Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »W związku z włączeniem do kalendarza liturgicznego archidiecezji krakowskiej wspomnienia bł. Klary Ludwiki Szczęsnej, w dniu 7 lutego można odprawić Mszę świętą o błogosławionej ze specjalną kolektą. Komunikat o tym wydał nowy kanclerz krakowskiej kurii, ks. Tomasz Szopa.
Jak przypomniano w komunikacie, zgodnie z dekretem Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 10 listopada 2016 r., Stolica Apostolska wyraziła zgodę na włączenie do kalendarza liturgicznego archidiecezji krakowskiej wspomnienia liturgicznego bł. Klary Ludwiki Szczęsnej, dziewicy, jako wspomnienia dowolnego w dniu 7 lutego.
Oznacza to m.in., że właśnie dzisiaj można odprawić Mszę św. o błogosławionej korzystając z następującej kolekty:
„Miłosierny Boże, Ty napełniłeś błogosławioną Klarę, dziewicę, gorącą miłością Serca Twojego umiłowanego Syna, aby poświęciła swoje życie ofiarnej i pokornej służbie najbardziej potrzebującym, pozwól nam za jej przykładem i wstawiennictwem, abyśmy umiłowali Ciebie ponad wszystko i z miłością służyli braciom. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen”.
Ludwika Szczęsna urodziła się w 1863 r. Uczestnicząc w rekolekcjach w Zakroczymiu spotkała o. Honorata Koźmińskiego, dzięki któremu rozeznała swoje powołanie. Najpierw służyła w Zgromadzeniu Sług Jezusa w Warszawie i Lublinie, a następnie na prośbę ks. prof. Józefa Pelczara rozpoczęła pracę w przytulisku dla służących w Krakowie. Stała się jego najbliższą współpracownicą i w 1894 r. założyli nową rodzinę zakonną – siostry sercanki. S. Klara zmarła w 1916 r. w opinii świętości. Aktu beatyfikacji Klary Ludwiki Szczęsnej w imieniu papieża Franciszka dokonał kard. Angelo Amato w dniu 27 września 2015 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.