc Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo swoje"(Łk 10, 2).

  Tylko że większość ludzi w naszym kręgu kulturowym została omamiona konsumpcyjnym stylem życia, a więc łatwiejszym niż kiedyś zaspokajaniem swych potrzeb materialnych, myśląc, że sama sobie poradzi (pycha!) i że Boga nie potrzebuje. Przez to odwraca się od Niego i nie odczuwa potrzeby spotykania się z Nim w kościele, a co za tym idzie - korzystania z posługi jego kapłanów i modlitwy, aby ich nie zabrakło. Przecież dopiero brak rodzi rzeczywistą potrzebę.

  Moim zdaniem, postawa odwracania się ludzi od Boga zaprowadzi ludzkość do nieszczęścia. Obudzi się, kiedy zaczną się kataklizmy na wielką skalę, kiedy będzie bezradna wobec nich, ale zanim Bóg ześle jej na nowo skuteczną pomoc, wiele będzie musiała przecierpieć, aby odpokutować swoje winy.

  Taka kolej rzeczy wynika z lektury Pisma Świętego. Naród wybrany też cierpiał, kiedy odwracał się od Boga, i dopiero nieszczęścia przyprowadzały go do Niego z powrotem. Chrześcijanie podlegają tej samej regule.

  Przykre, że wiele kolejnych wojen czy epidemii albo osobistych nieszczęść nie nauczyło ludzi raz na zawsze, że jedynie w jedności z Bogiem można tego, co złe, uniknąć. Tylko On jest naszym Obrońcą i gwarancją naszej pomyślności.

  Módlmy się o liczne i święte powołania kapłańskie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Prośmy kapłanów, aby inicjowali i podtrzymywali takie modlitwy w naszych parafiach.
 • rob
  01.01.2012 08:11
  Włochy są krjem, gdzie nie zdążyły rozwinąć się nowe wspólnoty, marzę o tym, aby do Włoch przenieść Ruch Światło-Życie, aby ludzie mogli spotkać Boga Żywego. We Włoszech wiara jest bardziej tradycyjna i o dziwo, bardzo mocno związana z polityką i lokalną społecznością...
 • rob
  01.01.2012 08:11
  Włochy są krjem, gdzie nie zdążyły rozwinąć się nowe wspólnoty, marzę o tym, aby do Włoch przenieść Ruch Światło-Życie, aby ludzie mogli spotkać Boga Żywego. We Włoszech wiara jest bardziej tradycyjna i o dziwo, bardzo mocno związana z polityką i lokalną społecznością...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Marzec 2020
  N P W Ś C P S
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  Pobieranie... Pobieranie...