Tematem tegorocznych materiałów roratnich są „Listy z Europy”. Pierwszą inspiracją dla autorów niniejszego opracowania były zeszłoroczne, misyjne roraty. Wtedy to dzieci poznawały pracę misjonarzy z całego świata, a potem pisały do nich listy. Niektórzy zresztą, piszą do tej pory.
Pytanie do dzieci: – Jak nazywała się pierwsza osoba, która na terenie Europy przyjęła chrzest?
Prawda, że niewielu zna to imię, choć jest ono w Polsce dosyć popularne. Pierwszą osobą, która na terenie Europy przyjęła chrzest, o czym opowiada św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, była Lidia.
Kiedy św. Paweł dobił do portu w Neapolis, zaraz następnego dnia poszedł do największego w tamtym rejonie miasta Filippi, oddalonego od wybrzeża tylko o 12 kilometrów, a więc nie tak daleko. Jak już wspomniałem, Paweł wszędzie, dokądkolwiek dotarł, głosił Chrystusa. Nie inaczej było w Filippi. Zresztą posłuchajcie.
Przybywszy do Filippi, Paweł szybko się zorientował, że w mieście nie ma synagogi, gdzie najłatwiej mógłby spotkać swoich braci Żydów. Dowiedział się za to, że w szabat przychodzą oni nad rzekę i modlą się. Postanowił tam pójść. Już z daleka zobaczył siedzące na brzegu kobiety, które rozmawiały ze sobą. Podszedł bliżej i dyskretnie przyłączył się do nich. Najpierw słuchał, potem wdał się w rozmowę: o pogodzie, o pracy, o rodzinie. Wreszcie zaczął mówić o Jezusie. Zauważył, że z największą uwagą słucha go Lidia. Wiedział już, jak się nazywa, bo tak zwracały się do niej inne kobiety. Od rzeki wiał silny wiatr i porywał niektóre słowa Pawła. Lidia nadstawiała więc ucha, żeby nie umknęło jej ani jedno słowo. Paweł tym bardziej zapalił się do głoszenia Chrystusa. Jakże on lubił, kiedy jego słowa trafiały do serca!
Kiedy skończył, Lidia weszła do rzeki i poprosiła o chrzest. Paweł nie wahał się ani chwili. Wszedł za nią do rzeki aż po pas. Trzykrotnie zanurzył ją w wodzie i wypowiedział słowa: – Lidio, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
/Dz 16, 13-15/
KSIĄDZ
W ten właśnie sposób została ochrzczona pierwsza osoba na kontynencie europejskim. Jak się później okazało, Lidia była bogatą kobietą. Handlowała purpurą, która była luksusowym materiałem. Mimo że Paweł i jego towarzysze mocno się sprzeciwiali, ostatecznie pozwolili się zaprosić do domu Lidii i przez jakiś czas tam mieszkali. Oczywiście, nie za długo. Paweł już taki był, że nie potrafiłwysiedziećwjednymmiejscu. Skoro już znalazł się w Europie, chciał z Dobrą Nowiną pędzić do wszystkich miast. I tak zrobił. To, że Europa jest chrześcijańska, jest przede wszystkim zasługą św. Pawła.
A co z listami? – zapytacie. Macie rację, za nami czwarty dzień rorat, a tu nic. Ani jednego listu. Oprócz, oczywiście, tego najważniejszego, którym jest Pismo Święte.
Skoro listów nie ma, choć były zapowiedziane, to może o nie poprosimy słowami nowej piosenki.
Piosenka „Listy z Europy”
muz. i sł. Adam Szewczyk
wyk. Magda Anioł
Ref.: Europo, nasza Europo,
co chrześcijańskie masz imię,
unieś swe serce wysoko, wysoko,
a wiara twoja nie zginie.
1. Europo, nasza Europo,
napisz mi, proszę, list
i w prostych słowach powiedz,
jak trzeba z Jezusem przez życie iść.
2. Europo, nasza Europo,
nadzieję w sercu mam,
nadzieję, która zawieść nie może,
nadzieję, którą dał nam Pan.
Pytania:
1. Z jakiego miasta pochodziła Lidia? - odpowiedź na to pytanie znajduje się w grudniowym numerze „Małego Gościa”.
2. Jakim towarem handlowała Lidia?
3. W jakiej księdze znajduje się historia Lidii?
Zadanie:
1. Na mapie Europy lub na mapie podróży misyjnych św. Pawła odszukaj miasto Filippi, w którym Apostoł Narodów ochrzcił pierwszą w Europie osobę.
Obrazek:
Chrzest Lidii – do przyklejenia w zaznaczonym na planszy miejscu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |