Konsekrowani i wiarygodni

Do aktywnego świadczenia wiary i łaski oraz do bycia wiarygodnymi świadkami dla Kościoła i dla współczesnego świata zachęcił papież zakonników i zakonnice z okazji przypadającego dziś Dnia Życia Konsekrowanego. Benedykt XVI spotkał się z nimi w bazylice watykańskiej podczas nieszporów święta Ofiarowania Pańskiego.

Odnosząc się do dzisiejszej uroczystości liturgicznej Ojciec Święty podkreślił jej umiejscowienie w ramach historycznych i wskazał na wymiar dziękczynienia za „dar Światła, które zabłysło w ciemnościach i przeszkodziło w ich zwycięstwie: dar Chrystusa Pana, światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Izraela”. Zaznaczył, że w święcie tym obchodzimy tajemnicę konsekracji: konsekracji Chrystusa, konsekracji Maryi, konsekracji wszystkich tych, którzy podejmują naśladowanie Jezusa ze względu na umiłowanie Królestwa Bożego. Benedykt XVI przypomniał, że Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił bł. Jan Paweł II i był on obchodzony po raz pierwszy w 1997 r. Ma on stanowić dziękczynienie Bogu za dar życia konsekrowanego, przyczynić się do krzewienia znajomości i szacunku dla życia konsekrowanego w Kościele oraz okazją do ponowienia przez zakonnice i zakonników swoich postanowień.

Papież odniósł się także do mającego się rozpocząć 11 października b.r. Rok Wiary. Powinien on przyczynić się do pogłębienia relacji zakonnic i zakonników z Bogiem. „Ta głęboka bliskość Pana, która powinna być elementem priorytetowym i charakterystycznym waszego życia, przywiedzie was do odnowionej z Nim więzi i będzie miała pozytywny wpływ na waszą szczególną obecność i formę apostolatu pośród Ludu Bożego, poprzez wkład waszych charyzmatów, w wierności Magisterium, abyście byli świadkami wiary i łaski, wiarygodnymi świadkami dla Kościoła i dla współczesnego świata” – stwierdził Benedykt XVI. Jednocześnie złożył życzenia wszelkiego dobra na drodze rozwoju rodzin zakonnych, drodze formacji oraz ich apostolatu.

Oto polski tekst papieskiej homilii:

Drodzy bracia i siostry,

Święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone czterdzieści dni po Narodzinach Jezusa, ukazuje nam Maryję i Józefa, którzy - posłuszni Prawu Mojżeszowemu - udają się do świątyni w Jerozolimie, by ofiarować swe dziecko jako pierworodnego syna (por Łk 2, 22-24) Panu i wykupić Go przez złożenie ofiary. Jest to jeden z przypadków, w którym czas liturgiczny odzwierciedla czas historyczny, gdyż dziś mija równo czterdzieści dni od uroczystości Bożego Narodzenia. W dzisiejszym święcie jest podejmowany i kontynuowany temat Chrystusa-Światła, którym odznaczał się cykl świąt Bożego Narodzenia i którego uwieńczeniem była uroczystość Objawienia Pańskiego.

Rytualny gest rodziców Pana Jezusa, dokonujący się w stylu pokornego ukrycia, charakteryzującym Wcielenie Syna Bożego, spotyka się ze szczególnym przyjęciem ze strony starca Symeona i prorokini Anny. Idąc za natchnieniu Bożym rozpoznają oni w tym dziecku Mesjasza zapowiadanego przez proroków. W spotkaniu między starcem Symeonem a Maryją, młodą matką, łączą się ze sobą w zadziwiający sposób Stary i Nowy Testament w dziękczynieniu za dar Światła, które zabłysło w ciemnościach i przeszkodziło im w ich zwycięstwie: Chrystusa Pana, światło na oświecenie pogan i chwałę Jego ludu - Izraela (por. Łk 2, 32).

W dniu, w którym Kościół wspomina ofiarowanie Jezusa w świątyni, obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Rzeczywiście epizod ewangeliczny, do którego się odwołujemy, stanowi wymowny obraz darowania swego życia przez tych, którzy zostali powołani, by przedstawiać w Kościele i w świecie, za pośrednictwem rad ewangelicznych cechy charakterystyczne Jezusa, dziewiczego, ubogiego i posłusznego, Konsekrowanego Ojca. W dzisiejszym święcie obchodzimy dlatego tajemnicę konsekracji: konsekracji Chrystusa, konsekracji Maryi, konsekracji wszystkich tych, którzy podejmują naśladowanie Jezusa ze względu na umiłowanie Królestwa Bożego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • eunika
  02.02.2012 20:14
  Osoby życia konsekrowanego niczym chleb konsekrowany, są uobecnieniem Chrystusa na ziemi. Poświęcają się na innych ludzi, ofiarując im swoje modlitwy i posty.
  Jak chleb niekwaszony - symbol oczyszczenia, starają się walczyć z grzechem, beznadzieją i śmiercią duchową.
  Zakonnicy i zakonnice są bijącym sercem Kościoła.
  Modlę się o dobro dla was. Dobrze, że jesteście.
 • nela
  03.02.2012 13:05
  Życie konsekrowane jest ogromną łaską którą Pan daje dla naszego świata. Mam jednak ogromną prośbę, ponieważ życie konsekrowane jest darem Ducha św. może niektórzy katolicy odpowiedzialni za prowadzenie Ludu Bożego mogliby czasem poszerzyć swoje spektrum widzenia życia konsekrowanego i nie ograniczali się tylko do modlitwy za zakonników i siostry zakonne (z całym szacunkiem dla ich powołania). W Kościele jest wiele form życia konsekrowanego, i wszyscy pragniemy być włączeni w tę troskę o rozwój duchowy i czuć się jednością w jednym świętym powszechnym i apostolskim Kościele. Tymczasem nie wiem dlaczego tak jest że zasadniczo pomija się (głównie chodzi mi o modlitwę powszechną)członkinie i członków świeckich instytutów życia konsekrowanego, dziewice i wdowy konsekrowane. Chodzi mi tylko i wyłącznie o budowanie pewnej świadomości w naszym Kościele. Te osoby też pragną być włączone w modlitwę, potrzebują wsparcia duchowego a przecież nie pojawiły się wczoraj lub dziś...Tymczasem nawet w liście na Dzień Życia Konsekrowanego nie było nawet wzmianki o tego rodzaju powołaniu. Jeśli ono jest to znaczy że Bóg chce aby rozwijało się przynosiło Mu chwałę ale czy Kościołowi na tym zależy...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Czerwiec 2018
  N P W Ś C P S
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  Pobieranie...