Tematem tegorocznych materiałów roratnich są „Listy z Europy”. Pierwszą inspiracją dla autorów niniejszego opracowania były zeszłoroczne, misyjne roraty. Wtedy to dzieci poznawały pracę misjonarzy z całego świata, a potem pisały do nich listy. Niektórzy zresztą, piszą do tej pory.
3. A najważniejszy list
dostałem od Pana Boga.
Kto Pismo Święte zna,
wie dobrze, o czym tu mowa.
Ref.
KSIĄDZ
Najważniejszy na świecie list, jakim jest Pismo Święte, został podzielony na dwie części. Nie będę nawet pytał, jak te dwie części się nazywają, bo wszyscy – nawet najmłodsi – na pewno wiedzą, że jest to Stary Testament i Nowy Testament. Z kolei Stary i Nowy Testament dzielą się na księgi. Ciekawa sprawa, że najwięcej ksiąg Nowego Testamentu ma w swojej nazwie dobrze nam znane, od dwóch dni odmieniane przez wszystkie przypadki, słowo…?
Pytanie do dzieci: – Jakie to słowo?
Oczywiście, chodzi o słowo „list”. Najwięcej ksiąg Nowego Testamentu ma w swojej nazwie słowo „list”. Na pewno znacie nazwy tych ksiąg.
Pytanie do dzieci: – Proszę wymienić nazwy kilku ksiąg Nowego Testamentu, które są listami?
Są listy świętego Pawła apostoła do Rzymian, do Koryntian, czy do Galatów. Jest list świętego Jakuba i świętego Judy. Są listy świętego Piotra i świętego Jana. Jeżeli teraz ktoś odpowie mi na kolejne, dosyć trudne pytanie, będę bardzo zadowolony.
Pytanie do dzieci: – Ile listów znajduje się wśród ksiąg Nowego Testamentu?
W Nowym Testamencie jest aż 21 listów. Zostały one napisane przez apostołów i uczniów Jezusa: Piotra, Pawła, Jakuba, Jana i Judę. Wygląda na to, że w tamtych czasach, prawie dwa tysiące lat temu, ludzie lubili pisać listy. Może nawet bardziej niż w naszych czasach, kiedy popularniejsze od listów papierowych są listy elektroniczne i esemesy. Esemesy to przecież też listy, tyle że zwykle bardzo krótkie.
Sporo już wiemy o listach. Wiemy, że już tysiące lat temu ludzie pisali listy. Wiemy, że jeden list, ten od Pana Boga, jest najważniejszy. Wiemy też, że w Nowym Testamencie jest aż 21 listów napisanych przez uczniów i apostołów Pana Jezusa. To wszystko są ważne wiadomości. Ale nie powiedzieliśmy jeszcze chyba o sprawie najważniejszej. Po co apostołowie napisali tyle listów? No właśnie, po co? Może ktoś wie? Może nie mieli co robić i pisali z nudów? A może chcieli sprawdzić, jak działa rzymska poczta i za ile dni list wysłany w Koryncie dotrze do Rzymu?
Pytanie do dzieci: – Po co apostołowie pisali listy?
Macie rację, nie z nudów, ani nie dla zabawy apostołowie pisali listy. Pisząc listy, mieli tylko jeden cel. Opowiadali w nich o Jezusie Chrystusie i o Jego wielkiej miłości do każdego człowieka. Po zesłaniu Ducha Świętego apostołowie rozbiegli się po całym ówczesnym świecie, aby wszystkim ludziom zanieść Chrystusa. Taki na przykład patron dzisiejszego dnia, św. Andrzej apostoł, rodzony brat św. Piotra apostoła, dotarł aż na Ruś.
Apostołowie nie mogli jednak na stałe pozostać w jednym mieście. Na początku apostołów było przecież tylko dwunastu, a miast setki. Pędzili więc oni od jednego miasta do drugiego, a tym, których pozostawiali, wysyłali listy. Najdzielniejszym był św. Paweł. To właśnie on odwiedził najwięcej miast. To właśnie on przemierzył najwięcej kilometrów. I to właśnie on – św. Paweł – napisał najwięcej listów. Uczył w nich o Jezusie, wzywał do świętego życia, podtrzymywał słabych, upominał grzeszących. Ale też pięknie pozdrawiał i błogosławił. Każdy list rozpoczynał w ten lub podobny sposób. Posłuchajcie.
Paweł, apostoł Chrystusa Jezusa,
do wszystkich przez Boga umiłowanych:
łaska wam i pokój od Boga,
od Ojca naszego i Pana Jezusa Chrystusa!
KSIĄDZ
Po takim pozdrowieniu aż ciepło robi się na sercu. Takie przywitanie jest o wiele piękniejsze od naszych „dzień dobry” albo „cześć”. Gdyby Paweł żył w naszych czasach, pisałby listy papierowe, ale na pewno wysyłałby takie pozdrowienia też mailem czy esemesem. Jeżeli ktoś z Was ma telefon komórkowy lub dostęp do poczty elektronicznej, niech wyśle esemes lub maila ze słowami św. Pawła. W miejsce imienia: „Paweł” wstawcie swoje imię, a zamiast słów: „do wszystkich przez Boga umiłowanych”, możecie napisać: „do Tomka (jeżeli tak nazywa się Wasz kolega) przez Boga umiłowanego: łaska ci …”.
Jeżeli nie macie komórki, poproście rodziców czy starsze rodzeństwo, by pozwolili Wam wysłać jeden esemes. A ci, którzy nie mają ani komórki, ani poczty elektronicznej, niech się nie martwią. Św. Paweł też nie miał, a został największym apostołem.
Pytania:
1. Ile listów znajduje się w Nowym Testamencie? – odpowiedź na to pytanie znajduje się w grudniowym numerze „Małego Gościa”.
2. Po co apostołowie pisali listy?
3. Czyim bratem był św. Andrzej apostoł?
Zadania:
1. Jeżeli masz telefon komórkowy lub dostęp do poczty elektronicznej, wyślij do kolegi lub koleżanki esemes lub maila ze słowami św. Pawła wydrukowanymi na obrazku. W miejsce imienia Paweł wstaw swoje imię.
2. Odpowiedz na pytania i przyklej obrazek na planszę.
Obrazek:
„Łaska wam i pokój...” – słowa pozdrowienia św. Pawła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |