Dykasteria Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła Dekret, na mocy którego Święta Teresa z Kalkuty wpisana została do Kalendarza Powszechnego. Liturgiczna celebracja obchodzona będzie w Kościele jak do tej pory, czyli 5 września, jako wspomnienie nieobowiązkowe.
W opublikowanym we wtorek, 22 lutego 2025 r. Dekrecie czytamy między innymi: "Krzyk Jezusa na krzyżu - "Pragnę (J 19,28) - przeniknął do najgłębszej części duszy Teresy. Z tego powodu całe swoje życie poświęcone zaspokajaniu pragnienia miłości Jezusa do dusz, służyła Mu wśród najbiedniejszych z biednych. Pełna Bożej miłości, w takim samym stopniu promieniowała tą miłością do innych (...) To nowe wspomnienie należy umieścić we wszystkich kalendarzach i księgach liturgicznych, to jest Mszale i Liturgii Godzin, przyjmując teksty liturgiczne, dołączone do tego Dekretu".
Dekret został podpisany 24 grudnia 2024 r.
Wspomnienie ma własną kolektę. Pozostałe teksty należy wziąć z Mszy wspólnych o dziewicach bądź o świętych.
Czytania: Iz 58,5-11; Ps 2-3. 4-5. 6-7. 8-9. 10-11 z refrenem "Błogosław duszo moja Pana"; Alleluja Mt 25, n.; Ewangelia Mt 25,31-46 (dłuższa) lub 31-40 (krótsza).
W Liturgii Godzin drugie czytanie zaczerpnięte z Listu do ojca Iosepha Neunera, napisanego w roku 1960.
Do Dekretu dołączona jest komentarz kard. Artura Roche. Prefekt Dykasterii zauważa: włączenie do kalendarza powszechnego "którego pragnął Ojciec święty w odpowiedzi na prośby biskupów, zakonów i stowarzyszeń wiernych, po wnikliwym rozważeniu wpływu duchowości Świętej Teresy z Kalkuty na cały świat, ma na celu przedstawienie jej jako wyjątkowego świadka nadziei dla tych, którzy przez życie zostali odrzuceni (...) W homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej kanonizacyjnej Świętej Teresy z Kalkuty (4 września 2016) papież Franciszek nazwał ją hojną szafarką Bożego Miłosierdzia, które niczym sól nadająca smak wszystkiemu i światło rozjaśniające ciemności, przenikało wszystko, czego dokonywała (...) Niech włączenie tej celebracji do Powszechnego Kalendarza Rzymskiego pomoże nam kontemplować tę kobietę, światło nadziei małej postury, ale wielkiej miłością, świadka godności i przywileju pokornej służby w obronie każdego ludzkiego życia, wszystkich porzuconych, odrzuconych i wzgardzonych, także ukrytych w łonie matki".
Penitencjaria Apostolska zapowiada seminarium internetowe, poświęcone formacji sumienia.
Jezus chciał uczynić współczucie kamieniem węgielnym radykalnie nowej ludzkości.