Tematem tegorocznych materiałów roratnich są „Listy z Europy”. Pierwszą inspiracją dla autorów niniejszego opracowania były zeszłoroczne, misyjne roraty. Wtedy to dzieci poznawały pracę misjonarzy z całego świata, a potem pisały do nich listy. Niektórzy zresztą, piszą do tej pory.
II niedziela Adwentu
5 grudnia 2004 r.
Komentarz wstępny do Mszy św., w której uczestniczy większa ilość dzieci biorących udział w roratach :
Pozdrawiam wszystkich serdecznie w II niedzielę Adwentu. Razem z Janem Chrzcicielem przygotowujemy się, aby przyjąć z wielką miłością Jezusa. Chcemy obchodzić Jego 2004 historyczne urodziny w Betlejem. Razem z nami przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia chrześcijanie w Europie i na całym świecie. Mówią o tym ich listy z całej Europy, pisane do polskich dzieci. Warto je czytać, bo pokazują, że Jezus tam żyje i działa, że spełnia wszystkie obietnice Starego Testamentu, że tylko On może zjednoczyć poszczególnych ludzi i całe narody. Módlmy się więc, aby wszyscy we wszystkich krajach, słuchając głosu św. Jana Chrzciciela „przygotowali drogę Panu” i miejsce w społeczeństwie. Aby liczyli się z Nim w sprawach społecznych i politycznych.
Dalsza zachęta dla całych rodzin do pobożnego przeżywania Adwentu
Wczoraj podczas rorat dzieci usłyszały list siostry Łucji z Fatimy. Siostra zachęcała nasze dzieci: „Kochaj Maryję i Jej Syna, Jezusa Chrystusa. Odmawiaj różaniec. Przynajmniej jedną dziesiątkę każdego dnia. Najlepiej z rodziną”.
Na niedzielnej Mszy świętej, kiedy w kościele jest wielu rodziców, warto zwrócić ich uwagę, jak bardzo mogą być oni wsparciem dla dobrych adwentowych postanowień swoich dzieci. List siostry Łucji, bardzo krótki, ale zawierający konkretną prośbę o modlitwę różańcową w rodzinie, jest warty przypomnienia.
Większość listów z Europy, bo aż piętnaście, zostanie odczytanych w kolejne dni. Będzie to między innymi list brata Rogera z Taizé, Jeana Vaniera, kardynała Schönborna z Austrii czy Chiary Lubich, założycielki ruchu Focolari. Być może ta informacja zachęci dorosłych do codziennego przychodzenia na roraty. Im bardziej uda się włączyć rodziców w przeżywanie Adwentu, tym lepsze przyniesie on owoce dla całej rodziny. Autorzy listów, tak jak siostra Łucja, bardzo często zachęcają dzieci do konkretnych zachowań we współczesnym świecie. Rodzice mogą dzieciom w tym pomóc.
Warto też zwrócić jeszcze raz uwagę, że wszystkie listy, z wyjątkiem listu papieskiego, zostały specjalnie napisane do uczestników rorat. Nie są więc one przepisane z książek czy innych publikacji.
Więcej na następnej stronie