Penitencjaria Apostolska przygotowała i wydała Słownik Teologiczno-Duszpasterski.
Jego publikacja jest odpowiedzią na zachętę papieża Franciszka, by w centrum Jubileuszu Miłosierdzia umieścić Sakrament Pojednania ( por. MV 17). W Bulli czytamy: „Wiele osób powraca do Sakramentu Pojednania, a wśród nich wiele osób młodych, którzy w podobnym doświadczeniu odnajdują często drogę powrotu do Pana, aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu. Z przekonaniem na nowo kładziemy w centrum Sakrament Pojednania, ponieważ pozwala dotknąć nam wielkość miłosierdzia. Będzie to dla każdego penitenta źródłem prawdziwego pokoju wewnętrznego” (tamże). W tym samym punkcie Franciszek zwraca szczególną uwagę na posługę spowiednika. Ma on być „jak ojciec z przypowieści o marnotrawnym synu: to ojciec, który wybiega na spotkanie syna, pomimo, że ten ostatni roztrwonił jego majątek” (tamże).
Łatwo zauważyć, że w przepowiadaniu papieskim obecny jest zarówno penitent jak i spowiednik. Ta uwaga pozwala określić adresata Słownika. Ma on służyć zarówno spowiadającemu się jak i spowiednikowi. Pisze o tym w przedmowie Kard. Mauro Piacenza podkreślając, że intencją autorów jest „zaofiarowanie zarówno kapłanom jak i wiernym świeckim pomocy duszpasterskiej, pozwalającej wykorzystać Sakrament Pojednania dla duchowego rozwoju zarówno pojedynczych osób jak i całej wspólnoty kościelnej”.
Na ten sam aspekt Słownika wskazuje w Prezentacji papież Franciszek. „Dzieło to ma pomóc czytelnikowi w jego wewnętrznej wędrówce tak, by doświadczył komfortu obdarowania Bożą łaską, odnawiającą zabłąkanych w Sakramencie Pojednania.” By pomoc była skuteczna opracowanie słownika powierzono teologom zaangażowanym w duszpasterstwo (m.in. Malio Soli, Krzysztof Nykiel i Nicola Reali), by – jak podkreślono na stronie Libreria Editrice Vaticana – „przez zastosowanie prostego i dostępnego dla wszystkich języka dotrzeć do jak największej liczby czytelników”.
Słownik zawiera sześćdziesiąt haseł. Choć jak każda tego typu publikacja ułożony jest alfabetycznie, jego zawartość można podzielić na cztery grupy tematyczne: grzech i pojednanie, spowiednik, penitent, liturgia sakramentu. W oddzielnym haśle opracowane zostały tematy Jubileuszu oraz pojednania we wspólnotach anglikańskich, protestanckich i prawosławnych. Ciekawą lekturą duchową może być opracowanie na temat siedmiu psalmów pokutnych. Pisaliśmy o nich omawiając drugi tom oficjalnych pomocy Jubileuszu Miłosierdzia.
Pozostaje mieć nadzieję, że Słownik nie podzieli losu Kompendium Eucharystycznego i znajdzie się wydawca, który zechce oddać go do rąk polskiego czytelnika. Być może obecność w gronie Autorów Polaka tłumaczenie Słownika na nasz język przyspieszy.
______________
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |