Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Do niedawna w brzydkiej szacie graficznej, rzadko aktualizowana i nieprzejrzysta. Od kilku dni zachęca do zaglądania i czerpania z olbrzymich zasobów Dykasterii.
Wchodzących na stronę główną wita fragment Ewangelii według Świętego Łukasza: "Bardzo pragnąłem spożyć tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał" (Łk 22,15). Na górnej belce sześć działów: Kim jesteśmy (Schemat organizacyjny, Historia, Misja); Aktywność (bieżące wiadomości); Dokumenty (Sobory, Akty Ojca Świętego, Akty Dykasterii, Inne); Notitae (Biuletyn Dykasterii); Formacja (Publikacje, Podcast, Wideo); Odpowiedzi na Dubia i Kontakt.
Nowością są bieżące wiadomości. Znajdziemy tu sprawozdania z wizyt biskupów ad limina, relacje z trwających aktualnie dyskusji (najnowsza nad językiem Tentum w liturgii), audiencje u papieża, omówienia wydarzeń spoza Rzymu.
Czytelnik uzyskał łatwy dostęp do wszystkich (od pierwszego) numerów biuletynu Notitiae. W każdym z nich znajdziemy oficjalne dokumenty, zatwierdzone teksty liturgiczne, schematy projektów nad którymi Dykasteria pracuje, noty kierowane do konferencji episkopatów i poszczególnych biskupów, wreszcie studia. W ostatnim na przykład ciekawa analiza Cezarego Giraudo SI: Życie sakramentalne między normą a sytuacja nadzwyczajną. Czego nauczyła nad pandemia Covid? Przy okazji warto dodać, że teraz każdy numer Notitiae można ściągnąć na swój komputer. Poprzednia odsłona strony nie miała takiej możliwości.
W dziale Publikacje znajdziemy omówienie książek wydanych bądź przez Dykasterię, bądź przez nią polecanych. Dział podzielony jest na dwie grupy: edycje typiczne ksiąg liturgicznych i lektury polecane. W drugim między innymi "Boży ogród" kardynała Artura Roche czy "Dziennik soborowy" kardynała Pericle Feliciego.
Podcast raczkuje, odsyłając do Vatican News. Na początek link do cyklu realizowanego przez Dykasterię ds. Komunikacji: "Nasza wiara" i "Głos papieża". Prawdopodobnie należy spodziewać się kolejnych.
Cymes dla specjalistów (i nie tylko) to Odpowiedzi na dubia (wątpliwości). Na podstronie znajduje się pięćdziesiąt pięć haseł tematycznych, ułożonych alfabetycznie. Od "ablutio" (obmycie) zaczynając, na "vasa sacra" (święte naczynia kończąc). Klikamy na interesujący nas temat, link przenosi nas do jego rozwinięcia, a tu kolejny link, odsyłający do konkretnego numeru Notitiae.
Strona - niestety - dostępna jest tylko w języku włoskim. Co dla wielu zapewne będzie przeszkodą. ale to jedyny jej mankament. Można przypuszczać, że w przyszłości pojawią się inne języki. Choćby angielski, francuski i hiszpański.
Teraz czekamy na nową odsłonę ostatniego reliktu przeszłości, jakim jest strona internetowa Penitencjarii Apostolskiej.