Jubleusz okazją do kontynuacji odnowy liturgicznej

Kardynał Artur Roche zapowiedział rychłą publikację dwóch projektów Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów: Suplementu Liturgii Godzin i trzeciego wydania Martyrologium Romanum.

W wywiadzie dla mediów watykańskich, udzielonym w 23 grudnia br., Prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraził nadzieję, że realizacja tych projektów w Roku Jubileuszu ożywi na nowo formację modlitewną Kościoła. Suplement i Martyrologium zostały zatwierdzone podczas Zgromadzenia Zwyczajnego Dykasterii, jakie odbyło się 28 października 2024 roku, a 12 grudnia Ojciec święty wyraził zgodę na ich publikację.

Pytany o znaczenie Suplementu Kardynał zauważył, że jest on kontynuacją reformy Soboru Watykańskiego II i uzupełnia to, co zostało zdefiniowane we Wprowadzeniu Ogólnym do Liturgii Godzin. "Proces realizacji tego projektu był szczególnie wymagający i przez wiele dziesięcioleci angażował wybitnych ekspertów w dziedzinie liturgii". Dzięki ich pracy udało się "szerzej otworzyć skarb tradycji Kościoła tym, którzy odprawiają Oficjum".

Natomiast Martyrologium aktualizowane jest co kilka lat. Poprzednie wydanie pochodzi z roku 2004. W tym czasie "nie tylko wzrosła liczba świętych, ale Dykasteria otrzymywała prośby, dotyczące wyjaśnień historycznych i geograficznych, które były przedmiotem wnikliwych badań". Aktualizacja Martyrologium jest ich owocem.

Jeśli chodzi o Suplement do Liturgii Godzin, będzie składał się z trzech części: dwuletniego cyklu czytań biblijnych i patrystycznych (obecnie jest jeden), Lekcjonarza "ad libitum" (do wyboru) i Modlitw do Psalmów i Kantyków". Do tej pory używano cykl jednoroczny. "Obecnie - powiedział Prefekt - Kościołowi powszechnemu proponuje się dwuletni cykl czytań biblijnych i patrystycznych doktorów i autorów Kościoła. Nie jest to prosta integracja cyklu rocznego, choć uwzględnia pewne teksty w nim zawarte: jest autonomiczna i oryginalna, oraz opcjonalna w tym sensie, że można wybrać jeden lub drugi".

Lekcjonarz "ad libitum" jest realizacją zasad, opisanych w punkcie 161 Wprowadzenia: "Oprócz czytań na każdy dzień, zamieszczonych w Liturgii Godzin inny, większy dobór czytań podano w Lekcjonarzu z czytaniami patrystycznymi, aby odmawiającym oficjum bardziej jeszcze udostępnić bogatą tradycję Kościoła". "Ten fakultatywny Lekcjonarz - kontynuował kard. Roche - składa się na każdy okres liturgiczny (Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, Okres Zwykły z czytań komentujących fragmenty niedzielnej ewangelii oraz poszczególnych tematów według najbardziej stosownych i odpowiednich tematów (...) Lekcjonarz - jak sama nazwa wskazuje, a którego używanie także jest opcjonalne - jest autentyczna skarbnicą cennych tekstów, mogących wzbogacać i sprzyjać duchowemu wzrostowi ludu Bożego".

Zostają Modlitwy do Psalmów i kantyków Nowego i Starego Testamentu. Są one pomocą, proponowaną recytującym Psalmy w ich chrześcijańskiej interpretacji. "Po zakończeniu Psalmu i chwili ciszy ta modlitwa zbiera i kończy myśli i uczucia tych, którzy ją recytowali.

Całość, czyli dwuletni cykl czytań, Lekcjonarz i Modlitwy - podsumowuje kard. Roche - "będzie z pewnością ważną i pełną wdzięczności odpowiedzią na zaangażowanie papieża Franciszka w dokończenie pożądanej przez Sobór reformy liturgicznej, którą wielokrotnie nazywał nieodwracalną. Także List Apostolski Desiderio desideravi w sposób przekonujący zachęca nas, byśmy podążali w tym kierunku".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Grudzień 2024
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...