Czwartek I tygodnia Adwentu
2 grudnia 2004 r.
Filippi w Macedonii
Lidia – pierwsza osoba, której chrzest na terenie Europy jest wyraźnie wspomniany w Nowym Testamencie
Komentarz wstępny:
- Łaska Wam i pokój!
- Amen!
Witam Was tak, jak witał św. Paweł adresatów swoich listów w Europie 2000 lat temu. I budował dla niej mocne chrześcijańskie fundamenty. Czy Europa, po której tak chętnie podróżujemy, ma jeszcze dzisiaj te fundamenty? Czy ludzie w Europie kochają jeszcze Boga?
Pan Jezus w swoim liście /w Ewangelii/ tłumaczy nam dzisiaj bardzo jasno: „Kto słów moich słucha i dobrze je zna, ale ich nie wypełnia, jest podobny do człowieka nierozsądnego, który dom zbudował na piasku. I kiedy spadł deszcz, zerwały się wichry, dom runął” /por. Ew./.
Prośmy więc dzisiaj Pana Boga, aby każdy z nas uwierzył i zaufał Jezusowi tak, jak Lidia, pierwsza chrześcijanka w Europie.
KSIĄDZ
Od wczoraj razem ze św. Pawłem, jesteśmy już w Europie, na naszym kontynencie. Pamiętacie, jak w czasie snu w portowym mieście Troada Paweł miał widzenie, w którym jakiś Macedończyk prosił go o pomoc słowami: „Przepraw się do Macedonii i pomóż nam!”. Apostoł od razu poszedł do portu, wsiadł na statek i przez Morze Egejskie popłynął w stronę dzisiejszej Grecji.
Pytanie do dzieci: – Do jakiego miasta przypłynął św. Paweł?
Paweł przypłynął do miasta Neapolis, które dzisiaj nazywa się Cavalla i leży na terenie Grecji. Mam nadzieję, że wszystkim udało się odszukać na mapie Europy, czy też na mapie podróży misyjnych św. Pawła, Morze Egejskie oraz miasta Troada i Neapolis. Szczególnie ważne jest to drugie.
Pytanie do dzieci: – Z jakiego powodu portowe miasto Neapolis, dzisiaj zwane Cavalla, jest tak ważne?
W tym mieście stopa apostoła pierwszy raz dotknęła Europy. To właśnie wtedy, prawie dwa tysiące lat temu, w tym właśnie miejscu, w portowym mieście Neapolis, naszego kontynentu, dla Europy, rozpoczęła się wielka przygoda z Jezusem Chrystusem. Bo przecież św. Paweł nie przypłynął do Europy w celach turystycznych, by podziwiać nowe miasta czy wspaniałe krajobrazy. Paweł miał tylko jeden cel, zresztą jak zawsze: głosić wszystkim ludziom Jezusa Chrystusa. W ten sposób św. Paweł zaczął budować europejski kontynent na mocnym fundamencie, który w dzisiejszej ewangelii nazywany jest…
Pytanie do dzieci: – Jak dzisiejsza ewangelia nazywa mocny fundament?
Solidny dom można zbudować tylko na mocnym fundamencie, którym jest skała. Tak mówi dzisiejsza Ewangelia.
A teraz mam, jak sądzę, bardzo interesujące pytanie.
Więcej na następnej stronie