Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Tematem tegorocznych materiałów roratnich są „Listy z Europy”. Pierwszą inspiracją dla autorów niniejszego opracowania były zeszłoroczne, misyjne roraty. Wtedy to dzieci poznawały pracę misjonarzy z całego świata, a potem pisały do nich listy. Niektórzy zresztą, piszą do tej pory.
KSIĄDZ
Zaraz, zaraz, czy chce pan powiedzieć, że napisała do nas siostra Łucja z Portugalii?
Ta siostra Łucja, której w 1917 roku razem z dzisiaj już błogosławionymi Franciszkiem i Hiacyntą objawiła się Matka Boża w Fatimie?
Ta siostra Łucja, która przekazała wszystkie trzy tajemnice fatimskie?
Ta siostra Łucja, która od dziesiątków lat żyje za murami karmelitańskiego klasztoru w mieście Coimbra /czytaj: Koimbra/ i bardzo rzadko spotyka się z gośćmi? Zresztą, jeżeli dobrze wiem, ma już 97 lat.
I ona do nas napisała?! Przecież to niemożliwe.
LISTONOSZ
A mówiłem, że ksiądz nie uwierzy. Ale to prawda! Krótki, bo krótki, ale jednak specjalny list do uczestników rorat napisała siostra Łucja. Wiem, że zrobiła to bardzo chętnie.
KSIĄDZ
Jestem oszołomiony taką wiadomością. Napisała do nas siostra Łucja!
Kiedy w 1917 roku jej oraz Franciszkowi i Hiacyncie objawiła się Maryja w Fatimie, miała 11 lat. Jak pewnie wiecie, krótko po objawieniach, jeszcze jako dzieci, zmarli Franciszek i Hiacynta. Łucja została sama, bez ukochanych przyjaciół. Bardzo chciała pójść za nimi do nieba. Prosiła o to Matkę Bożą. Zresztą posłuchajcie nagrania.
W czasie kolejnego spotkania Łucja poprosiła Maryję, żeby zabrała ją do nieba. Najświętsza Panna odpowiedziała: – Tak, Hiacyntę i Franciszka wkrótce zabiorę do siebie. Ty jednak musisz tu, na ziemi, jeszcze dłużej pozostać. Chcę się tobą posłużyć, bym była bardziej znana i miłowana. Bóg chce wprowadzić na świecie cześć mego Niepokalanego Serca. Tym, którzy przyjmą to nabożeństwo, obiecuję zbawienie. Te dusze będą przez Boga kochane, jak kwiaty przeze mnie postawione dla ozdoby Jego tronu. – Więc ja tu sama zostanę? – zapytała smutna Łucja. – Nie, córko, ja cię nigdy nie opuszczę. Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która cię zaprowadzi do nieba.
Wiele lat później, gdy Hiacynta i Franciszek byli już w niebie, Maryja wiele razy objawiała się Łucji i mówiła do niej: – Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa stale ranią. Przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć.
KSIĄDZ
Jak widzicie, Maryja dotrzymała danego słowa. Hiacynta i Franek umarli już ponad siedemdziesiąt lat temu. A Łucja żyje i ma już 97 lat. W klasztorze w Coimbrze /czytaj: Koimbrze/ modli się za grzeszników i w ten sposób spełnia prośbę Maryi, by pocieszała Jej Niepokalane Serce.
A co do nas napisała? Głos oddajemy lektorowi.
LEKTOR – dostojnie i powoli czyta list
Każdego dnia patrz we własne serce.
Ponad wszystko kochaj Maryję i Jej Syna, Jezusa Chrystusa.
Odmawiaj różaniec. Przynajmniej jedną dziesiątkę każdego dnia.
Najlepiej z rodziną.
Siostra Łucja
Klasztor karmelitanek
Coimbra /czytaj: Koimbra/
KSIĄDZ
List rzeczywiście krótki, tym bardziej ważne jest w nim każde słowo. Jak zdążyłem policzyć, w pięciu zdaniach siostra Łucja prosi nas o trzy rzeczy.
Pytanie do dzieci: – O co prosi siostra Łucja?
Patrz we własne serce – to według mnie zachęta do codziennego rachunku sumienia. By zobaczyć, ile w nim dobra, a ile zła. Przy drugiej prośbie, o miłość do Maryi i Jezusa, bardzo ważne są dwa słowa.
Pytanie do dzieci: – Jakie to słowa?
Oczywiście, chodzi o słowa „ponad wszystko”. Miłość do Jezusa musi być ponad wszystkie zachcianki, przyjemności i pokusy.
Trzecia prośba dotyczy codziennej modlitwy różańcowej, najlepiej – jak dodaje siostra Łucja – razem z rodziną. Tę prośbę możecie spełnić już dzisiaj. Tym bardziej że jest sobota, na dodatek pierwsza sobota miesiąca, a więc poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi. Rodzice mają więcej wolnego czasu. Na pewno na jedną dziesiątkę go wystarczy.
Jedno dla mnie jest pewne – takim prośbom się nie odmawia. Gdyby napisał do nas ktoś inny, można by obok tego przejść obojętnie. Ale jeżeli prosi sama siostra Łucja, nie można być obojętnym.
Teraz jeszcze ktoś zawiesi ten ważny list na naszej dekoracji.
Pytania:
1. Ile lat ma siostra Łucja?
2. W którym roku Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej? – odpowiedź na to pytanie znajduje się w grudniowym numerze „Małego Gościa”.
3. Hiacynta i Franciszek zostali ogłoszeni przez Kościół świętymi czy błogosławionymi?
Zadania:
1. Na mapie Europy odszukaj miasto Coimbra w Portugalii, gdzie mieszka siostra Łucja.
2. W czasie wieczornej modlitwy nie zapomnij o rachunku sumienia.
3. Razem z rodzicami odmów różaniec albo przynajmniej jedną dziesiątkę.
Obrazek:
List s. Łucji:
Każdego dnia patrz we własne serce.
Ponad wszystko kochaj Maryję i Jej Syna, Jezusa Chrystusa.
Odmawiaj różaniec. Przynajmniej jedną dziesiątkę każdego dnia.
Najlepiej z rodziną.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |