Nowa nauka z mocą

Radio Watykańskie na IV Niedzielę Zwykłą.

Po powołaniu pierwszych uczniów, Jezus rozpoczyna swoją publiczną działalność. Głosi Ewangelię, czyni znaki i cuda. Pierwszym Jego cudem zapisanym przez św. Marka jest uzdrowienie opętanego. Przypadek czy raczej już na samym początku Ewangelista chce nam powiedzieć, że głównym celem działalności Jezusa na ziemi nie jest „rozmnażanie chleba”, „przemienianie wody w wino” czy „uciszanie żywiołów”, ale uciszanie nieczystych duchów, którym Chrystus za każdym razem będzie surowo rozkazywał: „Milcz i wyjdź z niego” (Mk 1,25). Żadnej prośby, żadnego dialogu ze złem, żadnej pertraktacji, tylko Milcz i wyjdź!Duch nieczysty w dzisiejszej Ewangelii zdaje sobie doskonale sprawę jaki jest główny cel przyjścia Jezusa na ziemię: Jezusie Nazarejczyku, wiem, kim jesteś, przyszedłeś aby nas zgubić – woła przez opętanego w synagodze (por. Mk 1,24). Wielu chrześcijan, nawet duchownych, wydaje się tymczasem marginalizować obecność złych duchów w świecie, zdaje się w nie nie wierzyć, traktując ewangeliczny przekaz o opętaniach jako metaforę, wyraz mentalności epoki, łącząc, w najlepszym wypadku, przejawy opętania z urojeniem i psychiczną chorobą.

Inni przeciwnie, mają za złe Kościołowi, że za dużo dzisiaj o złych duchach i egzorcyzmach mówi. „Kiedyś tego nie było” – słyszymy z ust wielu chrześcijan. To prawda: „Kiedyś tego nie było” – mówią sami egzorcyści, bo nie było kiedyś powszechnego dostępu do internetu, gdzie aż roi się od stron okultystycznych. Nie było tylu kanałów telewizyjnych zajmujących się ezoteryzmem, nie było tylu gazet reklamujących nachalnie „usługi” wróżek, różdżkarzy i bioenergoterapeutów. Kryzys religijny, zanik wiary w dzisiejszym świecie, narastający cynizm moralny i odrzucenie pojęcia grzechu, są, niestety, doskonałą pożywką dla wszelkiego rodzaju ezoteryzmu, okultyzmu i spirytyzmu – narzędzi złego ducha. Dość powiedzieć, że w katolickiej kiedyś Francji, która szczyci się, że ponad 50 procent społeczeństwa ma wyższe wykształcenie, jedna wróżka przypada na 80 osób, a jeden kapłan na 4 tysiące...

Problem jest jednak poważniejszy: nie wystarczy wyłączyć telewizor, komputer, czy zrezygnować z niektórych gazet, aby uchronić się wpływów złego ducha. Zwróćmy uwagę, że w dzisiejszej Ewangelii ujawnia się on w synagodze (por. Mk 1, 23-24), a w Judasza wejdzie w czasie ostatniej wieczerzy (por. J 14,27). To powinno nam dać do zrozumienia, że ma miejsc wyjętych spod jego działania, miejsc, w których szatan zostawiłby nas w spokoju. Kościół, świątynia, tylko go rozwścieczają. Tak jak rozwściecza go samo imię chrześcijan, które od chrztu nosimy. Nie przypadkiem, nawet dzisiaj, w czasach pokoju, jak mówimy, jesteśmy najbardziej prześladowaną religią na świecie. Ponad 250 milionów wyznawców Chrystusa cierpi dzisiaj za wiarę: Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia (Mt 10, 22). To imię otrzymujemy na chrzcie. W świadomości wielu ludzi to tymczasem taki „niewinny” obrzęd, który jeśli dziecku nie pomoże, na pewno nie zaszkodzi. Myślącym w ten sposób z pewnością „zaszkodzi”, bo od momentu chrztu stajemy się obiektem zaciekłych napaści złego ducha, który nigdy nam nie daruje, że należymy do Boga. Więc może lepiej nie chrzcić dzieci, skoro sakrament ten naraża nas na ataki wroga?

A może lepiej w końcu zrozumieć, na czym polega nasze powołanie, nasza godność i największe uprzywilejowanie, aby jako dzieci Boże, stanąć u boku Chrystusa i razem z Nim walczyć z szatanem, księciem ciemności, kłamcą i zabójcą od początku (por. J 8,44), aby z mocą, czyli przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, kazać złym duchom, gdziekolwiek się ujawniły, „wyjść i milczeć”.

* * *

Panie Jezu, Ty przyszedłeś na świat, aby wszystkich nieprzyjaciół położyć pod swoje stopy, uwolnij nas od złych skłonności, grzechów i nałogów abyśmy mogli cieszyć się prawdziwą wolnością dzieci Bożych. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Maj 2020
  N P W Ś C P S
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  Pobieranie... Pobieranie...